BlackBerry 10, Novinky

Uniklé dokumenty ukazují uživatelské prostředí BlackBerry 10

Ačkoliv RIM již oficiálně představil svůj nový operační systém BlackBerry 10 a dokonce jej i předvedl v praxi, stále jsme se nedočkali žádných bližších informací o uživatelském prostředí a ovládání tohoto systému. Naštěstí ve Waterloo řádil šotek a na internet unikly interní dokumenty, které ukazují některé prvky uživatelského prostředí.

→ Vyberte si z nabídky modelů BlackBerry ten svůj.

Na prvním screenshotu můžeme vidět samotnou domovskou obrazovku. Připomíná vám něco? Napovím vám – Nokia N9 (recenze na mobilenet.cz) se svým operačním systémem MeeGo má domovskou obrazovku řešenou velmi podobně. Gesty přecházíte mezi třemi hlavními obrazovkami. První obrazovka zobrazuje samotnou matici ikonek jednotlivých aplikací. Druhá obrazovka zobrazuje náhledy aktuálně běžících aplikací. Poslední obrazovka pak slouží pro rychlý přístup do složky zpráv, kde se integrují oznámení z emailových schránek, SMS, BBM a podobně. Zkrátka stejná složka Zprávy, jakou známe z našich ostružinek.

Recenzi Nokia N9 jsem náhodou zpracovával já a musím říct, že MeeGo byl jediný OS, který mne krom BlackBerry oslovil. Ovládání pomocí gest je opravdu rychlé a pohodlné. A pokud se má nový operační systém BlackBerry 10 ovládat na dotykových modelech podobně, rozhodně to bude jenom ku prospěchu. Mimochodem – všimněte si, že domovská obrazovka je skutečně totožná s uniklými snímky, které jsme vám ukázali už v únoru. Článek si můžete přečíst zde.

U nadcházejících snímků není jisté, že jsou autentické. Snímek výše ukazuje zamčenou obrazovku systému BlackBerry 10. Na zamčené obrazovce můžeme vidět informační lištu, hodiny a dále pak notifikace. Pod hodinami se nachází nadcházející událost z kalendáře a v pravém dolním rohu pak rychlá zkratka k fotoaparátu. Že vám i tato obrazovka něco připomíná? Není divu, podobně řešenou zamčenou obrazovku má řešenou systém Windows Phone od Microsoftu.

Na dalším snímku vidíme rychlé zobrazení notifikace.  Princip je snadný. Zařízení leží vypnuté na stole ve chvíli, kdy se objeví notifikace. Po uchopení přístroje do ruky se automaticky zobrazí o jakou notifikaci se jedná. Nakloněním zařízení se zobrazí od koho notifikace přišla. Nakonec se výraznějším nakloněním zobrazí samotný náhled, například emailu. Zajímavá funkce, že?

Na posledním snímku můžeme vidět samotný postup při odemykání obrazovky. Uživatel může zařízení odemknout tahem nahoru od spodního okraje displeje nebo stiskem odemykacího tlačítka a následně vysunutím obrazovky nahoru. Zamykací lišta je skutečně velmi podobná operačnímu systému Windows Phone.

Jak se vám líbí uživatelské prostředí BlackBerry 10? Na dotykovém telefonu je to jistě více než zajímavé, ale osobně už se těším, až uvidíme nějaký model s QWERTY klávesnicí. RIM totiž v žádném případě na QWERTY klávesnice nezanevře, což potvrdil také CEO společnosti, Thorsten Heins.

Zdroj: CB

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

3 Comments

  1. Mně osobně se nový OS BB10 líbí.
    Od každého OS si bere to nejlepší. Jen doufám, že první přístroje s OS BB10 budou na trhu do konce roku…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..