BlackBerry 10 Aplikace

IM aplikace na BlackBerry 10: WhatsApp, Google Talk, Touch, Viber, IM+ nebo Skype

Ačkoliv je BlackBerry Messenger skutečně špičkový komunikační nástroj, stále se jedná o aplikaci exkluzivně pro BlackBerry. Pokud budete chtít chatovat s někým, kdo používá jinou mobilní platformu, pravděpodobně sáhnete po některé z mnoha dostupných IM aplikací. Které si najdou cestu i na BlackBerry 10?

Zkratka IM označuje slovní spojení instant messaging. Jedná se o označení internetové služby, která umožňuje svým uživatelům posílat zprávy, chatovat, posílat soubory nebo jiným způsobem komunikovat a to v reálném čase, kdy se prodleva mezi odesláním a doručením zprávy měří v řádu milisekund. Kdo z nás by si nevzpomněl na legendární ICQ nebo další služby, které se v počátcích internetu snažily sblížit uživatele, kteří jsou ve skutečnosti stovky ba tisíce kilometrů vzdáleni. V posledních letech zažívá IM zcela nový rozmach a to především díky rozšíření tzv. chytrých telefonů s přístupem na internet. Vzniklo mnoho nových více či méně úspěšných IM klientů, které se snaží o jediné – nalákat k sobě co nejvíc uživatelů aby právě oni byli komunikační kanál číslo jedna.

Instant-Messaging-icon

Uživatelé BlackBerry typicky používají dodnes téměř nepřekonatelný BlackBerry Messenger, tato komunikace však funguje pouze pokud obě strany vlastní zařízení BlackBerry. Je zde však také mnoho alternativ, které těží hlavně z podpory většího množství platforem. Ty nejznámější a nejpoužívanější IM klienty jistě mnoho z vás zná – jedná se například o Skype, Viber, Google Talk, WhatsApp a spoustu, spoustu dalších. Pokud vás zajímá jak na tom s podporou IM klientů bude BlackBerry 10, pak rozhodně čtěte dále.

Skype

Pokusíme se postupně představit veškeré zatím potvrzené IM klienty, které budete moci na BlackBerry 10 provozovat a začneme rovnou zostra – komunikační platformou Skype. Skype již mnoho let vyvolává mezi uživateli BlackBerry opravdu velké vášně. Prakticky denně se setkáváme s dotazy, zda BlackBerry podporuje Skype na uskutečňování hovorů a vždy jsme nuceni dotyčného zklamat s odpovědí, že z BlackBerry si zkrátka nezaskypujete.

Skype

Nicméně s příchodem BlackBerry 10 se tato situace změní. Přímo při představení nových zařízení BlackBerry Z10 a Q10 bylo potvrzeno, že Skype se na novou platformu BlackBerry dostane a to včetně podpory internetové telefonie neboli VoIP. A jak Skype pro BlackBerry 10 bude vypadat? Podle všeho se bude jednat o port aplikace z platformy Android. Vývojáři již nyní údajně testují veškeré funkce aby uživatelé BlackBerry 10 mohli používat Skype skutečně pohodlně a nečekala na ně žádná nepříjemná překvapení. Osobně musím říct, že je mi trochu líto, že se nebude jednat o nativní aplikaci, na druhou stranu však vím, že Android aplikace na BlackBerry 10 běží opravdu skvěle, navíc pokud jsou dobře odladěné. Ale stejně budu doufat, že se Microsoft nakonec rozhodne vyvinout i nativní aplikaci Skype pro BlackBerry 10.

Když už jsme nakousli Microsoft, rovnou se v této části můžeme zmínit o službě Windows Live Messenger. Aplikaci pro tuto službu můžete stáhnout nejen pro starší modely BlackBerry s operačním systémem OS7.1 a nižším, ale již je v BlackBerry World ke stažení také pro BlackBerry 10. Jelikož však Microsoft před nějakým časem koupil společnost Skype se vším všudy, chce logicky maximálně využít tuto skvěle zaběhnutou službu. Vše nakonec  dopadlo tak, že Microsoft bude postupně přesouvat uživatele Windows Live Messengeru na službu Skype a ten pak zůstane jeho hlavní komunikační službou. I když tedy Windows Live Messenger nabízí aplikaci pro BlackBerry, v budoucnu se tak jako tak celá služba přesune na Skype.

