PlayBook Aplikace

PlayBook v oblacích: aplikace pro práci v Cloudu

Cloudové služby, neboli obsah uložený “kdesi v mracích” a ne v našem počítači, se rozšiřují čím dál více. Samotní výrobci již s těmito službami počítají a tak je nalezneme v mnoha zařízeních, telefony a tablety počínaje, notebooky konče. A jak s takovými cloudovými službami pracovat v BlackBerry PlayBook? Pojďme si ukázat aplikace, které nám udrží “hlavy v oblacích”. →Využívejte své BlackBerry na maximum pomocí speciálních BlackBerry tarifů.

Cloud computing je na Internetu založený model vývoje a používaní počítačových technologií. Lze ho také charakterizovat jako poskytování služeb či programů uložených na serverech na Internetu s tím, že uživatelé k nim mohou přistupovat například pomocí webového prohlížeče nebo klienta dané aplikace a používat je prakticky odkudkoliv. Uživatelé neplatí (za předpokladu, že je služba placená) za vlastní software, ale za jeho užití. Nabídka aplikací se pohybuje od kancelářských aplikací, přes systémy pro distribuované výpočty, až po operační systémy provozované v prohlížečích.

Tak přesně takto naleznete definovaný tzv. cloud computing na serveru Wikipedia. Mít něco v cloudu je dnes zkrátka in a dá se očekávat, že do budoucna bude význam cloud computingu dále růst. Již dnes mají cloudové služby miliony uživatelů a jejich uživatelská základna dále roste. Ty v současné době nejvýznamnější jsou DropBox, Box, Google Drive, iCloud, SkyDrive a SugarSync. A nyní již k saamotným aplikacím, které vám umožní pracovat s cloudovými službami v tabletu BlackBerry PlayBook.

Box for BlackBerry PlayBook

Podporované služby: Box Cena: zdarma Aplikaci Box for BlackBerry PlayBook uvádím jako první z jednoho prostého důvodu. Jedná se o jedinou oficiální aplikaci výše zmíněných cloudových služeb a zároveň patří také k nejpovedenějším. Standardně uživatelé free licence obdrží 5 GB online prostoru pro svá data. Box však připravil pro majitele tabletu BlackBerry PlayBook speciální akci a po přihlášení srze tablet uživatel získá navíc 50 GB prostoru! Box_for_PB2 Box_for_PB3 Box_for_PB7 Služba Box je ve své základní verzi bezplatná. Dá vám k dispozici celkem 5 GB prostoru, můžete sdílet data s jinými uživateli a máte přístup skrze mobilní aplikaci nebo mobilní verzi webu. Bohužel však nemůžete nahrávat soubory větší než 100 MB, což znemožňuje sdílení větších souborů. Pro tyto potřeby je již nutné využít verzi Business, za kterou zaplatíte 15 dolarů každý měsíc za jednoho uživatele. O aplikaci Box for BlackBerry PlayBook si můžete dále přečíst v našem dřívějším článku. Ke stažení na BlackBerry App World.

BoxUpload

Podporované služby: Box Cena: zdarma Aplikace BoxUpload je další skvělá aplikace pro práci se službou Box. Její základní funkce je nahrávání souborů z tabletu BlackBerry PlayBook do služby Box, ale přináší něco navíc. Jako jediná totiž dokáže tato aplikace nahrávat více souborů současně, tudíž se perfektně hodí pro zálohování obsahu vašeho tabletu do cloudového úložiště. Free verze služby Box totiž umožňuje nahrávat soubory pouze po jednom a díky této aplikaci můžete toto omezení elegantně obejít. Praktický status bar vám pak ukáže, jak daleko je samotné nahrávání obsahu. BoxUpload_screen_1 BoxUpload_screen_2 BoxUpload_screen_3 Aplikaci BoxUpload tedy doporučuji používat společně s oficiální aplikací Box, která naopak zvládne skvěle spravovat samotné úložiště a soubory také stahovat. Kombinací těchto dvou aplikací získáte velmi silný nástroj na práci s online úložištěm Box. Ke stažení na BlackBerry App World.

