Nezařazené

Podrobné shrnutí situace v BlackBerry: ztráta 950 mil USD, propouštění 4500 zaměstnanců a velké změny na obzoru

BlackBerry ke včerejšímu dni oznámilo předběžné výsledky svého hospodaření za druhé čtvrtletí fiskálního roku 2014. Novinové titulky zaplní především informace o ztrátě cca 950 milionů USD nebo razantním propouštění 4500 zaměstnanců. BlackBerry však společně s těmito informace sdělilo detaily o změnách, které v nejbližší době proběhnou – zeštíhlení portfolia, zefektivnění managementu a užší zaměření na Enterprise sféru.

V našem dnešním článku si podrobně shrneme situaci v BlackBerry takovou, jaká skutečně je. BlackBerry prochází velkými změnami. Ne, počkat. To je slabé slovo. BlackBerry prochází obrovskými změnami! Fakticky celé BlackBerry v podobě, ve které jsme ho znali ještě před dvěma, až třemi lety skončilo.

Firma Research In Motion zanikla a BlackBerry je kompletně nová společnost, která se snaží prosadit na velice přesyceném a agresivním trhu mobilních technologií. Začíná fakticky od nuly, s kompletně novým operačním systémem a výhodu má pouze v tom, že má po světě již mnohé distribuční kanály, spolupracuje s operátory a má dobré vztahy s významnými společnostmi a vládami po celém světě. Hned na začátku vás však musíme seznámit s daty, která jsou obsažena v poslední zprávě BlackBerry týkající se hospodaření za druhé čtvrtletí fiskálního roku 2014.

Klíčová data

 • Společnost očekává čistou provozní ztrátu ve výši 950-995 milionů amerických dolarů (USD), ztráta zahrnuje především bezhotovostní položky způsobené poklesem prodeje zařízení BlackBerry (zejména model Z10)
 • Celkový majetek společnosti zahrnující hotovost, ekvivalenty hotovosti a investice činí 2,6 miliardy USD; společnost je zcela bez dluhů
 • Společnost očekává celkové příjmy za Q2 2014 ve výši 1,6 miliardy USD
 • Společnost zaznamenala prodej 3,7 milionů kusů smartphonů BlackBerry; celkový počet prodaných zařízení se pohybuje kolem 5,9 milionů zařízení
 • Společnost se primárně zaměří na Enterprise sféru a tzv. prosumers (uživatele, kteří vyžadují přístroje pro plné pracovní nasazení) a bude nabízet kompletní koncové řešení zahrnující hardware, software a služby
 • Budoucí portfolio zařízení BlackBerry 10 zeštíhlí z předpokládaných 6ti modelů na 4; portfolio bude obsahovat 2 zařízení spadající do high-end kategorie a 2 levnější zařízení, tzv. entry-level
 • Společnost BlackBerry oznámila významnou restrukturalizaci, jejíž součástí bude propuštění zhruba 4500 zaměstnanců; očekává se, že tyto kroky povedou ke snížení provozních nákladů až o 50 % během nadcházejícího půl roku
 • Společnost zaznamenala významný nárůst instalací MDM řešení BlackBerry Enterprise Service (BES 10); v současnosti je nainstalováno a v provozu více než 25 000 řešení BES 10, což je nárůst o více než 25 % oproti stavu v červenci 2013 (19 000 instalací)
 • Speciální komise nadále pokračuje ve zvažování strategických alternativ nezbytných pro budoucnost společnosti

Toto jsou klíčová data, která BlackBerry poskytlo ve své oficiální předběžné zprávě o svém hospodaření ve druhém čtvrtletí fiskálního roku 2014. Co přesně tato data znamenají? BlackBerry se potýká s velkými problémy, které souvisí s přerodem společnosti. Jednotlivé klíčové body si rozebereme samostatně.

 BlackBerry je ve ztrátě téměř 1 miliardy USD, co to znamená?

První informace, která na vás bude v následujících dnech koukat ze všech titulních stránek věnujícím se mobilním technologiím, bude jistě celková ztráta, do které se BlackBerry dostalo v uplynulém čtvrtletí. Číslo jedna miliarda amerických dolarů zní opravdu děsivě. Konkrétně se bavíme o částce mezi 950 a 995 miliony USD.

