Přístroje & Příslušenství

BlackBerry uzavřelo strategické partnerství se společností Foxconn

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Jednou z velice důležitých informací, která se objevila ve finanční zprávě za třetí čtvrtletí fiskálního roku 2014, je nově uzavřené partnerství se společností Foxconn, největším celosvětovým výrobcem počítačových součástek a elektroniky. Co můžeme očekávat z nově vzniklého partnerství?

Společnost Foxconn se zabývá především výrobou pro jiné firmy na zakázku. Mezi jeho výrobky patří například Mac mini, iPod, iPad a iPhone pro Apple, základní desky pro Intel, počítačové komponenty pro Hewlett-Packard a Dell, PlayStation 2 aPlayStation 3 pro Sony, Wii pro Nintendo, Xbox 360 pro Microsoft, různé mobilní telefony pro Motorolu a zařízení značky Cisco a mnoho dalšího. Výrobní linky Foxconnu nalezneme také v České republice a to sice v Pardubicích a v Kutné Hoře.

Foxconn_Pardubice

Pardubický Foxconn je jednou z nejvýznamnějších společností v regionu

Možná se ptáte, proč BlackBerry uzavírá partnersví s podobnou společností, když si odjakživa vývoj a výrobu zařízení obsluhovalo samo? Odpověď je snadná – BlackBerry zoufale chybí model s operačním systémem BlackBerry 10 a cenovkou kolem 5 000,- Kč! Chybí nástupce levné řady Curve, která je celosvětově suverénně nejúspěšnější řadou BlackBerry – především v Asii, Africe a Latinské Americe. A právě snížení výrobních nákladů je cílem nově vzniklého partnerství mezi BlackBerry a Tchaj-wanskou společností Foxconn.

Prvním společným plodem této spolupráce by měl být levný model BlackBerry s operačním systémem BlackBerry 10, který se bude primárně zaměřovat především na výše zmíněné trhy. Neznamená to však, že by BlackBerry najednou celý vývoj nových i současných zařízení přesunulo do Foxconnu. Jedná se především o vývoj a výrobu základních modelů, které mají být cenově dostupnější. Pravděpodobně i kvůli tomuto kroku BlackBerry zrušilo projekt nového zařízení BlackBerry s kódovým označením Cafe, které mělo spadat právě do této kategorie. Nový přístroj BlackBerry, který bude vyvíjen a vyráběn společně s Foxconnem by se měl ukázat ještě v první polovině roku 2014.

Tento krok je opravdu velice důležitý a je vidět, že BlackBerry začíná konečně dělat něco, čím by mohlo výrazně posílit prodeje svého nového operačního systému. Platformy totiž nejsou pouze vlajkové lodě. Ty jsou pouze jakýmisi výkladními skříněmi, které mají ukázat všechen potenciál. Skutečný úspěch však přináší pouze modely z nejlevnějších řad. A pro příklad nemusíme chodit daleko – například Nokia by s operačním systémem Windows Phone od Microsoftu nikdy na trhu nedosáhla současného podílu, kdyby neměla v nabídce levné modely Lumia 520 a 620 s cenovkou kolem 3000,- Kč. Stejný scénář najdeme také u výrobce Samsung, který se chlubí vlajkovými loděmi Galaxy Note 3 nebo Galaxy S4. Skutečně nejúspěšnějšími telefony Samsung jsou však nejlevnější modely Galaxy Ace, Galaxy mini nebo Galaxy Y.

Previous ArticleNext Article
Vojta Dalekorej
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

4 Comments

  1. Jsem zvědav, jaký model z tohoto partnerství vyjde, myslím, že by to opravdu mohlo pomoci BB se opět začít šplhat na horní příčky.

  2. Pravda, ne každý má v ruce 10-15 tis. na mobilní telefon. A je potřeba ukázat širšímu spektru, že os 10 je skvělý operační systém, pro mne osobně nejlepší s neustálým progressem dopředu.

  3. Neexistující BES10 zařízení za 5000 Kč je základní problém. Ve firmě hledáme alternativu/náhradu za BlackBerry a problém je, že BB10 je v podobné relaci jako iPhony. Každý chce raději Apple než BlackBerry, takže v prémiovém segmentu máme obsazeno. Platforma bude iOS. Dál potřebujeme levnou základní platformu a tady teď řešíme Android (fuj) a Windows Phone 8 (taky fuj). Kdyby BB 10 mělo levný přístroj, tak ho máme a je klid :(((

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *