Články & Recenze

Jaké funkce a aplikace najdeme v BlackBerry 10? Přehled aplikací a funkcí dostupných v základní výbavě

BlackBerry 10 je operační systém v mnoha směrech skutečně výjimečný. Nejenže nabízí svěží a moderní uživatelské prostředí, skvělý výkon a stabilitu, ale zároveň již v základu nabízí přehršel nejrůznějších zajímavých funkcí a předinstalovaných aplikací. Ukážeme si seznam těch nejzajímavějších funkcí, které v BlackBerry 10 naleznete takříkajíc “při vybalení z krabice”.

Seznam aplikací a funkcí, které vám BlackBerry 10 nabídne hned v základu je opravdu dlouhý. Kromě klasických záležitostí jako je seznam kontaktů, kalednář, telefonní aplikace nebo přehřávače hudby a videa, je zde také spousta fičurek, které jsou nejen praktické, ale především jsou v mobilním světě dosti neobvyklé. My se v našem článku zaměříme na několik nejzajímavějších funkcí, kterými na vás BlackBerry 10 jistě udělá dojem.

BlackBerry Remember

BlackBerry Remember je kapitola sama o sobě. Takto propracovaný úkolovník zkřížený s poznámkovým blokem nenajdete na žádné jiné platfromě a už vůbec ne předinstalovaný. BlackBerry Remember vám nabízí poznámky a úkoly roztříděné přehledně do jednotlivých složek s možností přidávání tagů pro snazší orientaci mezi záznamy.

BB-Remember-screen-1 BB-Remember-screen-2 BB-Remember-screen-3

Při vytváření nového úkolu nebo poznámky si k záznamu můžete navíc přidat některou z mnoha typů příloh – obrázek, dokument, hlasovou poznámku, kontakt a mnoho dalšího. Pokud u záznamu přidáte termín splnění, z poznámky se automaticky stane úkol. Příjemným doplňkem je pak bezdrátová synchronizace úkolů s Microsoft Exchange (ActiveSync) nebo integrace populární služby Evernote pro správu poznámek. Evernote nabízí klienty pro správu poznámek prakticky na všech platformách, a tak je často tou nejlepší volbou, jak mít vaše poznámky neustále pod kontrolou. Jediná výtka k BlackBerry Remember – zatím nelze nastavit konkrétní čas, kdy vám má vyskočit upozornění na úkol.

Podpora Adobe Flash

Možná to bude znít trochu zvláštně, ale pravdou je, že BlackBerry 10 je jediný operační systém na trhu, který nabízí plnou podporu technologie Flash. Operační systém Android jej v nové verzi již nepodporuje, iOS ani Windows Phone si pak s Flash nerozumněly nikdy. Ale ačkoliv se média na internetu pomalu přiklánějí na stranu HTML 5, stále je naprostá většina multimediálního obsahu na internetu zprostředkovávána právě pomocí známého Flash Playeru.

BlackBerry 10 si tak jako jediný operační systém na trhu poradí bez problémů jak s aplikacemi a hrami napsanými ve Flash, tak především s přehráváním videí na jakýchkoli internetových stránkách. Nic vám tak nebrání využít standardizovaný micro HDMI konektor, propojit vaše BlackBerry s televizorem a pustit si večer poslední díl vašeho oblíbeného seriálu z internetu.

Kancelářský balík a práce s dokumenty

Kancelářskou výbavu BlackBerry 10 můžou ostatní operační systémy pouze závidět. Žádný z nich nenabízí v základu tak bohaté možnosti práce s dokumenty Office a s PDF soubory jako právě nová ostružinová platforma. Od začátku máte dostupný kompletní kancelářský balík Documents To Go, který vám umožňuje pohodlnou práci s dokumenty Word, Excel a PowerPoint. Dokumenty Word a Excel navíc můžete přímo v zařízení nejen editovat, ale také vytvářet nové.

