BlackBerry 10

Rozhovor: Alec Saunders o budoucnosti BlackBerry 10

V Indonéské Jakartě se konala menší akce s názvem Monday at a MobileMonday, kde mimo jiné vystoupil Alec Saunders, více-prezident pro vztahy s vývojáři a pro vývoj ekosystému. Poodhalil budoucnost operačního systému BlackBerry 10 a nastínil situaci, ve které bude BlackBerry 10 bude nastupovat na trh. Překlad rozhovoru v našem dnešním článku.

→Využívejte své BlackBerry na maximum pomocí speciálních BlackBerry tarifů.

Hned na počátku je důležité zmínit, že Indonésie je domovem pro třetí největší komunitu vývojářů pro BlackBerry hned po Indii a Číně. Právě z toho důvodu cestuje Alec Saunders, který se k RIM připojil v srpnu 2011, po těchto zemích, aby se osobně setkal s tamními vývojáři. Rozhovor s Alecem Saundersem pořídil server Jakarta Globe.

Jak byste popsal BlackBerry 10?

Snažíme se vzít vlastnosti, které lidé na BlackBerry milují, a tyto dále vylepšovat a modernizovat. Zařízení s BlackBerry 10 jsou zaměřená na sdílení a kontakt s lidmi. Klávesnice se učí jak píšete a dokáže se adaptovat na váš styl psaní. Celé zařízení můžete ovládat jednou rukou. Můžete sedět na jednání, váš telefon zabzučí a vy jej můžete pohodlně zkontrolovat.

Jaká je vaše strategie pro uvedení BlackBerry 10 na trh?

Můžete se ohlédnout co jsme dělali posledních 9 měsíců. Snažili jsme se sdělit vývojářům, aby vyvíjeli aplikace pro PlayBook, protože tyto aplikace budou běžet také na BlackBerry 10. Rozdali jsme vývojářům PlayBooky aby s nimi mohli pracovat. Opakujeme naší strategii stále dokola a dokola tím, že jsme rozdali velké množství testovacích zařízení BlackBerry 10 Dev Alpha. Oproti PlayBooku je pouze třetinové, jinak je to však velmi podobné zařízení. Naším cílem je mít připraveno desítky tisíc aplikací v den uvedení BlackBerry 10 na trh.

Budete se snažit získat také Android vývojáře?

Toto již děláme. Téměř třetina aplikací v App Worldu pro PlayBooku má původ v Androidu. Překonvertování Android aplikace tak, aby plynule běžela na BlackBerry 10, zabere maximálně 10 minut.

Budeme moci rozběhnout BlackBerry 10 také na dalších zařízení od RIM?

Prakticky všechna zařízení, která dokáží běžet na BlackBerry PlayBook OS 2.0 budou schopná pracovat na BlackBerry 10. Naším záměrem je dostat BlackBerry 10 jak na displeje hanheldů tak tabletů. BlackBerry 10 vyžaduje dvou-jádrový procesor především kvůli náročnější grafice; je to kompletně nový operační systém, který vyžaduje podstatně více paměti než současná BlackBerry zařízení. (Jinak řečeno, žádné ze současných zařízení BlackBerry, kromě PlayBooku, nebude možné updatovat na BlackBerry 10.)

Se všemi propracovanými operačními systémy na trhu, nebude na uvedení BlackBerry 10 trochu pozdě?

Pokud vtrhnete na trh s novým operačním systémem, je to špatný nápad… Nemám tím však v tuto chvíli na mysli iOS nebo Android zařízení. Myslím si, že iOS je systém navržený před pěti lety… Byl navržen na základě vize Steva Jobse, že se bude jednat o zařízení určené ke konzumaci multimediálního obsahu. Ale toto není vize BlackBerry. BlackBerry není primárně zaměřené na sledování TV ve vlaku.

A Android… V současnosti je na trhu více téměř 4000 naprosto odlišných zařízení s OS Android. Pro vývojáře je to noční můra. Je nemožné otestovat je všechna, takže vývojáři se nyní dostávají do fáze: “Hey, možná jsou tu nějaké lepší věci než Android.”

Android je navíc – a Google to sám přiznal – prakticky vykradený Apple. Takže Apple je systém navržený před pěti lety. Android je kopií systém navrženého před pěti lety. My však nahlížíme na smartphone ze zcela nového úhlu. Chceme ze smartphonu opět udělat zařízení určené ke komunikaci a ne něco, kolem čeho sedíte a koukáte na filmy.

Uvedení tabletu BlackBerry PlayBook nebylo moc úspěšné. Vaše dojmy?

Nebyl jsem ve společnosti v době kdy PlayBook vešel na trh a rád bych to nechal tak jak to je. Myslím, že zde bylo mnoho nejrůznějších věcí, které mohly udělat vstup PlayBooku na trh úspěšnější a právě tyto věci se snažíme dělat nyní. Nejsem pouze optimista ohledně věcí týkajících se BlackBerry 10. Myslím si, že mám tu nejvíce vzrušující práci na světě. Musím jít a mluvit denně s vývojáři o tom, co můžeme dělat s těmito zařízeními.

Zdroj: Jakarta Globe

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

1 Comment

  1. Zatim je situace tristní,nový systém se síce prubezne zlepšuje,ale jde to pomalu.Aplikace se konvertuji ,ale pomalu.Nejak mi to vše připomíná začátky chytrých mobilu a PDA ,ale to už je pár let.No a tech pár let RÍM stále schazi,nebýt geniální klávesnice ,zabezpečené komunikace a možna ještě e-mailu tak by asi nejen pro mne mělo Blackberry utrum,přeji managementu RIMu pevne nervy a at to nejak zvládnou…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..