Důležitá je ovšem informace, že ztráta je tvořena především bezhotovostními položkami. Co si pod tím představit? Když zabrouzdáme do finanční zprávy BlackBerry tak zjistíme, že se jedná o velké skladové zásoby zařízení s operačním systémem BlackBerry a hlavně tedy BlackBerry Z10, které se zkrátka nedostaly ke koncovým zákazníkům. Jinak řečeno, prodeje BlackBerry Z10 jsou hluboko pod očekáváním a mají na svědomí většinovou část ztráty BlackBerry. BlackBerry na tuto skutečnost zareaguje výrazným snížením ceny modelu Z10 pro koncové zákazníky. K tomu se však ještě dostaneme později.

Částku zhruba 72 milionů USD BlackBerry plánuje nyní vynaložit na celkovou restrukturalizaci společnosti a na náklady s tím spojené. S odečtením těchto plánovaných nákladů a zásob (samotná zařízení) očekává BlackBerry čistou ztrátu přibližně mezi 250 a 265 miliony USD.

Důležité je zmínit, že v celkovém měřítku je společnost BlackBerry po finanční stránce stále zdravá. Na konci Q2 2014 BlackBerry odhaduje celkový majetek společnosti zahrnující hotovost, ekvivalenty hotovosti a investice ve výši 2,6 miliardy USD. BlackBerry je navíc stále bez jakýchkoli dluhů. Má tak stále ještě dostatek prostředků na to, aby mohla společnost pracovat na celkové obměně a pokračovat ve vývoji softwaru, hardwaru a služeb. Bude to ale stačit?

BlackBerry zeštíhlí portfolio a provede zásadní strukturální změny

Práce na celkové restrukturalizaci začínají prakticky okamžitě. BlackBerry se do budoucna bude snažit především zefektivnit celkové fungování společnosti. Po zavedení některých opatření pak očekává snížení provozních nákladu až o 50 % během následujících šesti měsíců. BlackBerry musí kompletně přepracovat svůj business model, protože v něm mají velký podíl poplatky spojené se službami BIS a BES. Ty však s příchodem BlackBerry 10 vzaly za své a vcelku rychle se příjmy z tohoto zdroje snižují. Nastartování je tak podmíněno šetřením a zefektivněním chodu samotné společnosti.

Základní kroky k tomuto budou celkem dva. Tím prvním je zeštíhlení portfolia nabízených zařízení s operačním systémem BlackBerry 10. V těchto dnech na trhu najdeme modely BlackBerry Z10, BlackBerry Q10 a BlackBerry Q5. Na trh dále v následujících týdnech míří také novinka, model BlackBerry Z30 (více info v našem preview). Kromě těchto modelů však BlackBerry plánovalo na jaře příštího roku uvést další dva modely, které měly rozšířit nabídku zařízení s operačním systémem BlackBerry 10. Celkem by se tedy portfolio skládalo ze šesti modelů.

BlackBerry se však rozhodlo, že dva modely z portfolia vyškrtne. Nabídka bude sestávat ze dvou modelů řadících se do high-end kategorie a dvou modelů, které budou spadat do kategorie entry-level zařízení, tedy zařízení, která budou cenově dostupnější. Nabídka tak bude mnohem štíhlejší a BlackBerry bude moci efektivněji pracovat na každém jednotlivém modelu.

BlackBerry-Q10-Snapdragon

Které přístroje v nabídce zůstanou? Zcela jistě se do high-end kategorie v portfoliu zařadí modely BlackBerry Z30 a BlackBerry Q10. Tyto dva modely se stanou vztyčnými pilíři operačního systému BlackBerry 10 a budou minimálně několik příštích měsíců vlajkovými loděmi kanadského výrobce. Do entry-level kategorie naopak výrobce přesune model BlackBerry Z10.

