Novinky

RIM je třetím největším výrobcem smartphonů, ztrácí pouze na Samsung a Apple

Dnes si trochu zpříjemníme sobotní odpoledne jednou příznivou zprávou, kterých je v poslední době jako šafránu. Společnost IDC totiž provedla svůj tradiční čtvrtletní průzkum, který odhalil, že společnost Research In Motion je třetím největším výrobcem smartphonů v celosvětovém měřítku. Úspěšnější už jsou pouze společnosti Samsung a Apple, RIM si však drží bronzovou příčku.

Možná to bude pro mnoho lidí vcelku překvapivé, ale i přes všechny zprávy o konci, krachu, bankrotu, prodeji a dalších “kachnách”, si RIM drží na trhu vcelku stabilní pozici. Podle nejnovější statistiky vypracované společností IDC se totiž RIM drží v žebříčku Top 5 výrobců chytrých telefonů.

Ačkoliv v poslední době mají prodeje smartphonů BlackBerry výrazně klesající tendenci, stále nikdo nemůže říct, že RIM končí. Za Q3 2012 prodal 7,7 milionů smartphonů což jej řadí na třetí místo mezi všemi výrobci chytrých telefonů na trhu. Za sebou nechal taková jména jakou jsou HTC, LG nebo Nokia. Z grafu výše si také můžeme všimnout celkového podílu na trhu smartphonů v jednotlivých obdobích.

Je velice zajímavé, že například podíl produktů Apple poslední dvě čtvrtletí klesal, i když firma vždy prodala rekordní počet zařízení. To vypovídá především o tom, že vývoj podílu na trhu je velice špatné měřítko pro hodnocení celkového stavu dané společnosti. Faktem zkrátka je, že chytrých zařízení se prodává čím dál více, akorát některé společnosti rostou rychleji než jiné a to následně ovlivňuje jednotlivé podíly na trhu.

Top Five Smartphone Vendors, Shipments, and Market Share, 2012 Q3 (Units in Millions) 

Vendor

3Q12 Unit Shipments

3Q12 Market Share

3Q11 Unit Shipments

3Q11 Market Share

Year-over-year Change

Samsung

56.3

31.3%

28.1

22.7%

100.4%

Apple

26.9

15.0%

17.1

13.8%

57.3%

Research In Motion

7.7

4.3%

11.8

9.6%

-34.7%

ZTE

7.5

4.2%

4.1

3.3%

82.9%

HTC

7.3

4.0%

12.7

10.3%

-42.5%

Others

74.0

41.2%

49.9

40.3%

48.3%

Total

179.7

100.0%

123.7

100.0%

45.3%

Z tabulky si můžeme všimnout celkového počtu prodaných smartphonů na světovém trhu za poslední kvartál. Je vidět obrovský nástup čínských výrobců  – například ZTE, které se pravděpodobně v dalším čtvrtletí přehoupne na třetí příčku místo RIM. Diskutovat o společnostech Apple a Samsung nemá vůbec smysl, ostatní ale většinou zažívají celkem výrazný pokles. Společnosti HTC, LG, Nokia nebo Sony (Sony Ericsson) zkrátka spadly do kategorie “Ostatní” a potýkají se v poslední době s nemalými problémy.

V příštím čtvrtletí bude pravděpodobně pokles prodeje zařízení BlackBerry ještě vyšší, i když to nejspíš trochu ovlivní období konce roku a svátků. Trh bude již vyčkávat na nové modely s operačním systémem BlackBerry 10 a zájem o současné modely bude výrazně opadat. Myslíte si, že OS BlackBerry 10 bude mít úspěch?

A jedna drobná perlička na závěr k příležitosti zahájení prodeje nových Windows 8. Víte kolik se prodalo zařízení Nokia Lumia s operačním systémem Windows Phone? Za poslední čtvrtletí necelé tři miliony. Krachuje ale RIM… nebo ne? :)

Zdroj: CB

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..