Tipy pro BlackBerry 10

Top 10 tipů pro klávesnici na BlackBerry Z10

Vítejte u prvního příspěvku z nové rubriky věnující se tipům pro operační systém BlackBerry 10. Začneme jednou z funkcí, kterou je OS BlackBerry 10 zcela unikátní a tou je softwarová klávesnice. Nejen díky své ergonomii, ale především díky inteligentnímu prediktivnímu zadání je softwarová klávesnice BlackBerry 10 jednou z nejlepších klávesnice, které můžeme na dotykových obrazovkách potkat.

BB10-klávesnice-620x200

“Klávesnice BlackBerry 10 je ta nejlepší softwarová klávesnice, na které jsem kdy psal” říká Radko Borský, manager prodejny ShopBlackBerry v Praze

Klávesnice BlackBerry 10 je jednou z často zmiňovaných vlastností tohoto nového operačního systému. Vyznačuje se mnoha zajímavými vlastnostmi a funkcemi, mezi kterými nalezneme například inteligentní prediktivní zadávání, skvělá ergonomie nebo zajímavá gesta pro další funkce klávesnice.

Pojďme si ukázat deset nejzajímavějších tipů, které vám pomohou používat klávesnici BlackBerry 10 efektivněji.

 1. Využívejte prediktivní zadávání. Slova navrhovaná klávesnicí v rámci prediktivního slovníku umisťujte do textového pole “vyhozením” z daného písmenka nahoru.
 2. Krátké podržení písmenka z něj udělá kapitálku, delší přidržení nabídne diakritická znaménka pro konkrétní písmenko.
 3. Vymažte celé slovo gestem kdekoli po klávesnici zprava doleva.
 4. Zobrazte si rychle interpunkční znaménka, číslice a speciální znaky gestem kdekoli po klávesnici shora dolů.
 5. Přidržením mezerníku klávesnici skryjete, gesto dvěma prsty od spodního rámečku nahoru klávesnici umí skrýt i zobrazit.
 6. Aktivujte si zobrazení náhledu stisknuté klávesy v Nastavení – Jazyk a zadávání – Klávesnice na obrazovce – Překryvné okno…
 7. Aktivujte podporu více jazyků v Nastavení – Jazyk a zadávání – Jazyky a zadávání. Mezi vybranými jazyky nemusíte přepínat, klávesnice sama pozná jakým jazykem aktuálně píšete.
 8. Zrychlete psaní častých slov pomocí funkce Nahrazování slov. Stačí pak napsat například “bb” a klávesnice automaticky nabídne slovo BlackBerry. Zkratky si můžete nastavit v Nastavení – Jazyk a zadávání – Automatizovaná pomoc – Nahrazování slov.
 9. Rozšiřujte slovník zařízení o nová slova. Slovo, které není ve slovníku je podrženo červenými tečkami, kliknutím na dané slovo je můžete přidat do slovníků.
 10. Přidržením klávesy se znakem tečky můžete aktivovat hlasové zadávání textu neboli Speech-To-Text. Bohužel zatím pouze v angličtině, němčině a dalších jazycích, přičemž čeština chybí

Máte také svůj tip jak si usnadnit psaní na klávesnici BlackBerry 10? Podělte se s námi o něj v diskuzi pod článkem.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

19 Comments

  1. BlackBerry Z10 sa predáva aj na Slovensku, takže určite klávesnica musí podporovať slovenčinu. Ak nepodporuje, určite je to dôvod k reklamácii.

    1. To, že ho nevidíte, neznamená, že nie je. Mobil, ktorý neumožňuje napísať SMS v jedinom úradnom jazyku je rozhodne rarita.

  2. slovenčina sa dá stiahnuť, pri častom používaní klávesnice primárne ponúka slovenské výrazy avšak často vyskakujú aj české . . :) človek sa aspoň zdokonaľuje v jazyku :D ja vlastním z10 eu verziu s lte a primárne je tam ČJ

 1. Dobrý den, vždy když píšu na klávesnici, která je mimochodem naprosto geniální !!! a chci rychle uprostřed psaní někam jinam, sjedu od dolního okraje abych se dostal do “menu”… přitom mi ale rychle blikne rámeček se smajlíkama, kterej ovšem rychle zmizí. Pokoušel jsem se do něj dostat úmylslně, nikdy se mi to ale nepovedlo =-D Neznáte nějakej spešl tah ?? Kterým bych se tam dostal … Díky

 2. Klávesnice na Z10 je patrně nejlepší doteková co jsem kdy psal na mobilu, na práci za volantem je to ale dílo, klidně bych bral odezvu vibrací nebo nejlépe přečíst znak.

  Přiznejme si, že android je zejména v hlasovém vyhledání VIP o několik generací vřed. Tady má i ta nejlepší BB klikačka spoustu práce !

  Jinak – v kanceláři či klidu dobré, uvítal bych klávesovou zkratku vyvolání reminderu.

 3. Ok, tak dotyková klávesnice je super, ale zajímalo by mě, zdali BlackBerry Z10 podporuje ten bluetooth profil, který umožňuje připojit bluetooth klávesnici. Například tu, co je v obchodě pro BB PlayBook.

   1. Ano, to je pravda. Také jsem několik takových videí nalezl. Ale spíš mi šlo to, jestli má někdo zkušenosti s těmi ultramobilními klávesnicemi (jak jsou třeba v pouzdrech apod.). Asi tam nebude rozdíl, ale je lepší se zeptat, jestli nemá někdo zkušenost.
    V každém případě, tohle je věc, kvůli které už neuvažuji Windows Phone, ty to určitě nepodporují a podpora ani plánovaná není.

   1. A když mám CZ a angličtinu, mohu psát česká slova na QWERTY klávesnici? Pokud ne, tak je to pro mě telefon bohužel k ničemu, trvám na rozložení QWERTY v češtině (já vím, jsem náročný..)

 4. zdravím,chci se zeptat jestli je nějaká možnost nastavení u klávesnice vibrační odezvy na dotyk,(nebo jestli se to planuje) A jestli lze klavesnice importovat a nastavit jako výchozí nějaká klavesnice primárně určená pro Android.
  děkuji

 5. Poprosím o radu. Po nahratí updatu verzie 10.3.1.1565 mi správy SMS na displeji píše s diakritikou ale po odoslaní je správa odoslaná a aj u adresáta prijatá bez diakritiky. Mám niečo zle nastavené? Ďakujem za prípadné rady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..