BlackBerry 10, BlackBerry OS

Byla uvolněna nová verze BlackBerry 10.1 pro vývojáře, jaké novinky přináší?

BlackBerry v uplynulých hodinách uvolnilo novou verzi operačního systému BlackBerry 10.1, která je zatím určena pouze pro vývojáře. Ti si ji mohou nainstalovat do BlackBerry Dev Alpha B, Dev Alpha C a do BlackBerry Z10 a otestovat tak své aplikace na novějším OS. Jaké novinky se v BlackBerry 10.1 nacházejí?

BlackBerry-10.1-620x200

Předně je nutno podotknout, že uvolněná verze BlackBerry 10.1.0.1485 je skutečně určena pouze pro vývojáře! Stáhnout si ji sice ze stránek BlackBerry může prakticky kdokoliv, není však určena pro běžný provoz. Pokud se rozhodnete nainstalovat si tuto verzi OS do své Z10, děláte to na vlastní nebezpečí. Více informací najdete na oficiálním DevBlogu BlackBerry.

No ale nyní již k novinkám, které se v nové verzi OS objevily. Jedná se o potvrzení některých dříve uniklých informací, ale některé funkce jsou úplné překvapení. Uživatelé, kteří již nainstalovali tuto verzi na svá vývojářská zařízení, se podělili o svá odhalení na diskuzním fóru CrackBerry a zde je výčet hlavních novinek, které byly zatím objeveny:

 • nová funkce fotoaparátu – HDR
 • zprávy PIN-to-PIN jsou dostupné v BlackBerry Hub
 • navrhovaný text prediktivního zadávání na klávesnici je nyní zelený místo modrého
 • “Kroužek” pro výběr textu byl vylepšen a lépe se s ním pracuje
 • obrazovka s nabídkou sdílení má nyní černé pozadí (z důvodu sjednocení celého UI)
 • nové demo ovládání při prvním zapnutí telefonu
 • nová možnost označit všechny kontakty při posílání broadcast zprávy přes BBM
 • možnost vypnout upozornění pro jednotlivé aplikace (to je popravdě už v současné verzi OS, takže možná je to dotažené ještě dále)
 • snazší kontrola aktualizací v BlackBerry World
 • telefon může být zcela odemčen pouze odemykacím tlačítkem, fakticky tak přeskočíte zamykací obrazovku
 • BlackBerry World nově nabízí kupóny na aplikace (To bude soutěží o aplikace! Těšíte se?)
 • přímo do číselníku v aplikaci telefonu můžete vložit zkopírované číslo
 • nainstalované aplikace mohou být otevřeny přímo z BlackBerry World, místo tlačítka “Nainstalováno” nyní ukazuje “Otevřít”

Aktualizace

 • kalendář nyní funguje i v landscape zobrazení (na šířku)
 • hesla můžete do políček “Heslo” (například v prohlížeči) kopírovat

Pravděpodobně to není ještě kompletní výčet novinek v OS BlackBerry 10.1, další detaily se postupně objevují a budeme se je snažit do článku doplňovat. Taktéž ve finální verzi OS BlackBerry 10.1 budou pravděpodobně ještě další zajímavosti, které zatím nebyly implementovány do vývojářské verze OS. Tak snad jich bude co nejvíc.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

8 Comments

 1. Tak jsem neodolal a zkusil nainstalovat. Předem říkám, že NEDOPORUČUJI nikomu tento postup opakovat. Jde o ořezanou verzi, ve které chybí některé aplikace (např. jako přehrávač videa, souborový manager – lupa v liště je neaktivní,hudební přehrávač,…). Ačkoliv jsem předem udělal zálohu přes BBlink, tyto aplikace se mi zpět nenainstalovaly. Btw: BBlink mi zpočátku nechtěla s telefonem komunikovat, musel jsem ji přeinstalovat.
  A teď to hlavní, nedá se TELEFONOVAT!!!
  Nedaří se mi vrátit os zpět. Postupoval jsem dle návodu, tzn. přes BBlink tovární rst i v telefonu bezpečnostní vymazání a bez úspěchu. Kdyby měl někdo nápad jak, radu uvítám…

 2. Novou verzi jsem rovnou nainstaloval, v Z10 chodí 10.1 parádně, telefon je daleko rychlejší, s 10.0. to bylo opravdu pomalé. Zádne aplikace me nechybi ani prehravac videa.

 3. Lidičky po pořízení obalu blackberry na z10 se mi začala vypínat obrazovka i během práce na telefonu, ví někdo co je to za bug a zda-li to update napraví

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..