BlackBerry-Z30-official-1

Jak jsme již zmínili výše, špatné prodeje modelu BlackBerry Z10 jsou z velké části důvodem vysoké ztráty, kterou BlackBerry za Q2 2014 očekává. Pokud vezmeme v potaz teoretickou „spoluúčast“ ostatních modelů, tak model Z10 má na svědomí minimálně polovinu ztráty celé společnosti, tedy závratných 500 milionů USD. Na tuto skutečnost se BlackBerry rozhodlo zareagovat významným snížením ceny modelu Z10. Cena BlackBerry Z10 by měla v následujících dnech a týdnech značně poklesnout a díky našim zdrojům vám již dnes můžeme potvrdit, že klesne minimálně pod hranici 10 000,- Kč. Pokud přihlédneme k výbavě modelu BlackBerry Z10, tak je cena například 9 000,- Kč téměř bezkonkurenční. Tímto krokem si BlackBerry slibuje především větší odbyt modelů Z10 a pokud pojede všechno tak, jak by mělo, mohla by se situace kolem modelu Z10 otočit o 180 stupňů.

Z10_black_ENG_Gen_FrontAngle

Otazník však panuje nad posledním modelem, který bychom v portfoliu BlackBerry 10 zařízení měli najít. Mělo by se totiž také jednat o přístroj řadící se do entry-level kategorie nicméně je otázka, zda se jím stane model BlackBerry Q5. Jedním z modelů, které totiž mělo BlackBerry na jaře představit, bylo levné BlackBerry s hardwarovou klávesnicí a OS BlackBerry 10. Cenovka však měla být ještě o cca 20-30 % níže, než je tomu u modelu Q5. Nezbývá nám tedy než počkat, zda BlackBerry sníží cenu modelu Q5, nebo jej za půl roku nahradí jiným modelem.

Druhým významným krokem ke snížení provozních nákladů a zefektivnění běhu společnosti bude vcelku razantní propouštění zaměstnanců BlackBerry. BlackBerry oznámilo, že plánuje propustit zhruba 4 500 zaměstnanců! CEO společnosti BlackBerry, Thorsten Heins, tyto kroky označil za velice složité avšak nezbytné. Celosvětově tak BlackBerry propustí zhruba 40 % svých zaměstnanců. Po těchto krocích by mělo BlackBerry mít cca 7 600 zaměstnanců po celém světě.

Tento vývoj má pravděpodobně celkem snadné vysvětlení – odpoutání od předchozí platformy BlackBerry OS 7.x a absolutní zaměření se na platformu BlackBerry 10. Přerod společnosti RIM ve společnost BlackBerry  tak bude prakticky kompletní. Nechápejte však tuto informaci tak, že BlackBerry ze dne na den plánuje ukončit podporu staršího operačního systému. Podpora pro BlackBerry OS 7.x je plánována ještě minimálně na cca 2-3 roky. S operátory jsou uzavřeny smlouvy na služby BlackBerry (BIS a BES tarify) ještě cca na 5 let.

Osazenstvo stojící za starým OS však značně prořídne. Jak jsme vás již informovali, tak BlackBerry ukončilo výrobu modelů Bold 9900 a Bold 9790 a v současnosti jsou posledními modely s původním OS, které se vyrábějí, modely Curve 9320 a BlackBerry 9720, přičemž model Curve 9320 čeká podobný osud v horizontu týdnů, maximálně měsíců. BlackBerry 9720 je tak posledním modelem s operačním systémem verze 7.1, který BlackBerry plánuje a je navíc určen především pro korporátní sféru.

Razantní propouštění jistě není populární krok, ale vzhledem k současné složité situaci, ve které se BlackBerry nachází, je to pravděpodobně krok nevyhnutelný. Kdo přesně bude pravděpodobně propuštěn? V úvahu přichází hned několik skupin zaměstnanců. V první řadě, jak jsem již zmínil, se pravděpodobně jedná o zaměstnance stojící za původním operačním systémem BlackBerry OS 7.x.

