Články & Recenze

Čtyři dny do konce: BlackBerry propustilo další zaměstnance a údajně mělo schůzku se zástupci Facebooku

Přesně za čtyři dny bychom se měli dozvědět konečné stanovisko o tom, jak to vlastně s BlackBerry bude dál. V tuto chvíli zatím stále platí poslední informace o tom, že jedinou veřejnou nabídku na odkup BlackBerry podala kanadská investiční společnost Fairfax Financial Holdings (FFH), kterou vede kanadský finanční magnát Prem Watsa. Co se však dělo v posledních týdnech a jaké jsou případně další alternativy, které mohou již za několik málo dnů vyvstat na povrch?

V tuto chvíli jsou veškerá jednání BlackBerry s potenciálními partnery zahalena rouškou tajemství. BlackBerry od chvíle, kdy oficiálně oznámilo zájem skupiny Fairfax odkoupit společnost za částku $4,7 mld (celý článek), nesdělilo žádné další podrobnosti, a tak mlčky dává prostor spoustě více či méně pravděpodobných spekulací.

V uplynulých dnech podle některých informací BlackBerry pokračovalo v kompletní restrukturalizaci a propustilo další zaměstnance. Přímo ve Waterloo, cetrále samotné společnosti, BlackBerry propustilo zhruba 300 zaměstnanců. Není zcela jasné, z jakých pozic odešli, nicméně o tomto tématu jsme vás již na BBCzech informovali (celý článek).

V souvislosti s propouštěním zaměstnanců se pak vyrojila další dávka zajímavých spekulací. Podle těch totiž ve Waterloo údajně začaly operovat společnosti Apple a Google (v zastoupení divize Motoroly) a měly se snažit zlákat propuštěné zaměstnance BlackBerry do svých řad. Těžko říct, co je na těchto informacích pravdy, je však jisté, že o zkušené zaměstnance BlackBerry s úzkou specializací bude jistě na trhu zájem. Troufám si tvrdit, že ani jedna ze zmiňovaných společností netouží po ostružinových managerech.

Kromě toho však BlackBerry zaznamenalo velký úspěch s uvedením svého populárního kecálka BlackBerry Messenger na platformy Android a iOS. Za první týden si BBM stáhlo a nainstalovalo na 20 milionů uživatelů, což je úctyhodné číslo.

fairfaxA co más čeká v pomyslný Den D, tedy 4. listopadu 2013? V tuto chvíli platí, že pokud se BlackBerry nedohodne s žádným jiným kupcem, který by nabídl zajímavější nabídku než FFH, bude tento den uzavřen obchod právě mezi FFH a BlackBerry. BlackBerry však bezpochyby jedná i s mnoha dalšími partnery.

Veřejně se hovoří například o společnosti Google, která si jistě brousí zuby na široké patentové portfolio BlackBerry. Další zprávy se zmiňují o takových jménech jako je Cisco, SAP nebo čínské Lenovo, které v posledních měsících začíná velmi agresivně pronikat na trhy chytrých telefonů, i když zatím především v Číně. Lenovo například před pár dny představilo zbrusu novou řadu tabletů řady YOGA.

Do hry však vstupují také významné osobnosti mobilního průmyslu. Již dříve jsme vás informovali o tom, že o BlackBerry by mohli mít vážný zájem samotní zakladatelé Mike Lazaridis a Douglas Fregin (celý článek). Kromě nich však veřejnost hovoří také o bývalém CEO společnosti Apple, John Sculley.

“Jedinou věcí, kterou mohu říct, je, že BlackBerry má podle mě velkou hodnotu pro budoucnost,” dodal Sculley pro noviny. “Bez zkušených lidí, kteří provozují tento typ podnikání, a bez strategického plánu to bude opravdu náročné.” Případnou nabídku na odkup společnosti BlackBerry by měl Sculley údajně podat společně s kanadským partnerem a nabízí se tak zajímavá otázka. S kým by Sculley případně BlackBerry koupil?

RIM-Mike-Lazaridis-Douglas-FreginCelkem hlasitě se totiž jeden čas hovořilo o tom, že FFH nedokáže dát dohromady potřebný kapitál ve výši $4,7 mld, a proto by musela najít strategického partnera, který by jí s případným odkupem pomohl. Mohl by tímto partnerem být právě Sculley? Stejně tak se nabízí také varianta, že by se Sculley mohl spojit se zakladateli BlackBerry Mikem Lazaridisem a Douglasem Freginem a společně podat nabídku na odkoupení BlackBerry z veřejné burzy. A tato varianta by byla rozhodně jedna z nejzajímavějších, co myslíte?

Velice zajímavá zpráva se objevila teprve před dvěma dny. Wall Street Journal publikoval článek o tom, že zástupci BlackBerry se údajně sešli se zástupci společnosti Facebook, ohledně potenciální nabídky. To je však víceméně celé znění zmíněného článku a nejsou v něm žádné další detaily. Již dlouho se mluví o tom, že Mark Zuckenberg, zakladatel sociální sítě Facebook, by rád vytvořil vlastní smartphone s logem Facebooku na zádech. Nakonec však od této myšlenky upustil a místo toho Facebook vyvinul vlastní grafickou nástavbu pro operační systém Android s názvem Facebook Home. Ta se však setkala s velmi chladným přijetím a pokud by s tímto prostředím měl přijít také samostatný smartphone, Facebook by pravděpodobně zaplakal na výdělkem.

Případná nabídka společnosti Facebook na odkup BlackBerry by tak mohla znamenat, že Facebook se své představy o Facebook Phonu zatím tak úplně nevzdal. BlackBerry je co do komunikace a práce se sociálními sítěmi naprostá špička v oboru a není tak divu, že by největší sociální síť na světě chtěla spojit své síly právě s BlackBerry. Tato představa je však více než děsivá. Facebook totiž není nic jiného než společnost vydělávající na sledování svých uživatelů a tento faktor je s filosofií maximální bezpečnosti u BlackBerry naprosto neslučitelný.

Jisté je jedno – konkrétní informace se dozvíme již zanedlouho, protože právě 4. listopadu je konečné datum, kdy by mělo BlackBerry udělat největší krok ve své existenci. #BB10Believe

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

1 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..