Novinky

Nejnovější BlackBerry Enterprise Service 10 (BES 10) oficiálně uvolněn! Umožňuje spravovat BlackBerry 10, Android a iOS zařízení

Včera byla oznámena další velká novinka související s platformou BlackBerry 10. Je jí oficiální uvolnění služby BlackBerry Enterprise Service 10, nástupce populárního BES, který přichází se zcela novou filosofií správy zařízení a především, je multiplatformní. Trend BYOD díky novému BES 10 získává zcela nový rozměr, firmy mohou pohodlně spravovat zařízení BlackBerry, Android a také iOS.

BlackBerry Enterprise Server (BES) patří k samotnému systému BlackBerry jako, slovy velikánů Šimka s Grossmanem, k velbloudovi hrby. Za velkým úspěchem zařízení BlackBerry ve firemní sféře je z valné části stojí právě samotné řešení BES, které umožňovalo firmám jednoduše a pohodlně spravovat klidně tisíce zařízení BlackBerry a kompletně je na dálku bezdrátově ovládat. Neodmyslitelnou součástí řešení BES pak také byla absolutní bezpečnost, kdy data mezi serverem a zařízeními BlackBerry byla zcela neodposlouchávatelná. Právě tento fakt se stal hlavní příčinou všech problémů BlackBerry v Indii a na Blízkém východě.

Včera pak RIM představil zcela novou verzi svého firemního řešení s názvem BlackBerry Enterprise Service 10 (BES 10), ve kterém využil všechny své dosavadní zkušenosti s touto problematikou a vzniklo tak unikátní řešení, které zcela dokazuje, že RIM je v této oblasti naprostou špičkou. Původně se celé řešení jmenovalo Mobile Fusion, vzhledem k zavedenému názvosloví však RIM nakonec změnil název právě na BES 10. Co všechno BES  10 dokáže? V první řadě nový BES 10 zvládne obsluhovat celkem tři různé platformy, tudíž firmy, které začaly uplatňovat strategii BYOD (Bring-Your-Own-Device) mohou využít pro správu všech svých zařízení využít jednotnou administrační konzoli a celou správu zařízení si velmi usnadnit.

BES 10 podporuje platformy BlackBerry 10, Android a iOS. Platformy BlackBerry a iOS jsou obecně mnohem lépe ovladatelné pomocí MDM (Mobile-Device-Management) než Android, BES 10 však myslí i na tuto problematiku, a tak pomocí speciální aplikace není problém problém ani se správou Android zařízení. Celé řešení se pak skládá ze tří hlavních prvků:

  • BDS (BlackBerry Device Service) – pomocí této funkce dokáže BES 10 spravovat zařízení s operačním systémem BlackBerry 10 a také tablety BlackBerry PlayBook
  • UDS (Universal Device Service) – UDS má na starosti správu zařízení Android a iOS a vůbec veškeré dění kolem nich
  • integrace staršího BES – jelikož je BES 10 kompletně novým řešením pro zcela rozdílná zařízení, připravil RIM speciální integraci starších verzí BES pro správu zařízení BlackBerry do operačního systému verze 7.1

Všechny tyto prvky pak mohou být spravovány z jednoho uživatelského rozhraní, z jedné administrátorské konzole. Demonstraci této konzole pak můžete vidět na videu výše. My jsme měli již možnost si BES 10 vyzkoušet a konzole je opravdu velice přehledná, nabízí mnoho nastavení a ovládá se skutečně pohodlně. Pokud vaše firma uvažuje o přechodu na BES 10, kontaktujte společnost System4U (www.system4u.cz) a můžete si nechat zřídit uživatelský demo účet, takže si prakticky všechny funkce BES 10 budete moci samo vyzkoušet.

Pakliže již vaše firma využívá řešení BES, může využít zvýhodněných podmínek pro přechod na nové BES 10. RIM totiž až do 31. prosince 2013 umožňuje firmám bezplatný přechod ze stávajícího BES ne nový BES 10 s využitím stávající licence. Vaše firma tak nebude mít žádné dodatečné náklady, více informací o přechodu z BES na BES 10 najdete na stránce BlackBerry 10 Ready Program. Využít můžete také 60-denní trial verze, která je zcela zdarma.

Veškeré potřebné informace týkající se BES 10 najdete na oficiální blogu bizblog.blackberry.com a dále pak na stránkách www.blackberry.com/bes10.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

5 Comments

  1. Jak bude fungovat BES kdyz ve firme budou jak zarizeni s OS 7 tak s BB 10? To budou muset byt instalovany dva BES servery? To by bylo dost na houby.

    1. Více méně je to tak. V ideálním případě poběží BES a BES 10 na dvou železech přičemž BES bude možné spravovat z konzole BES 10. Nicméně ani virtuální server by neměl snad být problém, ale to už Ti lépe řeknou kluci z System4U

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..