BlackBerry 10

Dočkáme se v aktulizaci BlackBerry 10.2.1.xxx oficiálního obchodu s Android aplikacemi Google Play? (aktualizováno

Aktualizováno: podle posledních informací se zdá, že celá zpráva kolem Google Play je pouze HOAX.

Jak jistě všichni víte, tak jednou z často zmiňovaných vlastností operačního systému BlackBerry 10 je schopnost pracovat s Android aplikacemi. Jako jediný OS tak na trhu tak dokáže spouštět nejen nativní aplikace napsané pro BlackBerry 10, ale také aplikace původně napsané pro OS Android. Je to jedna z velkých výhod operačního systému BlackBerry 10, ale zároveň také jedna z největších nejasností celkově.

Zdaleka ne všechny Android aplikace na BlackBerry 10 totiž fungují. V BlackBerry 10 totiž běží operační systém Android 4.2.2 v jeho open-source verzi, tedy bez nejrůznějších doplňků od Google jako jsou Google účet, Google Maps, Gmail a podobně. A právě to jsou zdroje, do kterých mnohé Android aplikace sahají (více informací o omezeních současného Android Runtime najdete zde).

BB-Android-build-620x200

Jakmile aplikace vyžaduje například Google Maps API (aplikace, které integrují zobrazení mapy – například aplikace jízdních řádů), Google účet (například Google+ nebo Gmail aplikace) nebo některou z dalších API a knihoven, kterou Google licencuje, taková aplikace bohužel nyní na BlackBerry 10 nefunguje. Ano, jsou zde sice způsoby, pomocí kterých dokážete rozběhnout téměř všechny aplikace, ale tyto postupy rozhodně nejsou jednoduché a pohodlné.

BlackBerry by však podle nejnovější spekulace mohlo tuto situaci změnit. Podle některých zdrojů totiž BlackBerry uzavřelo dohodu se společností Google a v připravované verzi operačního systému BlackBerry 10.2.1 by se mohla objevit zcela nová verze Android Runtime, která by výše uvedená omezení měla zrušit. V OS BlackBerry 10 by pak mělo být možné spustit prakticky všechny aplikace z operačního systému Android. Mluví se dokonce o tom, že by se v BlackBerry 10 měl objevit obchod s aplikacemi Google Play!

Tato informace je vcelku významná a vyvolala velkou diskuzi o tom, zda je to ze strany BlackBerry dobrý krok. Na jednu stranu je pravda, že platforma BlackBerry 10 je stále velmi mladá a nabídka aplikací zdaleka není tak obsáhlá jako u konkurenčních platforem. Mnoho uživatelů nechce přecházet na novou platformu ve chvíli, kdy jim nenabídne stejné aplikace, na které je uživatel již zvyklý a za které například již jednou zaplatil. Díky tomuto kroku by si uživatelé mohli z Google Play stáhnout jakoukoliv aplikaci, která jim na BlackBerry 10 zatím chybí. Aplikací by  bylo více než dostatek. Po internetu dokonce kolují fotografie, na kterých můžeme sledovat Google Play běžící na BlackBerry Z10 (to je víceméně možné již dnes, viz třetí odstavec).

Google-Play-BlackBerry-Z10-690x460

Každá mince má však dvě strany a v tomto případě je jistě na místě mít určité obavy. V první řadě je třeba říct, že Android aplikace jsou často strašné. Ať už se bavíme o stabilitě aplikací, o jejich UI (každý pes jiná ves) nebo o celkové funkčnosti a hromadě “balastu”, který se v Google Play nachází (stačí spousta nepoužitelných aplikací, která je již nyní v BlackBerry World). Pokud by však skutečně obchod Google Play přišel na BlackBerry 10, objevila by se další spousta problémů, kterým by bylo třeba čelit. Obsah by bylo třeba velmi důkladně filtrovat, protože na BlackBerry 10 z podstaty není možné provozovat aplikace, které fungují jako widgety nebo alternativní launchery (úpravy domovské obrazovky). To samé se týká například rozlišení displeje u modelů Q10 a Q5 – žádný Android nemá čtvercový displej.

Celkově by se BlackBerry 10 potýkalo prakticky se ztrátou identity. Stal by se z něj “tak trochu jiný Android”. Je tohle cesta, kterou by se měl nový operační systém vydávat? Abyste si museli jednu aplikaci stáhnout z jednoho obchodu a druhou aplikaci z druhého? A co by pak vývojáře nutilo vytvářet nativní aplikace pro BlackBerry 10, když jednou Android aplikací zabijí dvě mouchy jednou ranou?

Nesmíme ale zapomenout zmínit, že se jedná o pouhé spekulace. Dokonce i samotný zdroj těchto informací uvedl, že je celou informaci třeba brát s notnou rezervou a že nakonec všechno může být úplně jinak. Jisté však je, že BlackBerry a Google něco chystá. Některé názory říkají, že by se mohlo jednat o ideální dočasné řešení, dokud BlackBerry 10 nebude více rozšířené mezi uživateli. Osobně ale nerad používám slovo dočasné, protože všichni víme, jak takové věci končí.

Možná vůbec nejlepší by bylo, kdyby byla pravda někde uprostřed… a možná nakonec i bude. BlackBerry by se s Googlem mohlo domluvit na určitém způsobu licencování a Android Runtime by tak mohl nabídnout některá specifická API a následně zvládnout větší počet aplikací. Otevřely by se dveře pro nové aplikace a kdo ví – třeba mizerné BlackBerry Mapy nahradí přímo Android verze Google Maps, která funguje více než dobře na všech BlackBerry 10 zařízeních.

A na závěr jedna zajímavá informace – nová verze OS BlackBerry 10.2.1 údajně příjde dřív, než  by mnozí z nás čekali. Přesné datum neznáme, ale je známka toho, že update by neměl být v horizontu měsíců, ale spíše týdnů. Tak snad to bude co nejdřív.

Aktualizováno: podle posledních informací se zdá, že celá zpráva kolem Google Play je pouze HOAX.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

3 Comments

  1. Považuji toto za celkem nepravděpodobné. Zlepšit kompatibilitu jde snad vždy a možná se toho i dočkáme. Aplikace s widgety takový problém nemusí být – to přinejhorším uživatelé snad ještě pochopí, že widgety nebudou.

    Jak ale vysvětlovat, že nepojede například Opera Mobile? Protože ta pravděpodobně nepojede nikdy, aniž by byla upravena pro BlackBerry. No, ledaže by Google detekoval nativní kód a automaticky by takovéto aplikace označil za nekompatibilní. Něco mi ale říká, že tudy Google chcít jít nebude.

  2. Dle serveru CrackBerry spíš Google Play nebude. Píšou však, že bude možnost přímo nahrávat/instalovat API bez předchozí konverze. Podle dalších informací bude nutné u některých aplikací nutnost bližšího spojení s Googlem – což mně osobně se moc nelíbí – aby je bylo možné využít naplno nebo některé vůbec.

    Myslím, že dál by to zacházet nemuselo. Na Blackberry si cením jejich řekněme oddělenost od takových společností jako je Google a blízká spolupráce by určitě nezávistlost Blackberry narušila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..