BlackBerry 10, Novinky

RIM stále zvažuje možnost licencování operačního systému BlackBerry 10

Společnost Research In Motion se stále nachází ve složité situaci a snaží se najít ten nejlepší možný scénář pro budoucí fungování společnosti a značky BlackBerry. Již jsme slyšeli mnoho spekulací jako bylo například rozdělení společnosti na softwarovou a hardwarovou divizi, nicméně většina z nich byla dementována. Myšlenka licencování nového OS ostatním výrobcům však v RIM stále žije. Thorsten Heins to potvrdil magazínu The Telegraph.

“V současnosti nemáme takové ekonomické možnosti, abychom mohli soupeřit s výrobci, kteří vypouštějí na trh 60 nových modelů ročně. Musíme se odlišit a mít jasně zaměřenou platformu. Abychom mohli dodat BlackBerry 10 na trh, možná se budeme muset zabývat také licencováním platformy někomu, kdo ji dokáže dodat na trh levněji než to v současnosti zvládneme my. Jsou různé možnosti, které můžeme udělat a které v současnosti prověřujeme.” říká Thorsten Heins, CEO společnosti RIM.

“Dalo by se uvažovat o tom, že BlackBerry 10 bude referenční systém kolem něhož někdo vytvoří hardware – ať už to bude BlackBerry nebo něco jiného postaveného na platformě BlackBerry.”

Jak se díváte na možnost licencování BlackBerry 10 ostatním výrobcům? Samozřejmě je to pouze ve fázi prověřování toho, jaká bude pro samotnou společnost do budoucna nejlepší cesta. Případné licencování BlackBerry 10 by následně přineslo jak výhody tak nevýhody.

Za přínos by se dalo považovat například rozšíření uživatelské základny, neboť by i ostatní výrobci měli možnost do svého portfolia modely se službami jako je BlackBerry Messenger. RIM by také zároveň nemusel již řešit hardware a mohl by se naplno věnovat vývoji softwaru a zlepšování služeb BlackBerry.

Na druhou stranu hardware je hlavní zdroj příjmů pro kanadskou společnost, příjem z prodaných zařízení tvoří až 70 % celkových příjmů. RIM by těžko mohl tuto mezeru zaplnit pouhým licencováním. Například Google sice licencuje služby Androidu, ale jeho primární zdroj příjmů je reklamní činnost. Z licencování by také neměli radost programátoři, neboť by se mohlo stát, že BlackBerry 10 se stane stejně nekonzistentní jako je v současnosti Android (leda by RIM nastavil minimální požadavky jako Microsoft u Windows Phone).

V neposlední řadě by to však také znamenalo konec BlackBerry tak jak ho dnes známe. Osobně si nedovedu představit, že bych měl v kapse “Samsung, powered by BlackBerry”. RIM by ztratil kontrolu na celým ekosystémem a BlackBerry by ztratilo svůj punc jisté exkluzivity nebo spíše svou osobnost.§

Zdroj: Telegraph, via N4BB

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

1 Comment

  1. Asi by BB ztratilo svoji osobnost, zato získalo baterii, která vydrží dýl jak 5 hodin plného provozu (Curve9360). A osobně, spíš hlasuju pro tu baterii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..