BB10-Office-screen-3 BB10-Office-screen-1 BB10-Office-screen-2

Nechybí ani velice kvalitní čtečka PDF souborů Adobe Reader, která si bez problémů poradí i s velkými PDFky a umožňuje v dokumentech vyhledávat text, zvýrazňovat ho, přeškrtávat a podtrhovat, ale také pracovat s poznámkami a přizpůsobit text velikosti displeje pro pohodlné čtení.

Na závěr této části ještě musíme zmínit funkci Print To Go, která je často velmi nedoceňená. Díky této funkci totiž můžete pohodlně přenášet dokumenty z vašeho počítače přímo do telefonu nebo tabletu (PlayBook má funkci Print To Go již od začátku) skrze zabezpečené internetové připojení. Software automaticky převede ajkýkoliv dokument, webovou stránku nebo obrázek na PDF a odešle do zařízení. Z počítače stačí dát “Tisk” na virtuální tiskárnu Print To Go, kterou si nainstalujete do počítače.

Integrace cloudových služeb

Především v posledních několika letech zažívá tzv. cloud, neboli data uložená na internetu obrovský boom. Mezi nejvýznamnější cloudové služby na světě patří bezesporu populární Dropbox a Box. Tyto dvě služby již za sebou mají mnoho let zkušeností s cloudovými službami a na celkové funkčnosti ej to skutečně znát.

BB10-Box-1 BB10-Box-2 BB10-Dropbox

Obě tyto služby pak nabízí integraci přímo do operačního systému BlackBerry 10. V integrovaném správci souborů, který mimochodem patří k těm nejlepším jaké můžete na displeji někerého ze smartphonů vůbec najít, najdete kromě záložky paměti zařízení a paměťové karty také záložky Box a Dropbox. Pohodlně pak můžete nejen procházet všechny soubory, které máte v cloudu uložené, ale také je kopírovat, přesouvat, stahovat do telefonu nebo naopak nahrávat z telefonu přímo na některou ze zmíněných služeb.

Box navíc nabízí možnost automatického uploadu médií (fotografie a videa) z telefonu, takže můžete mít všechny své fotografie a videa neustále zálohované online. Když k tomu přidáme speciální nabídku 10 GB zdarma při registraci na Box přmo z BlackBerry 10, nezbývá než spokojeně zamručet.

Bezdrátový přístup k souborům uloženým v počítači

Tento odstavec navazuje na výše popsanou integraci cloudových služeb. Ne každý totiž chce využívat podobné služby a má raději svá data hezky doma “pod zámkem”. Ovšem i s těmito daty můžete s BlackBerry 10 bezdrátově pracovat. BlackBerry 10 totiž ve spojení s BlackBerry Link (program pro správu zařízení přes počítač) dokáže vámi určené složky v počítači nasdílet přímo do BlackBerry.

V praxi to poté znamená, že pokud máte doma například stolní počítač, který necháváte permanentně běžet, k vašim datům se dostanete z vašeho BlackBerry v okamžiku a odkudkoli. Data zůstávají uložená v počítači, takže vám nezabírají místo v paměti, nicméně v případě potřeby si je můžete kdykoliv zobrazit nebo stáhnout do telefonu a co víc, z telefonu můžete soubory přenášet do počítače. Pokud tak nafotíte například nové fotografie, můžete je velice snadno přenést do vlastní složky ve vašem počítači ještě dřív než dorazíte domů.

Zobrazení BlackBerry jako dalšího síťového disku

Stejně jako tabletu BlackBerry Playbook, tak i BlackBerry 10 dokáže sdílet bezdrátově data do vašeho počítače. Stačí si v nastavení aktivovat funkci sdílení souborů přes WiFi a pokud budou telefon i počítač ve stejné síti (například domácí WiFi síť) můžete pohodlně přenášet data mezi telefonem a počítačem přímo přes WiFi bez nutnosti jakéhokoli kabelu.