Každé nové zařízení v portfoliu má za sebou ohromný tým lidí – konstruktéři, návrháři, inženýři, programátoři, marketingoví „specialisté“ (schválně jsem použil uvozovky, protože v oblasti marketingu se u BlackBerry skutečně nikdo nedá označit za specialistu), tým pro komunikaci s operátory a právní záležitosti, distributorský tým a mnoho a mnoho dalších. BlackBerry mělo na trhu opravdu širokou škálu zařízení, která už se nyní nevyrábí – Torch 9810, Torch 9860, Curve 9360, Bold 9900, Bold 9790 a další. Možná to bude znít hrubě, ale všichni tito lidé jsou prakticky nyní ve firmě zbyteční. BlackBerry 10 se totiž od původního OS a od původních zařízení liší tak moc, jak jen je to možné.

To samé se může týkat lidí, kteří stojí v pozadí tabletu BlackBerry PlayBook, týmu, který měl na starosti vývoj řešení BlackBerry Enterprise Server (BES a BESx) pro starší zařízení. BlackBerry zkrátka v současnosti nemá aktivity na to, aby celosvětově zaměstnávalo více než 12 000 lidí. A jelikož situace kolem BlackBerry 10 se nevyvíjí úplně tak, jak by si vedení pravděpodobně představovalo, některé procesy je třeba urychlit. A jedním z nich může být právě propouštění zaměstnanců, kteří by časem tak jako tak museli odejít.

BlackBerry se chce maximálně orientovat na samotný operační systém BlackBerry 10 a menší počet zaměstnanců by mohl přinést nejen snížení provozních nákladů, které BlackBerry v současnosti přijde více než vhod, ale zároveň by mohlo BlackBerry mnohem pružněji reagovat na potřeby trhu jako takového. A se změnou orientace společnosti souvisí také další číst našeho článku.

BlackBerry se do budoucna chystá opět zaměřit především na Enterprise

BlackBerry společně se všemi výše uvedenými informacemi oznámilo důležitou změnu v budoucím směřování společnosti. BlackBerry se opět plně zaměří především na firemní a vládní segment. Na tuto informaci za sebe mohou říct jen jediné – už bylo načase!

Osobně se mi ježily všechny chlupy, když jsem slyšel o stále nových a nových změnách v licencování MDM řešení BES 10. BlackBerry nedokázalo sjednotit své priority a prosazování BES 10 do firem bylo velice obtížné především z důvodu nejasností ohledně licenčních politik. Abyste byli v obraze – BlackBerry nejdříve přišlo s plánem jednorázového poplatku za každé zařízení připojené k BES 10 a možností bezplatného převodu již existujících BES licencí na nové řešení BES 10. Následně pak ovšem někomu v Kanadě, lidově řečeno, „ruplo v kouli“ a řekl, že poplatky se budou platit každý rok.

bes10_components

Poplatek za jedno zařízení je ve výši 100 USD, samotná serverová licence je pak zdarma. Pokud má firma například 1000 zařízení připojených k řešení BES 10, tak je opravdu velký rozdíl mezi tím, zda zaplatí 100 000 USD jednorázově, nebo je bude platit každý rok. Navíc pokud jste mohli zdarma převést stávající licence. Ale dejme tomu, že by tento model zůstal nastavený takto. S firmami by se dalo alespoň jednat. Nejhorší však je, že ani toto neměl být konečný licenční model a chystalo se ještě několik změn, které nikdo předem neznal. V souvislosti s BES 10 tak panovala značná nejistota a BlackBerry by se mělo konečně ustálit ve svých požadavcích a prioritách na firemní MDM řešení BES 10. BES 10 je řešení, které svou komplexností, zabezpečením a možnostmi nemá na trhu konkurenci a BlackBerry se bohužel nedokázalo jasně rozhodnout, co od něj přesně očekává.

Oznámení, že se BlackBerry hodlá zaměřit především na korporátní sféru tak dává naději, že BlackBerry konečně udělá rozhodující kroky k tomu, aby si udrželo svou pozici lídra na poli Mobile Device Managementu (MDM). A nakročeno k tomu má dobře – jenom za měsíc srpen se zvýšil počet instalací řešení BES 10 o více než 25 %! V červenci BlackBerry evidovalo cca 19 000 instalací BES 10, na konci srpna jich bylo již 25 000. BlackBerry si je vědomo, že má v tomto odvětví velice silnou pozici a fakticky na tom závisí to, zda jako firma budou existovat i nadále nebo ne.

Thorsten Heins se v souvislosti se zaměřením na korporátní segment vyjádřil takto: „Do budoucna plánujeme zaměřit naši nabídku na naše end-to- end řešení hardwaru, softwaru a služeb pro podniky a produktivní, profesionální koncového uživatele. Budeme cílit především na zákazníky, kteří pomohli BlackBerry stát se vedoucí značkou v oblasti firemní bezpečnosti, správy a spolehlivosti.

Jinými slovy to znamená, že BlackBerry odsouvá segment běžných uživatelů na druhou kolej a opět se zaměří především na oblast, která BlackBerry jako takové dostala mezi nejvýznamnější světové společnosti v mobilním průmyslu.

Tuto informaci však nelze chápat tak, že BlackBerry zcela zavrhne běžný consumer segment. Vlna Bring-Your-Own-Device (BYOD) je nezastavitelná a BlackBerry musí reagovat na potřeby trhu. Uživatelé chtějí zařízení, které mohou používat jak pro pracovní tak soukromé účely. Zařízení, která je budou bavit, ale zároveň budou maximálně efektivní v pracovním procesu. BlackBerry tak i nadále bude vyvíjet operační systém BlackBerry 10 tak, aby odpovídal také potřebám běžných uživatelů, zaměří se však především na potřeby korporátní klientely, služby jako je BlackBerry Balance a podobně.

Náš podnik pokračuje v odrážení důvěry, kterou vlády a podniky vložily do platformy BlackBerry,“ dodává Thorsten Heins. „Na bezpečnosti záleží a podniky vědí, že zlatým standardem v této oblasti je právě BlackBerry.“

Závěr

Závěrem ještě několik slov. Pokud jste dočetli článek až do konce, tak bych vám především chtěl poděkovat z váš čas. BlackBerry se v tuto chvíli nachází v situaci, která sice není bezvýchodná, ale rozhodně není jednoduchá. Společnost čekají velké změny a teprve nadcházející měsíce ukážou, zda bude značka BlackBerry nadále pokračovat tak, jak bychom si jistě všichni přáli.

Změny jsou skutečně razantní. Spekuluje se o prodeji společnosti nebo o jejím rozdělení na softwarovou a hardwarovou divizi. Myslím, že minimálně druhá možnost byla výše popsanou zprávou BlackBerry vyvrácena, možnosti jsou však nadále otevřené. Speciální komise BlackBerry nadále zvažuje všechny strategické alternativy a nám nezbývá než držet palce a doufat, že vedení BlackBerry zvládne přerod společnosti a jako bájný fénix povstane z popela společnosti RIM.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

15 Comments

 1. je pozde. ubyva jim houfne zakazniku v korporatni sfere. ten vlak uz ujel. cesta zpatky nemozna. je mi to lito ale takhle to vidim. a tolik jsem jim drzel pesti.

 2. Díky za super shrnutí, skvělý článek :) je to škoda, mám Q10 a upřímně, je to ten nejlepší telefon, co jsem kdy měl. Byla by škoda, kdyby BB úplně skončilo. Opravdu nehodlám používat nějaký Samsung s Androidem….

 3. Já mám Z10 a jsem velice spokojený. Když vidím, co mají lidi kolem mě za Androidy a Samsungy, nic jim neběží, pořád padá atd…Já bych nic jiného než BlackBerry nechtěl. Držím jim palce.

 4. 1/ Díky za kvalitní článek.
  2/ Jen doufám,že BB půjde nahoru. Protože OS10 je dle mého skvělí a když doladí asi bude nej.
  3/ Snížením ceny Z10 na cca. 9 bude zvýšením prodejem skladových jednotek.
  4/ škoda tabletu,ten bude scházet v dnešní době.

