BlackBerry 10 Návody, BlackBerry Návody

Nepodceňujte zálohování dat! Jak zálohovat data vašeho BlackBerry?

Ačkoliv průměrná cena dnešních top smartphonů neustále stoupá, to nejcennější často nejsou samotné přístroje. Jsou to data. Informace. Obsah přístroje je často několikanásobně cennější než přístroj samotný. Nezáleží na tom, zda se jedná o seznam důležitých kontaktů, nejrůznější poznámky nebo například vzácné fotografie vašich blízkých, všechna tato data jsou nenahraditelná. Jak je však ochránit? Zálohujte! Zálohujte! Zálohujte!

Zálohování dat je něco, o čem sice každý uživatel ví, ale pouze zlomek uživatelů si svá data skutečně zálohuje. Toto počínání je velice nezodpovědné, protože mobilní zařízení jsou stále pouze technika a někdy se zkrátka může něco pokazit. A nemusí se vždy jednat pouze o poruchu samotného zařízení. Telefon vám může například spadnout na zem a rozbít se, zapomenete ho v kapse, když skáčete do bazénu, někdo vám ho může ukrást nebo zkrátka zapomenete heslo a telefon si smažete. Výsledek je pak zřejmý – všechna data z telefonu jsou nenávratně ztracena.

Bohužel se s takovými případy v ShopBlackBerry setkáváme prakticky denně. Proto jsem se rozhodl vám touto cestou připomenout, že důležitá data jsou vždy zálohována. A ta co nejsou, tak nejsou důležitá. Pojďme si říct, jak takovou zálohu dat pro případ jejich ztráty udělat.

Operační systém BlackBerry 7.1 a nižší

Pokud vlastníte některé ze starších zařízení s operačním systémem BlackBerry 7.1 a nižším, tak zálohování telefonu probíhá skrze program BlackBerry Desktop Software (můžete stáhnout z odkazu v našem článku). Díky němu můžete zazálohovat kompletní obsah telefonu do vašeho počítače nebo například přenášet data mezi přístroji BlackBerry.

Zálohování probíhá následovně:

 • spusťe program BlackBerry Desktop Software (BDS) a připojte vaše BlackBerry k počítači kabelem
 • na první obrazovce zvolte možnost Zaháijt práci se zařízením
 • uprostřed obrazovky nebo v záložce Zařízení najdete tlačítko Zálohovat
 • zvolte typ zálohy a umístění, kam se má záložní soubor uložit a spusťte zálohování

To je vše. Je to rychlé a většinou zálohování zabere ani ne minutu. Dokáže vám však ušetřit hodiny, dny i týdny shánění všech vašich kontaktů, zpráv a podobně. Případnou obnovu zařízení ze zálohy následně provedete pomocí možnosti Obnovit v záložce Zařízení (levý horní roh)

Operační systém BlackBerry 10

Novější zařízení s operačním systémem BlackBerry 10 potřebují pro komunikaci s počítačem novější verzi softwaru, který se jmenuje BlackBerry Link. Co BlackBerry Link vlastně umí se můžete dočíst v některém z našich dřívějších článků, dnes se budeme věnovat především zálohování dat. Nejprve si tedy stáhněte software BlackBerry Link, například odtud.

 • spusťte program BlackBerry Link a připojte vaše BlackBerry 10 zařízení k počítači kabelem
 • v první nabídce zvote, zda chcete zařízení s počítačem připojit natrvalo (budete moci například bezdrátově přistupovat k souborům v počítači) nebo zda se jedná o jednorázové připojení – to se hodí zejména ve chvíli, kdy například zálohujete telefon někoho jiného
 • v levém slupci zvolte Zálohování a obnovení
 • nastavte si případně detaily k zálohování a stiskněte tlačítko Zálohovat nyní

Počítejte s tím, že v závislosti na nastavení může zálohování trvat klidně i hodinu. Pokud totiž necháte zálohovat i multimédia, tak výsledný záložní soubor může mít i několik gigabajtů. Je potřeba si tedy ještě před samotným zálohováním uvědomit, kolik dat vlastně budeme zálohovat.

BlackBerry-Link-Mac-screen

Stejně jako u starších zařízení tak i zde můžete provést obnovu dat do nového zařízení. Jste zde však limitováni jednou drobností, která však dokáže celkem nepříjemně překvapit. Záloha je spárovaná s BlackBerry ID, které je u zařízení přihlášeno! Pokud tedy budete chtít zálohovaná data z jednoho zařízení obnovit do druhého, je nutné, aby v novém přístroji bylo stejné BlackBerry ID. Bez toho vám software zkrátka nedovolí data obnovit. Smysl tohoto opatření je zřejmý – bezpečnost. Stejně se však jedná o podmínku, která nemá s uživatelským komfortem nic společného a doufáme, že BlackBerry od této podmínky ustoupí.