Sdílení multimédií skrze DLNA nebo HDMI

Nové přístroje BlackBerry Z10 a Q10 používají výhradně standardizovaná rozhraní a standardizované konektory. Proto se velice snadno připojí například do domácí DLNA sítě pro sdílení multimédií a pokud DLNA nemáte, můžete využít standardní mcro HDMI konektor pro pohodlný přenos obrazu a zvuku přímo do televizoru nebo projektoru.

Široké možnosti sdílení dat

Zatímco u ostatních operačních systémů jste často omezováni ve sdílení jak to jen lze, BlackBerry 10 na to jde jinak. Nabízí vám sdílení prakticky čehokoliv prakticky kamkoliv. Osobně si tuto funkci nemohu vynachválit, protože mi umožňuje okamžitě poslat odkaz na web, obrázek, video, poznámky, ale také texty, odkazy na aplikace, kontakty, události…no zkrátka cokoliv, co byste mohli chtít sdílet s ostatními.

BB10-Sdileni-1 BB10-Sdileni-2

Následná volba jak obsah sdílet nabízí nepřeberné množství možností. Tak například obrázek můžete sdílet na BBM, poslat do skupiny BBM nebo do BBM Kanálu, sdílet SMSkou (MMS), poslat emailem, nahrát na Facebook, na Twitter a Foursquare, poslat přes Bluetooth nebo NFC, vložit do poznámky v BlackBerry Remember a pokud stáhnete další aplikace z BlackBerry World, může k seznamu přibýt například WhatsApp.

Integrace sociálních sítí

BlackBerry bylo vždy zaměřeno na komunikaci. Ne náhodou se tedy inženýři v Kanadě zaměřili na to, aby BlackBerry Z10 nabídlo nejlepší softwarovou klávesnici a BlackBerry Q10 pak nejlepší hardwarovou klávesnici na trhu. Komunikace se však neskládá pouze z SMS zpráv a emailů, čím dál aktuálnější jsou sociální sítě a chatovací nástroje. I na to však v BlackBerry mysleli, a tak již předinstalované najdeme aplikace pro sociální sítě Facebook, Twitter, LinkedIn a Foursquare.

BB10-Facebook BB10-Foursquare BB10-LinkedIn

Všechny zmíněné aplikace nabídnou veškeré funkce, které od nich můžete očekávat a v souvislosti s tímto bych se vás chtěl zeptat. Co vám vadí na aplikaci Facebook pro BlackBerry? V BlackBerry World má tato aplikace velice negativní hodnocení, ale skutečně mne nenapadá, co je na této aplikaci tak špatného, aby si zasloužila pouze jednu hvězdu. Můžete udatovat status, sdílet místo kde jste, komentovat, lajkovat, nahrávat fotografie, označovat přátelé, pracovat s událostmi  a od poslední verze také jediná funkce, která chyběla mě – správa stránek. Někteří volají po Facebook chatu, ale jelikož jsou na Facebooku zprávy a chat sloučené, tak zprávy v BlackBerry Hub velice dobře fungují i jako chat.

BB10-FB-screen-1 BB10-FB-screen-2 BB10-FB-screen-3

Co říci závěrem? BlackBerry 10 je operační systém velmi mladý, a tak je třeba mu odpustit sem tam nějaké zaškobrtnutí. Důležité totiž je, že BlackBerry skutečně tvrdě pracuje na tom, aby uživatelům nabídlo tu nejlepší uživatelskou zkušenost spojenou s mnoha a mnoha zajímavými funkcemi. Každá verze BlackBerry 10 je lepší a lepší, BlackBerry naslouchá uživatelům a jejich postřehy se skutečně snaží zakomponovat do samotného OS.

V současnosti je operační systém BlackBerry 10 plně konkurenceschopný systém a i když možná ztrácí v počtu aplikací v BlackBerry World, vyvažuje to naopak celou řadou funkcí a aplikací, na které mohou platformy Android, iOS nebo Windows Phone pouze koukat z povzdálí.

