BlackBerry 10

BlackBerry 10.1 přinese nové funkce fotoaparátu, PIN zprávy a další novinky

Operační systém BlackBerry 10 je stále velmi mladý a i když jej již nyní můžeme považovat za fakticky dospělý OS, BlackBerry stále pokračuje v jeho ladění a vylepšování. Jedním z významnějších updatů tohoto OS by měla být verze 10.1, která přijde společně s modelem BlackBerry Q10. Mezi novinkami v nové verzi tohoto OS najdeme například vylepšení fotoaparátu, novinky v BlackBerry Balance nebo novinky pro programátory.

BlackBerry-10.1-620x200

Nová verze OS BlackBerry 10.1 by údajně měla přijít na trh společně s modelem BlackBerry Q10. Updatu se samozřejmě dočkají také majitelé modelu Z10 přičemž update pro Z10 by měl dorazit zanedlouho po příchodu modelu Q10. Některé novinky v BB10.1 se tak týkají především modelu Q10, najdeme však mezi nimi mnohem více zajímavých vylepšení.

BlackBerry se evidentně více zaměřilo na fotoaparát, protože v BB10.1 bychom se měli dočkat rychlejšího odezvy a nových funkcí fotoaparátu jako je například schopnost pořizování HDR snímků (fotografie složená zpravidla ze tří snímků s různou hodnotou expozice, ukázky HDR fotografií na Flickr). Další zajímavou novinkou je návrat PIN zpráv. Nevím jestli tyto zprávy vlastně někdo používá, ale pokud ano, určitě bude potěšen jejich objevením v BB10.1.

Podle zdroje serveru bbnews.pl by se změny mohly také týkat programu BlackBerry Link. Nově by totiž mělo být možné po spojení s BlackBerry Link přímo ze zařízení s BB10.1 prohlížeč soubory v počítači. Určitě zajímavá funkce především tehdy, když máte telefon s počítačem spojený přes WiFi. To však ještě není vše. V BlackBerry 10.1 by se měla také objevit funkce Type N Go, o které jsme vás informovali v našem článku a která vám umožní rychle zadávat emaily, zprávy, BBM, tweety a mnoho dalších. Snad se tato funkce dostane také do BlackBerry Z10.

Novinky čekají také pro zájemce ze strany firem, protože s BB10.1 budou mít firmy ještě více možností jak se služebními zařízeními nakládat. Na firmy čeká mnoho nových IT politik jako je například smazání zařízení po instalaci nevhodné aplikace (například odposlouchávání) nebo výměně SIM karty, dále pak možnost kompletně zrušit osobní profil v rámci BlackBerry Balance, zakázat pracovním aplikacím v přístupu k osobním datům a některé zájemce jistě také potěší podpora BlackBerry®Smart Card Reader 2.0.

BB-Q10-dark-theme

V souvislosti s BlackBerry Q10 se pak také musíme zmínit o dvou novinkách. První z nich je podpora nového hardwaru, neboť jak je známo, BlackBerry Q10 má například pro BlackBerry zcela nový typ displeje AMOLED. S AMOLED displejem také souvisí další vlastnost BB10.1 a tou je možnost aktivace tmavého tématu prostředí. Důvod je velice prostý a vychází z rozdílů mezi technologiemi AMOLED a LCD. Zatímco u LCD je nejméně energeticky náročné zobrazení bílé barvy, u OLED displeje je to přesně naopak a energie se šetří při zobrazení černé. Pro zajímavost přikládáme odkaz na Wiki- OLED technologie.

V připravovaném OS BlackBerry 10.1 toho na nás jistě čeká ještě mnohem více. Kterou funkci byste do BlackBerry 10 doplnili vy?

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

15 Comments

 1. Mě momentálně žádná funkce, co by mi chyběla nenapadá. Spíše by mě zajímalo, kdy se naši specifičtí operátoři rozhoupají a uráčí se vydat alespoň nějakou aktualizaci pro přístroje Z10 (100-1). Když u ostatních verzí jsou venku další tři aktualizace.

    1. O2 již od minulého týdne nabízí ke stažení aktualizaci software 10.0.10.648. Překvapili…

    2. Každá aktualizace dobrá, ale nejásal bych. Já mám T-M a tuhle verzi(OS 10.0.10.648, Soft. 10.0.10.82),mám od začátku. O2 je zřejmě ještě o jednu verzi pozadu. Zaraduji se,až bude alespoň 10.0.10.85.
     :(

 2. Funkcí, které chybí je celkem dost, je vidět, že developeři spíš pracují na kravinách pro nepráci, uvítal bych tyto funkce v OS 10.x:

  1. Poznámka k hovoru i po jeho skončení
  2. Stejně tak poznámka k položce v HUB
  3. Možnost volat přímo z SMS, mailu či www stránky
  4. Možnost položku z HUB předat dál jako sms či mail
  5. Zobrazit počet položek v adresáři HUB, zejména mailů a kontaktů
  6. Odeslat kontakt do SMS, do mailu jako text, ne vcf
  7. Nastavit automatické vypnutí a zapnutí
  8. Možnost odinstalace aplikací vnucených BB nebo jejich skrytí
  9. Změnit velikost písma v kalendáři a protokolu volání
  10. Indukční nabíjení, konektorová válka u kvéru, který při práci nepřežije 8 hodin je zoufalství, mohli nechat šňůru jako k žehličce.
  11. Spravovat místní a vzdálený adresář kontaktů.
  12. Zálohovat dílčí moduly jako ve starém OS, globální 3 možnosti jsou málo.

  Také si myslím, že by výrobce měl vyměnit verzi 001 za druhou řadu produktu, Texas Instrument při práci je horký jako Žemlička, stačí telefonovat nebo třeba cyklicky hledat síť wifi…., že telefon vybije spojení bot s handsfree jste již možná také zjistili.

  Jinak jsem nic mimořádného nenašel, spoustu kladů má doteková architektura, ta se velmi velmi velmi vydařila.

  1. Nemám rád bod 13, tak jsem ho přeskočil…

   Pokud má BB navrhnout …. konkurenci, měl by se zamyslet nad:
   1. Tisk na tiskárnu v síti min pro mail a sem
   2. Desktopové rozhraní vzdálené plochy nikoliv do PC, ale na plochu BB, tím by konečně předstihl dobu závislosti na pseudo synchronizaci s Outlookem či mailem.
   3. Umožnit přímou synchronizaci BB zařízení mezi sebou i pro několik BB ve skupině, zejména kontakty, pokud se má jednat o osvobození BIS BES, ….

   Jen za tyto funkce by jim klientela trvala sklady i s rukama prodejců.

   Na OS 10 je cesta daleko, systém je funkční, jen to ale nestačí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..