BlackBerry Aplikace, Články & Recenze

Vyzkoušeli jsme novou funkci BBM Voice: volejte zdarma všem svým BBM přátelům

RIM před několika dny překvapil všechny své uživatele představením nové verze populární komunikační platformy BlackBerry Messenger 7. BBM7 ovšem přináší také jednu velice zajímavou funkci a tou je funkce BBM Voice. Díky BBM Voice si mohou uživatelé BlackBerry spolu telefonovat zdarma skrze BBM a v našem článku si řekneme naše první dojmy z této funkce a jak to vlastně celé funguje.

V první řadě je potřeba říct, že nové BBM7 je zatím ke stažení pouze v BlackBerry Beta Zone. Pokud jste již v Beta Zone registrovaní, tak byste neměli mít se stažením problém. Pokud v Beta Zone ještě nejste a rádi byste se tam zaregistrovali, narazíte bohužel na problém – registrace z ČR není možná. Pokud však máte tablet BlackBerry PlayBook, můžete využít tento návod, který jsme pro vás připravili, odkaz je níže. Návod i pro ostatní uživatele, kteří PlayBook nemají zatím připravujeme, ovšem můžeme vám prozradit, že oficiální uvolnění BBM7 nás čeká již zanedlouho, takže si můžete klidně počkat až na oficiální update.

Návod na registraci do BlakcBerry Beta Zone pomocí tabletu BlackBerry PlayBook (PDF)

Ale teď už k samotnému BBM a především k nové funkci BBM Voice. BBM Voice si můžete představit jako klasické VoIP neboli internetové telefonování, které funguje mezi majiteli zařízení BlackBerry. Celou funkčnost BBM Voice obstarává BlackBerry Messenger a z toho také vyplývá, že si mohou mezi sebou volat pouze uživatelé BBM. Jediná podmínka je aktivní služba BlackBerry u vašeho operátora, přístup k Wi-Fi a samozřejmě aktuální verze BBM7. Všechny tyto podmínky musí samozřejmě splňovat obě strany – jak volající tak volaný.

BBM_Voice_screen (1)

Jakmile mají oba uživatelé v BBM možnost BBM Voice, poznáte to podle malé ikonky telefonu v pravém horním rohu u daného kontaktu BBM. Jestliže je druhá strana dostupná pro BBM Voice (tzn. je připojená k Wi-Fi), ikonka telefonu se rozsvítí zeleně a nic nebrání kliknutím na ikonku vytočit hovor. Ve chvíli kdy začnete vytáčet hovor, tak BlackBerry odešle signál k druhému zařízení pomocí standardní BBM infrastruktury a pokud bude druhá strana schopná provést BBM Voice hovor, připojí se obě zařízení přes klasický internet. Samotný hovor tedy probíhá přes klasickou internetovou síť, nejedná se tedy o šifrovaný datový přenos na úrovni sítě BlackBerry. Je zde šifrování stejné jako u dalších podobných služeb jako je Facetime, Google Talk nebo Skype.

BBM_Voice_screen (2)

A jak je na tom vlastně samotná kvalita hovoru? Od aktualizace BBM7 jsme již provedli několik hovorů takřka po celé republice a kvalita hovoru nás velmi mile překvapila. Trochu jsme se báli aby nedocházelo k výpadkům nebo byl zvuk nekvalitní, naštěstí se tyto obavy nenaplnily. Zvuk je krásně čistý a k nějakým výpadkům dochází opravdu ojediněle, zejména pokud je horší kvalita Wi-Fi signálu. Samotné navázání hovoru trvá zhruba 15 sekund, což je velice příjemná hodnota.

BBM_Voice_screen (3)

Zajímavou vlastností BBM Voice je možnost minimalizovat okno hovoru, a tak můžete například přímo během hovoru danému kontaktu poslat nějaký soubor nebo obrázek, hledat v emailech, pracovat s jinou aplikací nebo  třeba psát i dalším kontaktům. I během BBM Voice hovoru tak můžete s telefonem dále pohodlně pracovat.

BBM_Voice_screen (4)

A co bychom v tuto chvíli BBM Voice vytkli? Zatím jsme například ještě nepřišli na to, jak změnit tón vyzvánění při příchozím hovoru. Další věc, která by se nám líbila, je ikonka telefonu přímo v seznamu kontaktů, protože v tuto chvíli zjistíte teprve v okně konverzace zda můžete danému kontaktu rovnou zavolat nebo ne.

BBM_Voice_screen (5)

Jinak na nás však funkce BBM Voice udělala velmi dobrý dojem a myslíme si, že například lidé, kteří hodně cestují, si budou určitě pochvalovat možnost zavolat z hotelu domů zdarma přes Wi-Fi. Často se také přehlíží fakt, že BBM Voice je dostupný pro všechny modely s operačním systémem verze 6 a vyšším! Tudíž i majitelé modelu Bold 9700, který je starý více než 3 roky, si mohou užít volání zdarma skrze BBM Voice. Co se týče modelů s OS5, tak zde je podpora BBM Voice zatím nejasná, BBM7 ovšem dostanou i tyto modely.

A co si o BBM Voice myslíte vy? Pokud patříte mezi ty nedočkavější, kteří si již BBM7 stáhli z Beta Zone, už jste otestovali nějaký hovor? A jak vám tato funkce usnadní komunikaci například s rodinou?

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

8 Comments

 1. Návod je super a je funkční, u mně to byla pohoda,u manželky mi chvíli trvalo, než jsem našel funkční proxy.
  Zkoušeli jsme zatím hovor doma z pokoje do pokoje a celkem dobrý. A přesně, jak píše Vojta, bylo by fajn mít ikonu telefonu rovnou v seznamu kontaktů.
  Poznámka: testováno na lidech a BB9780 a BB9790

  1. dobry den. a nevite ktera proxy to byla? ja kdyz to zkousim, tak po zadani emailu a hesla se dostanu zase na stranku pro zadani jmena hesla :(

    1. nevim co delam spatne. zkusil jsem nekolik proxin a ani jedna nefunguje. vzdycky se mi ukaze stranka v cestine :(

 2. Ahoj, nevím kde je chyba, nainstaloval jsem BBM7 na dvou telefonech s OS6, oba jsou na wifi, ale nikde v BBM nevidím žádnou změnu ani žádnou avizovanou ikonu. Restarty po instalaci samozřejmě proběhly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..