Novinky

Případ vývojářů S4BB, kteří stojí za více než 47 tisíci aplikacemi v BlackBerry World, rozvířil debatu o kvalitě aplikací v obchodech s aplikacemi

Svým způsobem velice zajímavá, ale především znepokojivá informace, se v posledních dnech objevila v souvislosti s obchodem s aplikacemi BlackBerry World. Ukázalo se totiž, že jedno jediné vývojářské studio má na svědomí více než 47 tisíc aplikací v BlackBerry World!

Vývojářské studio S4BB stojí za velkým množstvím velice zajímavých a užitečných aplikací. Za všechny můžeme vyjmenovat například Petrol Usage Tracker, Radio Shuffle, Barcode Scanner nebo aplikaci Camera Scanner for PDF. S4BB však drží také jedno (ne)lichotivé prvenství – v obchodě BlackBerry World je více než 47 tisíc aplikací, pod kterými je podepsáno právě studio S4BB. Zajistit, aby každá z těchto aplikací opravdu za něco stála je takřka nemožné, takže není divu, že 90 % z nich tvoří nesmyslné audioknihy, průvodci různými městy, duplikáty jiných aplikací pouze s pozměněnými jmény a další s prominutím odpad.

TIP! Přečtěte si článek >Podle čeho se orientovat při nákupu aplikací aneb jak vybírat v obchodech s aplikacemi<

Tato nepříjemná zpráva vyvolala bouřlivou debatu o kvalitě aplikací nejen v BlackBerry World, ale v obchodech s aplikacemi celkově. Obecným problémem současných obchodů s aplikacemi jsou totiž schvalovací procesy, které jsou buďto pomalé, nebo neúčinné. A právě potřeba co nejvíce urychlit schvalovací procesy nových aplikací má za následek to, že v obchodě s aplikacemi může být takovéto množství nepoužitelných aplikací a navíc od jednoho výrobce.

Jelikož úzce spolupracujeme s vývojáři TrustBe, tak víme, že schvalovací procesy BlackBerry World jsou velice přísné. Díky tomu se do obchodu nedostanou například žádné nebezpečné aplikace. Na druhou stranu lidem, kteří stojí za schvalováním aplikací, nepřísluší, aby hodnotili kvalitu samotného obsahu – jak by se pak hodnotila například aplikace z obsahem deníku Blesk, Aha! a podobně? A tak se do obchodu bez problémů dostane jedna aplikace v tisícovce modifikací, která je sice zcela neškodná, ale jinak prakticky nepoužitelná.

“Vývojáři ve všech obchodech s aplikacemi uplatňují řadu různých způsobů monetizace. BlackBerry World je otevřený trh pro všechny vývojáře a v něm necháváme tržní síly aby určily úspěch nebo neúspěch těchto taktik, “řekl mluvčí BlackBerry, Adam Emery. “Zviditelnění aplikací je v dnešních přeplněných obchodech s aplikacemi pro vývojáře velký problém. To je také jedním z důvodů, proč jsme s vývojáři začali pracovat na programu Build for BlackBerry, který pomáhá zviditelnit aplikace ukazující sílu platformy BlackBerry 10.”

Ať už je tato zpráva více či méně nepříjemná, hlavní je diskuze, kterou rozpoutala napříč všemi platformami a to sice – jak je to vlastně s kvalitou aplikací v jednotlivých obchodech? Nedělejte si totiž iluze, že BlackBerry World je nějaká výjimka. Naprosto stejně jsou na tom i obchody ostatních platforem jako je Google Play, Apple AppStore nebo Windows Phone. Problematika honby za kvantitou místo za kvalitou je vcelku horké téma.

Před několika měsíci se například objevila zpráva, že více než 60 % všech stažení v obchodě Google Play jde na vrub Top 50 aplikacím! V té době bylo v Google Play ke stažení zhruba 700 tisíc aplikací. To znamená, že cca 699 950 aplikací si mez sebe rozdělilo pouze 40 % celkového počtu stažení. Není potřeba asi zmiňovat, že velkou část z těchto “aplikací” tvoří nejrůznější battery, signal, Wi-Fi a bůhvíčeho boostery, které samozřejmě nefungují (ty mimochodem najdete i v BlackBerry World – doporučujeme vůbec nestahovat).

Ostatní obchody s aplikacemi na tom jsou velice podobně a dostáváme se tedy k otázce – jak efektivně schvalovat aplikace, které mohou být nabízeny ke stažení v obchodech s aplikacemi? Narážíme zde totiž na vcelku zásadní problém v tom, že aplikace, která jednomu přijde nepoužitelná a zbytečná, se může jinému zdát naprosto úžasná. Sám mám takovou zkušenost, že kalkulačka, kterou bych pomalu ani kalkulačkou nenazval, se jednomu známému naopak tak líbila, že nepoužíval nic než ji. A takových příkladů najdeme spoustu.

Stejná situace nastává i v případě hodnocení kvality obsahu aplikací. Zatímco někomu může přijít nesmyslná aplikace ukazující spoře oděné Indonésanky, jiný z nich může být nadšen. A tak nezbývá než doufat, že se tým lidí kolem schvalování aplikací zkrátka bude řídit selským rozumem a aplikace, které jim budou připadat jako nevhodné, jednoduše neschválí. Přesto se však zástupu aplikací, které omílají pořád jedno a to samé, pravděpodobně nikdy nevyhneme.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..