Previous ArticleNext Article
Vojta Dalekorej
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

15 Comments

 1. Mám dotaz mimo téma – chtěl jsem se registrovat do diskuze/fóra, ale ani potřetí mi nepřišel aktivační email, přitom emailová adresa i jméno je očividně v systému, jelikož mi při dalším pokusu o registraci bylo toto napsáno.. můžete mi prosím nějak pomoct s aktivací? Případně jaký je kontakt na administráotora fóra? Nemůžu jej najít.. díky

 2. Potřebuji na síťový disk doma, který NENÍ v počítači, ale v multimediálním centru s Androidem, dostat nějaký soubor, například titulky k filmu. Pokud tomu správně rozumím, tak by to mělo jít poslat z telefonu (např. Q10) zapnutím sdílení souborů přes wi-fi, jak je napsáno výše. Nebo se pletu? Na nákup zařízení se teprve chystám, takže to zatím nemohu vyzkoušet..

  1. a s tím souvisí i další věc – že potřebuji v BB10 něco na rozbalení těch titulků – většinou ze *.zip, příp. z *.rar.. existuje nativní nebo alespoň android aplikace?

 3. Dotaz – nevite jak absolutne jednoduse neco vyfotit a pres dropbox sdilet link na fotku na webu?

  Pripadne neco obdobneho? Protoze sice vyfocenou fotku lze sdilet, ale fsechno jen na twittry, maily, FB a podobne, coz bych nechtel, jen proste narychlo pres web

  a druha vec, jen se ujistuju, asi ste taky nenasli moznost jednoduse nekomu pres GTalk poslat soubor, zene :)

  1. Konečně užitečný článek po těch všech rádoby jako recenzích na konkurenčích webech.
   K tomu sdílení souborů na disku PC:
   Stejný dotaz jako tazatel předemnou – sdílení souborů uložených na serveru, ale pracovním. Nejlépe Windows SBS. Rozumím tomu správně, že již nepotřebuji mít k Exchangi nahrán BESx a ještě k tomu nyní i BB10 Enterprise a k tomu ještě “BlackBerry Work Drives” http://appworld.blackberry.com/webstore/content/19576122/?countrycode=CZ.
   Zkrátka s Q10 budu mít přístup k souborům tak jako dříve s OS6+Exchange+BESx?
   Nepotřebuji žádný zvlášní tarif (u Exchangu je to jasný, ale stále chyběl ten přístup k souborů).
   Děkuji za fundovanou a ověřenou odpověď.

 4. Je jen škoda, že mám telefon Z10 a Playbook, kde OS 10 stále není, je to tak trochu, jako když máte dvě platformy. Ale třeba se dočkáme.

 5. U toho FB je chat velkej problem. Nevidím, kdo je online, pak tam chybí funkce zobrazeno (u zpráv). Dále nemůžu sdílet něčí příspěvek. Je to docela okleštěno o funkce, které jsou u Androidu, iOS, WP8… jinak souhlas

  1. Já zase nemůžu přijít na to, jak poslat zprávu stránce.. a nemyslím tím příspěvek, který uvidí všichni, ale zprávu správci..

 6. Měl bych dotaz k PrintToGo – když jsem si instaloval app do ntb, tak jsem byl dotázán, abych si vybral jen jeden PB, na který budu moct “tisknout” dokumenty. Jak to teď bude, když si pořídím Z10? TO budu muset sdílet dokumenty přes bridge, nebo je už možnost si volit na které zařízení budu dokumenty posílat? Docela mně to zajímá, protože PRintToGo používám velmi často

 7. Ahoj vespolek,

  Mám dotaz. Jsem BlackBerry světě začátečník, přešel jsem z droida. Tam jsem byl zvyklý že můžu tisknout v domácí wifi přímo z telefonu. Mám BlackBerry Classic a nemůžu přijít na způsob, jak to zprovoznit.
  Omlouvám se že spamuju tenhle článek, ale možná se ho to okrajové tyka.

  Děkuji za reakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..