Novinky

BlackBerry se v Q4 2013 vrací do zisku, prodalo milion kusů BlackBerry Z10

Dlouho očekávané hospodářské výsledky kanadské společnosti BlackBerry za poslední čtvrtletí fiskálního roku 2013 jsou konečně zde a my se tak můžeme přesvědčit, jak se vlastně BlackBerry 10 v začátcích daří. A první informace jsou vcelku pozitivní – společnost je v zisku a prodala na jeden milion kusů BlackBerry Z10

Thorsten-Heins-620x200

Výsledky v bodech:

  • celkové příjmy 2,7 mld. USD
  • čistý zisk 94 mil. USD nebo 0,18 USD za akcii
  • hrubá marže ve výši 40 % díky vyšší průměrné prodejní ceně zařízení a maržím na hardwaru
  • prodáno 6 mil. smartphonů, z toho jeden milion BlackBerry 10 zařízení
  • prodáno zhruba 370 000 kusů tabletu BlackBerry PlayBook
  • uživatelská základna poklesla na hodnotu 76 mil. uživatelů
  • cash-flow z provozních činností ve výši 219 mil. USD, celkový investiční a hotovostní kapitál 2,9 mld. USD

“Zavedli jsme v uplynulém roce celou řadu změn a tyto změny vedly ve společnosti opět k návratu ziskovosti ve čtvrtém čtvrtletí,” řekl Thorsten Heins, CEO společnosti BlackBerry.

Kompletní finanční zprávu za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2013 si můžete přečíst přímo na oficiálních stránkách BlackBerry. Z uvedených dat můžeme vyčíst mnoho zajímavých informací, přičemž celkový dojem z výsledků je vcelku pozitivní. BlackBerry se vrátilo do černých čísel a je opět v zisku a především rádi vidíme, že se BlackBerry 10 zatím opravdu daří.

Milion prodaných kusů BlackBerry Z10 je velice příjemný výsledek, i když faktem ovšem zůstává, že vůbec nejdůležitější výsledky nás teprve čekají. Milion “zet esítek” má totiž na svědomí prakticky pouze Velká Británie, Kanada a pár arabských zemí, neboť Q4 2013 končilo v únoru. Od té doby BlackBerry Z10 dorazilo na mnoho dalších trhů, kde se ujalo více než dobře – v USA předobjednávky překonaly očekávání a například u nás jsme v ShopBlackBerry prvními dodávkami předobjednávky ani nepokryly. I z těchto důvodů nyní BlackBerry nestíhá pokrýt všechny objednávky a musí již podruhé navyšovat výrobní kapacity.

Neméně nás také potěšily prodeje tabletu BlackBerry PlayBook, jehož 370 000 prodaných kusů je velmi pěkný výsledek. Objevily se však také pochmurnější zprávy, jako je například celosvětový úbytek uživatelů BlackBerry. Propad na 76 mil. uživatelů ze 79 mil. z minulého čtvrtletí není rozhodně příjemný, na druhou stranu není to asi nic překvapivého. BlackBerry 10 na sebe stahuje veškerou pozornost a starší modely již zkrátka tak “netáhnou”.

Do budoucna má však BlackBerry velice zajímavé vyhlídky. Úbytek uživatelů by mohl velice rychle vystřídat prudký nárůst, protože celkem 55 % nových majitelů BlackBerry 10 přichází z ostatních platforem jako jsou Android nebo iOS.

Pokud bude pokračovat současný trend, tak se za tři měsíce můžeme těšit na velice zajímavé zprávy z Kanady. A jak oslovil OS BlackBerry 10 vás? Chcete vyzkoušet BlackBerry Z10 nebo trpělivě čekáte na model Q10?

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

3 Comments

  1. Trpelive cekam na update firmwaru pro Z10 STL100-1, nez si ji poridim. Vi se uz jestli bude Q10 pro neLTE trhy taky postavena na OMAPu misto Qualcommu? Davalo by to logiku, drzet se stejnyho schema pro rozdeleni chipsetu.

    Jinak jsem zatim slysel, ze OMAP verze ac trosku pomalejsi ma lepsi vydrz na baterky … nemelo by BBCZ po ruce oba modely na otestovani? Priznam se, ze je to pro me radove zajimavejsi udaj, nez o 15% nizsi vykon v nejakym benchmarku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..