Novinky

OpenWhatsApp: neoficiální open-source WhatsApp klient pro BlackBerry 10 již ke stažení (aktualizováno)

Jistě nejsem sám, kdo v současnosti čeká na oficiálního klienta služby WhatsApp. Dostupnost oficiálního klienta pro BlackBerry 10 je oznámena na tento měsíc, na obzoru se však objevil zcela nový hráč. Aplikace OpenWhatsApp je open-source dílo nadšených vývojářů, kteří stojí také za podobnou aplikací pro platformu Meego/Harmattan. Je napsaný v nativním kódu, vypadá skvěle a již čeká na schválení v BlackBerry World.

 Původní článek z 6.3.2013

Nokia N9 svého času přinesla něco skutečně nového a odborná veřejnost z ní byla unešena. Bohužel Nokia tento více než zajímavý smartphone “zabila” ještě před jejím uvedením na trh tím, že prohlásila, že použitý operační systém Meego (Harmattan) již nebude dále rozvíjet. Přesto si však Nokia N9 získala velkou oblibu mezi uživateli a svou prodejností údajně dokonce překonala řadu Nokia Lumia s operačním systémem Windows Phone. Ani to však nepřimělo finskou Nokii aby obnovila tento projekt, a tak se Nokia N9 pomalu odporoučela ze scény.

OpenWhatsApp-icon

Za dobu svého působení na trhu však stihla kolem sebe vybudovat slušnou uživatelskou základnu, nicméně chyběly jí některé, dalo by se říct zásadní, aplikace. Tou byl například klient služby WhatsApp, a tak se iniciativy chytli samostatní vývojáři a vytvořili kvalitního klienta s názvem Whazapp. V době, kdy WhatsApp ještě tvrdil, že oficiální aplikaci pro BlackBerry 10 nemá v plánu, se stejná skupina lidí rozhodla pokračovat v tomto projektu na platformě BlackBerry 10. Došlo k přejmenování projektu, a tak zde nyní máme projekt OpenWhatsApp.

OpenWhatsApp-screen-1 OpenWhatsApp-screen-2

OpenWhatsApp je open-source klient, který vás spojí s vašimi přáteli na této populární službě. Vývojáři se rozhodli využít všech dostupných nástrojů aby byla aplikace uživatelsky co nejpřívětivější, což znamená jediné – OpenWhatsApp využívá nativního kódu a prvků Cascades, takže UX(user-experience) by mělo rozhodně stát za to.

OpenWhatsApp-screen-3 OpenWhatsApp-screen-4

Podle dostupných informací nabídne aplikace OpenWhatsApp veškerou funkcionalitu samotné služby, takže se můžete těšit nejen na podporu chatů s osobami z vašeho adresáře, ale také na možnost chatování ve skupinách nebo posílání multimediálních souborů mezi sebou. OpenWhatsApp dokonce přináší i něco, co u běžných WhatsApp klientů nenajdete – album profilových fotografií a možnost být “neviditelný”. Samozřejmě v aplikaci.

Aplikace OpenWhatsApp je v současnosti již umístěna v obchodě BlackBerry World a čeká na schválení pro zveřejnění. Zda to stihne dřív než oficiální aplikace a zda nabídne ještě lepší UX než oficiální aplikace WhatsApp, to se dozvíme v následujících dnech a týdnech. Pokud vás zajímá více informací nejen o projektu OpenWhatsApp a Whazapp, navštivte oficiální stránky projektu www.openwhatsapp.org.

Aktualizace 8.3.2013

Dnešním dnem se aplikace OpenWhatsApp stala volně dostupnou pro širokou veřejnost. Nainstalovat si ji nyní může každý, kdo je již majitelem zařízení s operačním systémem BlackBerry 10, má to ovšem jeden malý háček. Aplikace ještě nebyla v BlackBerry World schválena a zveřejněna, a tak autoři aplikace zveřejnili odkaz ke stažení instalačního souboru ve formátu .bar přímo ze svých stránek www.openwhatsapp.org. Jak nainstalovat aplikaci OpenWhatsApp do svého BlackBerry 10 zařízení najdete v našem aktualizovaném návodu.

Co je vedlo k tomuto kroku? Můžeme se asi pouze dohadovat, nicméně jedním z hlavních argumentů byl určitě časový press, protože oficiální aplikace WhatsApp by měla do BlackBerry World dorazit již příští týden. Autoři aplikace si tak pravděpodobně chtěli zajistit určité rozšíření aplikace v případě, že by se schvalovací proces protáhl a oficiální aplikace by byla zveřejněna dříve.

Nedá mi to však abych nepoukázal na jeden drobný bug, který vysvětlují sami autoři také v aplikaci. OS BlackBerry 10 obsahuje nyní chybku, kvůli které nejdou načíst kontakty z adresáře v případě, že je máte spojené se službami jako je Facebook, BBM a podobně. Abyste si mohli zobrazit svůj kontakt nebo kontakty, budete muset u konkrétních kontaktů zrušit propojení s dalšími službami. Tento bug by měl být vyřešen v některém z updatů BlackBerry 10, sám jsem nyní dost zvědavý, jak si s tím vlastně poradí oficiální aplikace WhatsApp.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

6 Comments

  1. Jena věc mě na tomto projektu znepokojuje. Je to cca dva měsíce, co jsem zkoušel neoficiální port aplikace whatsapp na WebOS, funguje to. Ovšem s dovětkem autorů, že vývojáři Whatsappu mohou kdykoli funkčnost neoficiálního klienta ukončit. U WebOs není evidentně důvod, proč by něco takového dělali….ale u BB10?

    1. To je samozřejmě možné, ale na druhou stranu proč by to dělali? Neoficiální klient Vás neuchrání před ročním poplatkem 1 USD, takže může být firmě prakticky jedno jakého klienta používáte :)

      1. Důvodů přece může být několik…od strachu, že bude lepší, až po naštvání že dělá špatný jméno aplikaci. Využití reklam, skrytých dat od uživatelů atd. atd. takže to nejen prakticky ale i teoreticky firmě nemusí být vůbec jedno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..