Novinky

RIM očekává v příštím období provozní ztrátu, chystá se propouštět

Společnost Research In Motion, výrobce zařízení BlackBerry, včera vydala tiskovou zprávu týkající se očekávaných hospodářských výsledků. RIM očekává, že v následujícím období zaznamená výrazné provozní ztráty. CEO společnosti, Thorsten Heins, v této souvislosti vydal vlastní vyjádření, které trochu přibližuje současnou situaci RIM.

→Využívejte své BlackBerry na maximum pomocí speciálních BlackBerry tarifů.

Situace kolem zařízení BlackBerry v poslední době není určitě nijak příznivá. RIM za poslední rok zaznamenal pokles více než 70 % na akcii a i přesto, že uživatelská základna stále roste, jeho pozice na trhu je čím dál složitější. V současnosti je na světě přibližně 78 milionů uživatelů BlackBerry a přibližně 59 milionů uživatelů BlackBerry Messenger. Tato čísla potvrzují kontinuální růst uživatelské základny a to především v Asii a v oblasti EMEA. V USA naopak BlackBerry výrazně ztrácí podíl na úkor platforem Android a iOS. Bohužel ani zvyšující se počet uživatelů nestačí na to, aby RIM dostal z momentální složité situace.

“Naše finanční výkonnost bude po několik následujících čtvrtletí obtížná,” uvedl nový šéf RIM Thorsten Heins. “Konkurenční prostředí dopadá na naše podnikání nižšími objemy prodejů a vysokou dynamikou vývoje cen. Očekáváme, že výsledky za naše první čtvrtletí to odrazí a vykážeme provozní ztrátu.” (via patria.cz)

I přes všechny problémy, se kterými se RIM potýká, jde zde také několik pozitivních zpráv, které Thorsten Heins ve svém vyjádření zmínil:

 • v následujícím čtvrtletí RIM posílí své rezervy na celkovou hodnotu 2,1 miliardy amerických dolarů
 • konference BlackBerry World se zúčastnilo více než 5000 vývojářů, partnerů, zástupců operátorů a firemních klientů ze 115 zemí světě
 • vývojáři byli nadšení z vývojářského prototypu BlackBerry 10 Dev Alpha a velká část jich pracuje na svých aplikacích pro BlackBerry 10
 • nadšení vývojářů se projevuje také v obchodě s aplikacemi BlackBerry App World. V současné době App World obsahuje na 80 000 aplikací, což je meziroční nárůst 220 %. Pro BlackBerry PlayBook je v současnosti dostupných 15 000 aplikací.
 • počet uživatelů BlackBerry celosvětově vzrostl na téměř 78 milionů, zhruba 59 milionů uživatelů využívá BlackBerry Messenger
 • RIM zaznamenává velké pokroky ve vývoji systému BlackBerry 10, který uvede na trh ke konci letošního roku

RIM bude nadále pokračovat ve strategických změnách ve vedení společnosti. Nově vedení doplnili Kristian Tear na pozici provozního ředitele a Frank Boulben na pozici obchodního ředitele. Oba budou pomáhat současnému vedení pokračovat v organizačních změnách, které jsou nezbytné pro vybudování budoucí pozice RIM i pro budoucí uvedení mobilní platformy BlackBerry 10.

Kanadská společnost se nyní nachází ve složité situaci. Dá se očekávat stagnace prodejů zařízení s operačním systémem BlackBerry 7 a to z jediného důvodu – čekání na platformu BlackBerry 10. Jelikož současné modely nebude možné updatovat na novější OS, neboť je postaven na naprosto odlišném principu, uživatelé budou pravděpodobně zůstávat u svých stávajících modelů a budou čekat s čím přijde RIM na konci roku.

BlackBerry_10_Dev_Alpha (15) BlackBerry_10_Dev_Alpha (12)

Aby RIM toto období přečkal a úspěšně dokončil přechod na zbrusu novou platformu, požádalo vedení společnosti J.P. Morgan Securities LLC a RBCCapital Markets, aby pomohly RIM analyzovat finanční situaci kanadského výrobce a připravit je lépe na nadcházející období. S tím bude pravděpodobně spojeno také propouštění zaměstnanců. Mluví se cca o 2000 zaměstnancích, některé zdroje však uvádějí snížení stavu až o 6000 zaměstnanců. V současnosti má RIM cca 16500 zaměstnanců. Podle zdrojů z odvětví bude firma hledat strategického investora, razantně však odmítá veškeré spekulace o prodeji společnosti.

Závěrem této ne moc pozitivní zprávy bychom vás rádi upozornili, abyste brali zprávy zejména českých zpravodajských serverů trochu s nadhledem. Informace, které poskytují jsou často překroucené, špatně přeložené nebo dokonce úplně zcestné. Pro čerpání informací doporučujeme především oficiální web RIM na adrese http://press.rim.com/.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

1 Comment

 1. Je otázka ale,co těch 16 500 lidí dělá a kolik z nich se věnuje opravdovému výzkumu a vývoji a jak dlouho…(viz za onoho času posmívaný APPLE).Odpověď zní: jsou neefektivně řízeni a tudíž až zhruba před 1-2 roky zjistilo vedení,že mu ujíždí vlak!Do té doby byl spánek na minulých vavřínech bez potřeby inovací(pardon,Playbook byl první vlštovka,jaro ale neudělal..)

  Dle inereních informací z RIMu(!!!) je(doufejme zatím) BB 10 konkurence neschopný vůči iOS a Androidu,množství aplikací slabé až katostrofální(ji mi to jako uživateli BB velice líto,např. na BB telefonu a BB Playbooku dodnes není použitelná navigace, je to možné?) a pokus o Android player(viz BB Playbook ,jehož jsem “štastným” uživatelem) musí skončit jako každá virtualizace(jen pro pro pokročilé,odolné a skalní fandy…-tedy občasnými pády a různými dalšími,běžnými uživateli nekaceptovatelnými “překvapeními”)

  Rim to zkrátka podělal tím,že až nyní a dýchvačně vyvýjí něco,co měl už mít alespoň rok po nástupu iOS a Androidu.BB-hlavně geniální klávesnici mám rád,ale systém jak v telefonech tak BB Playbooku je občas příšerný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..