 5. S Blackberry zkušenosti opravdu žádné nemám, ale vážně zvažuju zakoupení modelu Z30. Momentálně mám Nokii C6-01. Nebudete mi možná věřit, ale ten mobil má opravdu vše, co potřebuji. Je starý možná 3 roky, ale co do podstaty je to stále kvalitní kus elektroniky.

  Na Nokii opravdu nedám nikdy dopustit. Fandil jsem systému Windows Phone, ale ten mě začíná nudit a pomalu štvát, protože přesto, že je to velice svižný a uživatelský systém, nenabízí zdaleka takové možnosti jako BB10. Pro mě jakožto uživatele Symbianu (Anna, Belle… momentálně custom firmware) začíná být naprosto nepředstavitelné abych přešel na jiný systém než je právě BB10. Spatřuji v něm prvky onoho systému, který užívám. Prošel jsem spoustu videí, recenzí a lidi si BB většinou opravdu chválí.

  Docela by mě zajímal váš názor na Blackberry Z30, které bude za pár týdnů? v prodeji.

  1. Z30 bude určitě výborný výrobek ale v tomto případě bych koupil Z10, ale jestli hledáš 5 palcový smartphone tak je to jasná volba ale jinak výkon bude stejný jako z10, protože systém je tak výborně odladěn, že nejde vidět ani malinké zadrhnutí a jediná výhoda bude ve výdrži která bude stát opravdu za to. Ale tohle vše bude za cenu vyšší +- 4 k než je u Z10ky.

   1. Já osobně se v architektuře hardwaru orientuji celkem dobře. Zásadní rozdíl, co se hardwaru týče, je určitě posun z ADRENO 225 na 320. Takt procesoru bude spíše pro benchmarky a reálné navýšení nepůjde nejspíš nijak razantně poznat.

    Ano, ohlížím se po 5”. Full-HD považuji za marketing. Porovnával jsem si Galaxy S3 (4,8” 1280x720p) a S4 (5,0” 1920x1080p) a rozdíl v jemnosti svým okem opravdu nepoznám. Qualcomm Snapdragon S4 PRO 1.7GHz, je víceméně na úrovni nového SoC S600 – stejná architektura, stejná technologie – stejné vše až na ”maximální” takt, který je u S600 stanoven na 1.9GHz a rychlost paměti zhruba 533MHz LPDDR2 X LPDDR3 u S600 – tudíž ano, jsou daleko více stejné než jiné.

    Samozřejmostí je software, neboť téměř vše je o optimalizaci. Doufám, že Z30 nebude mít přestřelenou cenu a podpora zařízení bude minimálně stejná, jako ta, na kterou jsem si zvykl.

    Jen tak mimo téma. Jak je to s portováním her z Google Play?

 6. dobry den Vojto..je od Vas sympaticke ako v kazdom s podobnych clankov fandite blackberry co je len dobre,ja im fandim tiez a strasne..ale uz vo viacerych clankov hovorite ze blackberry nema ziadne dlhy…tak to je super hlavne ze je teraz v strate skoro miliardu a musi prepustit cez 4000 ludi to urcite nie je nieco cim sa chce blackberry chvalit….uz v niektorych minulych clankov som pisal ze blacberry Q10 je najlepsi telefon od blackberry a vy ste mi odpisal ze to ma svoje opodstatnenie ze je vlastne jediny svojho druhu… zase a zase s vami nebudem suhlasit ze ta cena je nezmyselna….v uk stoji na pausal 24 mesiacov u vsetkych operatorov od 34 £ a viac…a zase to budem porovnavat s tym iphonom..ktory tu maju uz hadam aj 5 rocne deti.totiz ten to stoji od 31 a viac..a zase je tu to ze kolko tych ludi sa rozhodne pre iphone radsej???? no drviva vacsina lenze keby stalo blackberrry napr.od 28+ urcite by na tom boli o mnoho lepsie….a celkovo keby stal mobil v hotovosti najakych 400 libier mozno by ho nestacili ani vyrabat…. je proste drahy a za tym si stojim…vela stastia vam aj blackberry

  1. Rado, je mi to líto a možná i trochu trapné, ale nedokážu s Vámi diskutovat. Mám opravdu problémy porozumět Vašemu psanému projevu, omlouvám se. Mohu se vyjádřit pouze k jednomu – v žádném případě jsem nikde nechválil BlackBerry za to, že je ve ztrátě nebo že musí propouštět takové množství zaměstnanců. Informace o tom, že společnost nemá žádné dluhy, má pouze informativní charakter a má ukázat, že BlackBerry je sice ve velmi složité situaci, ale stále má dostatek prostředků, aby se z toho dostalo. Kdyby se potácelo v dluzích, byla by situace již prakticky bezvýchodná.

