BlackBerry 10

RIM dementoval zprávu analytika, který tvrdil, že nové QWERTY smartphony s OS BlackBerry 10 přijdou až v červnu

Nejrůznější analytické společnosti si často snaží tzv. “přihřát polívčičku” na nejrůznějších aktuálních tématech a vydávají spoustu analýz, které následně mnoho uživatelů považuje za bernou minci. Naposledy se neznámá společnost Detwiler Fenton vyjádřila k dostupnosti smartphonů s OS BlackBerry 10, RIM však jejich “analýzu” velmi rychle dementoval.

Často si říkám, za co jsou vlastně nejrůznější analytické společnosti placené. Fakticky veškeré analýzy z poslední doby se ukazují jako velice nepřesné, často dokonce působí dojmem cílené provokace. Přesně takto působí také nedávná “analýza” jisté společnosti Detwiler Fenton z amerického Bostonu, o které nikdo nikdy neslyšel až do chvíle, kdy vydala zprávu o dostupnosti smartphonů s OS BlackBerry 10 a kterou následně zveřejnil prestižní magazín Forbes.

Z ničeho nic tato společnost vydala zprávu, že zařízení s operačním systémem BlackBerry 10 nebudou dostupná dříve než v březnu v případě dotykového modelu, v případě QWERTY modelu dokonce ne dříve než v červnu. Ve chvíli, kdy tuto zprávu zveřejnil magazín Forbes, začala se internetem šířit jako lavina a mnoho lidí tato informace velmi překvapila.

Naštěstí se však ukázalo, že podobné zprávy “analytiků” už zdaleka nejsou brány tak vážně jako dříve, protože například akcie RIM ($12.01 via NASDAQ) na tuto zprávu vůbec nereagovaly. Přesto však RIM rychle přispěchal s oficiálním vyjádřením, které celou situaci opět uklidňuje, a tak mohou akcie RIM opět pokračovat v růstu.

Detaily ohledně dostupnosti BlackBerry 10 na trhu budou oznámeny na světovém představení platformy 30. leda 2013.  Naši vedoucí pracovníci dali jasně najevo, že plně dotykový přístroj bude dostupný krátce po představení, přístroj s fyzickou klávesnicí bude dostupný krátce poté.

Z tohoto vyjádření můžeme soudit, že plně dotykový model s BlackBerry 10 bude dostupný pravděpodobně již začátkem února, model s QWERTY klávesnicí se pak objeví pravděpodobně v průběhu března. Na jistotě přidávají také dřívější informace, které v různých rozhovorech poskytl CEO společnosti Thorsten Heins. Ten zmínil, že oba dva přístroje budou představeny společně (tedy 30. ledna) a na trh přijde nejdříve dotykový model následovaný modelem s QWERTY klávesnicí.

Nabízí se otázka, kde analytické společnosti získávají data pro své tzv. “analýzy”. Je velice pravděpodobně, že samotné analýzy nemají žádné reálné podklady a jsou účelově šířené jako jistý druh provokace. Za úkol mohou mít například oslabení akcií dané společnosti, ve výše uvedeném případě se také spekuluje o vyvíjení tlaku na RIM ze strany investorů, kteří chtějí co nejdříve znát oficiální uvedení přístrojů na trh. Klidně se však také může jedna pouze o senzace-chtivost některých magazínů, v tomto případě zmiňovaný Forbes.

Závěr je však prakticky jasný. Opět si můžeme ověřit, že všemožné analýzy, které často zaplavují internet s nejrůznějšími překvapivými informacemi, jsou v naprosté většině případů naprosto zcestné a nezakládají se na pravdě.

Zdroj. CB

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

2 Comments

  1. vždyť je to jasné – soubor telefonních OS je boj o prachy. Android likviduje WP, iPhone likviduje Android, všichni se žerou navzájem a jestli je další konkurent, od kterého je hodně očekáváno, tak mu jdou zcela logicky po krku.
    Rozšířit paniku, přinutit lidi, kteří (v případě BB bohužel už dlouho) čekají, aby si koupili něco jiného – o to tu jde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..