Další možnosti zálohování

Obsah telefonu můžete samozřejmě zálohovat i jiným způsobem. Výše uvedené jsou asi nejlepší, protože vám kromě kontaktů, kalendáře, poznámek a podobně dokáží zálohovat také nastavení, aplikace nebo multimediální soubory (fotografie, videa, hudba). Na zálohování však můžete využít i jiné služby.

Věděli jste, že: na zálohování dat můžete využít také službu BlackBerry Protect? Tu najdete přímo ve vašem zařízení nebo ji můžete stáhnout v BlackBerry World.

Kontakty, kalendáře, poznámky a úkoly asi nejlépe zazálohujete přes Exchange nebo jiný emailový účet, například Gmail. Zároveň s tím získáte možnost bezdrátové synchronizace těchto dat mezi vícero zařízeními, což rozhodně mnozí uvítají. Exchange účet si můžete zdarma založit například na serveru Outlook.com (viz náš dřívější článek) a využijí ho především majitelé zařízení s operačním systémem BlackBerry 10 a vyšším. Pokud jste uživatelem staršího modelu s původním OS, můžete využít například Gmail, který vám dokáže synchronizovat poštu, kalendáře a kontakty.

Na zálohování multimédií je vůbec asi nejlepší používat paměťové karty. Prakticky všechny telefony BlackBerry disponují slotem na paměťovou kartu, na kterou se většinou automaticky ukládají všechny fotografie a videa. Pokud se tedy telefon porouchá, paměťová karta zůstává většinou netknutá. Ne vždy však záloha na paměťovou kartu stačí, protože při ztrátě zařízení ji už zkrátka nezískáte. Proto můžete využít například bezdrátovou synchronizaci s cloudovými službami. Například v BlackBerry 10 najdete předinstalovanou službu Box, která vám dokáže automaticky všechny fotografie a videa zálohovat do cloudu. Ať se potom s telefonem stane prakticky cokoliv, fotky máte v bezpečí. Nesmíme zapomenout ani na zálohování médií do počítače například přes kabel, ale to myslím není třeba popisovat.

Poslední možností jsou aplikace. V BlackBerry World najdete celou řádku aplikací, které vám slibují zálohování prakticky čehokoliv od kontaktů, přes SMSky až po záložky v prohlížeči a podobně. V tomto případě nebudeme zmiňovat žádnou konkrétní aplikaci, protože jich je opravdu spousta. Stačí v BlackBerry World zadat do vyhledávání “backup <klíčové slovo>” a vyskočí vám toho mraky. A jakou aplikaci pak zvolit? Můžete se řídit například podle našeho návodu – Jak se orientovat při nákupu aplikací.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

14 Comments

 1. Dobry den, muzete mi prosim pomoci? nevedel jsem, ze zaloha je sparovana s BB ID. Udelal jsem zalohu BB Z10 patriciho pritelkyni k sobe do pocitace a ted jej nemohu obnovit. Na zalohovanem telefonu BB ID nebylo aktivovano. Hlaska je jasna – nespravne BB ID. Muzu s tim neco delat?
  Dekuji Tomas

 2. čauves, se synchronizací mám od začátku problémy /cca od 4/2014/. mám BBLink na dvou pc a na obou stejné –
  1/ videa a hudba se mi synchronizují v pohodě, ale u obrázků se stále objevuji “načítání vztahů synchronizace”.
  2/ nesynchronizuje se mi kalendář s pc, přitom v mobilu mám jméno /identifikaci/ pc v kalendáři, s kterým chci data sdílet???

  …. poradí mi někdo, prosím? nebo nevíte o někom v okolí Brna, kam bych mohl zajít a třeba za úplatu si nechat poradit?

  moc díky

  Hynek

    1. Našla jsem spoustu odkazů, můžeš mi nějaký doporučit? Nejsem úplně počítačový nadšenec :)) díky

 3. Dobrý den.Vím že BB nepodporuje linux, ale jiny pc soft nemam.Driv na nem bežel win xp. Jak mohu zalohovat tel, když nechci pouzít wifi? a)nic me nerika ip a ostatni povidaní. b) Jsem jen uživatel(neumim nastavovat cokoli, vždy se to sekne, ztrati atd.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..