 7. Přeji dobrý den je dobře že už blackberry pochopilo kam by mělo změřovat na podnikovou sféru a doufám že i v ČR nabídnou stejně vybavené mob. jako v zapadní evropě / Z10 / je jen škoda že nepodporují BIS / Z10/ a jak to bude s BIS i v budoucnu

 8. Tak vazne nevim. BB pouzivam od modelu 7290. Vzpominate? Modry, kolecko na boku, pasivni displej, vydrz pri skutecne praci 10 – 14 dni. Pak jsem mel radu dalsich BB az po 9900. Kazdy byl horsi nez ten predchozi, kazdy vydrzel mene na baterku, kazdy mel vice zavad. A pak prisel Z10. A? Nejvetsi krap od BB. Baterka nevydrzi ani den, od dubna uz byl 3x v servisu. BB 10 OS ma k dokonalosti na mile daleko a zdaleka nedosahuje kvalit OS 7.1. A vsude oslavovany Balance? Zajimavy koncept, ale pouzitelne to (zatim) moc neni. Mame ve firme na BESu desitky, mozna vlastne uz stovky BB. A jak nam odchazi stare BB pristroje, tak si lide zkousi, nove pristroje Z10 a Q10, iPhone, ruzne Androidy a Windows Mobile pristroje. A vysledek? Nejvice novych pristroju je BB9790, tesne v zavesu je iPhone, pak Android (kupodivu vyhradne modely Samsungu), jedna ci dve Nokie Lumia a zadny BB s OS10. Nikdo je nenuti, aby si vybrali ten ci onen pristroj. A ze by vsichni byli zaujati proti BB10?

 9. Skvele zhrnutie …
  BB sa pustilo medzi smartphony, medzi aplikacie a asi vidi, ze tadial az tak cesta nevedie. Ich nove masiny su dobre, aj OS je dobry … ale aj konkurencia ma dobre. Dobre uz velmi nestaci, hlavne ked to nie je lacne.
  Ja som mal trochu obavy od toho ako sa BB vyhrlo na smartphony, aplikacie a pripadalo mi to, ze ide oslovovat teenegerov, pricom cela ich klientela je uplne inde.
  Ako sa uz vyjadrili, podla mna by sa mali sustredit na to, v com su najlepsi … predsa v biznis/statnom sektore nemaju takmer konkurenciu, tak nemozu prinasat facebook aplikacie na ukor emailovych rieseni a podobne …
  Na druhu stranu je dobre, ze to vyskusali a hadam sa poucili, treba skusat nove veci. Os10 sa im podla mna podaril velmi dobre, s tym budu vediet fungovat dlho.
  Ale na taku firmu naozaj velka firma, vela ludi, nemaju svoj smer.
  Podla mna napriklad Playbook by mali vyvijat, dokonca mozno aj vlastny notebook, kedze maju biznis klientelu a dokonca by mohli vymysliet aj uplne novy produkt, nieco revolucnejsie pre biznis klientelu, nejaku masinu na emaily :)
  Nech robia to, z coho zarabaju a co im ide najlepsie … popri tom nech skusaju aj nove veci … ale trochu s rozumom, nie ako teraz :)
  Oni zlacnia Z10 a to im trochu pomoze … ale s pohladu zakaznika, ktory si ten phone kupil o par stoviek drahsi, to az take dobre riesenie nie je, je to len jasny signal toho, ze proste mu predali predraznu masinu.
  No uvidime, este ocakam zaujimavy pribeh okolo Blackberry aj Apple. Toto su podla mna minimalne zaujimave firmy s potencialom.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..