Viber

V případě aplikace Viber je situace velice podobná jako u Skypu. Viber si získal obrovskou oblibu napříč uživatelskou základnou operačních systémů Android a iOS a to především díky možnosti VoIP telefonie. Tato aplikace je již dokonce ke stažení pro starší modely BlackBerry (stahovat můžete v BlackBerry World) nicméně zatím podporuje pouze chatování a podobně. Funkce hovorů přes Viber je již tři čtvrtě  roku ve stavu comming soon.

Před pár dny však současným uživatelům svitla jiskra naděje, neboť Viber se rozhodl zveřejnit spuštění hovorů pro starší BlackBerry, o kterém jsme vás informovali v našem článku. A jak na tom bude BlackBerry 10? Při zveřejnění výše uvedeného videa se Viber nechal slyšet, že: “pracují společně s RIM (BlackBerry) na zlepšování aplikace Viber pro všechny verze OS BlackBerry včetně nově příchozích“. Tedy ani aplikace Viber nebude na BlackBerry chybět a s největší pravděpodobností včetně hlasových služeb.

WhatsApp

Aplikace WhatsApp je v posledních měsících opravdovým hitem na poli mobilních IM klientů. Jedná se o opravdu povedeného klienta, který zaujme především obrovskou škálou smajlíků, provázaností s vaším adresářem (podle australského soudu je dokonce “až moc provázaný”), možností chatování jak s jednotlivci tak ve skupinách a v neposlední řadě doručováním pomocí technologie Push, což má velice příznivý vliv na baterii.

WhatsApp

Nejen díky výše uvedeným vlastnostem se WhatsApp těší opravdu velké oblibě mezi uživateli platforem Android, iOS, Symbian, Nokia S40, Windows Phone a také BlackBerry. A ačkoliv první informace nebyly moc přívětivé, bude se nakonec velké oblibě těšit také na platformě BlackBerry 10, neboť i WhatsApp má namířeno na displeje BlackBerry Z10 a Q10. Tato informace, stejně jako Skype, byla potvrzena hned v den představení nových zařízení BlackBerry 10 a nezbývá nyní než jen doufat, aby to bylo co nejdříve.

Ostatní IM služby

Na závěr si můžeme shrnout ještě další IM služby, na které se můžeme na BlackBerry 10 těšit. Již nyní je ke stažení například nativní aplikace pro službu Google Talk, která se vcelku povedla nebo oblíbená multi-protokolová aplikace IM+, která umožňuje komunikovat skrze více IM služeb současně. Podobně je na tom také aplikace Nimbuzz, kterou si možná pamatujete ze svých současných BlackBerry, a která umožňuje chatovat přes Facebook, Google Talk a Yahoo! Messenger. za Zmínku ještě rozhodně stojí aplikace Touch, která sice není tak rozšířená, nicméně za zkoušku určitě stojí. Bohužel však poslední tři zmínění IM klienti jsou pouze porty Android aplikací, a tak nevyužívají celého potenciálu operačního systému BlackBerry 10.

Jsou ještě nějaké další IM služby, které byste rádi na BlackBerry 10 viděli? A které používáte na svých současných zařízeních?

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

16 Comments

  1. Hodně používám Gtalk, ale poslední verze na OS7.1 se vždy po nějaké době odpojí a nelze to zjistit do doby, pokud Gtalk neotevřu. Je to hodně velká mizérie.
    Mám taky zakoupen Trillian, ten je vcelku použitelný. Jediná věc co mi na něm vadí je, že systémové písmo je moc malé a nedá se zvětšit.
    Občas taky použiji IM+Pro, ale ten je hodně náročný na systémové prostředky.
    No a WhatsApp, to je klasika…

  2. Upřímně říkám, že je to tak trochu zklamání. Mám sic BB objednaný, ale přemýšlím že zůstanu u iPhone. Nechce se mi čekat na Whatsapp bůh ví do kdy, nechce se mi čekat na Skype na vánoce. Myslel jsem, že BB to mají pořešený v tom smyslu, že když představují hotový produkt, tak tyhle programy tam už jsou nebo jsou ke stažení. Achjo. A to nemluvím o zmrveným Facebooku a chybějícím Facebook Messengeru :-((

  3. Mozem ale povedat ze po trapeni s instalaciou whats app som uplne sklaman a nasledne som ju vymazal je uplne nepouzitelna neprisposobena na display Z10 nepozna kontakty atd atd…. treba pockat na ostru verziu ktora bude presne na Z10 a netreba spekulovat!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..