Stuff

Podporované služby: DropBox Cena: $2.99 Aplikace Stuff je velice schopný správce souborů, který vyniká především svým uživatelským prostředím. Je rychlé, uživatelsky přívětivé a dobře se s ním pracuje. Pomocí aplikaci Stuff tak můžete plně ovládat souborový systém vašeho tabletu BlackBerry PlayBook a díky BlackBerry Bridge můžete také pracovat s obsahem vašeho “nabridgovaného” BlackBerry. Stuff_screen_1 Stuff_screen_2 Stuff_screen_3 Aplikaci Stuff zde však uvádíme proto, že nabízí velmi kvalitní integraci služby DropBox. Díky příjemnému uživatelskému prostředí můžete velmi pohodlně spravovat jak obsah vašeho tabletu (případně telefonu) tak i obsah vašeho DropBoxu. Samozřejmě nechybí možnost nahrávání a stahování souborů a vůbec celková práce se souborovým systémem. Pokud potřebujete opravdu kvalitního a rychlého správce souborů s integrací služby DropBox, pak se nebojím osobně aplikaci Stuff doporučit. Ke stažení v BlackBerry App World.

PlayCloud

Podporované služby: DropBox Cena: $0.99 Aplikace PlayCloud je svou podstatou velice podobná výše uvedené aplikaci Stuff. Jedná se taktéž o klasického správce souborů s mnoha možnostmi, který nabízí integraci služby DropBox. Aplikace se stále vyvíjí, a tak kromě současných funkcích do budoucna přibude podpora FTP nebo dalších cloudových služeb. PlayCloud_screen_1 PlayCloud_screen_2 PlayCloud_screen_3 V současnosti můžete aplikaci PlayCloud používat jako správce souboru se všemi standardními funkcemi, s integrací služby DropBox a uživatelským prostředím, které vychází ze samotného UI operačního systému BlackBerry PlayBook OS. Jako plus u této aplikace určitě vidím cenu, která je pouze symbolických $0.99. Ke stažení v BlackBerry App World.

BlueBox

Podporované služby: DropBox Cena: zdarma Služba DropBox bohužel nemá oficiálního klienta pro BlackBerry PlayBook a když vidím jejich klienta pro BlackBerry, možná je to i dobře. Nicméně tuto mezeru se rozhodla vyplnit aplikace BlueBox, která jako vůbec první nabízela plnohodnotnou správu online úložiště DropBox. BlueBox_screen_1 BlueBox_screen_2 BlueBox_screen_3 Za dobu jež je na trhu již také doznala mnohých změn. Aplikace BlueBox nabízí trochu kostrbaté, ale maximálně funkční uživatelské prostředí a práce s ní je velmi rychlá. Jestliže potřebujete aplikaci čistě na práci s DropBoxem, BlueBox by vám mohl plně vyhovovat. Ke stažení v BlackBerry App World.

Cloud Explorer for SkyDrive

Podporované služby: SkyDrive Cena: $1.99 Uživatelé služby SkyDrive od společnosti Microsoft jsou bohužel zatím v menšině oproti významnějším službám DropBox, Box nebo sílícímu Google Drive. Možná i z toho důvodu je aplikace Cloud Explorer for SkyDrive jediná svého druhu v BlackBerry App World. A navíc se jedná o konvertovanou Android aplikaci. Clou_Explorer_for_Skydrive_screen_1 Clou_Explorer_for_Skydrive_screen_2 Clou_Explorer_for_Skydrive_screen_3 To však neznamená, že by aplikace nebyla plně funkční. Měla by do puntíku splnit vaše požadavky, umí nahrávat i stahovat soubory, streamovat audio nebo video či zobrazovat náhledy obrázků uložených v cloudu. Bohužel se sice jedná o jedinou aplikaci s podporou SkyDrive, ale alespoň stojí za to. Ke stažení v BlackBerry App World.

Files and Folders

Podporované služby: SugarSync, Box, Dropbox, Google Docs, Google Drive Cena: $2.99 Na závěr jsem se rozhodl uvést vůbec nejprogresivnější aplikaci pro práci s cloudovými službami. Jedná se o aplikaci Files and Folders , jejíž výčet podporovaných služeb je opravdu úctyhodný. V aplikaci Files and Folders můžete pracovat se službami DropBox, Box, SugarSync a Google Drive (včetně Google Docs). Jedná se skutečně o All-In-One aplikaci, která slouží zároveň jako pokročilý správce souborů. Files_and_Folders_screen_1 Files_and_Folders_screen_2 Files_and_Folders_screen_3 Snad jedinou slabinou Files and Folders je uživatelské prostředí, které je trochu kostrbatější a není tak svižné jako například aplikace Stuff. Nicméně i tak je aplikace Files and Folders jednou z nejlepších možností pokud chcete aplikaci pro kompletní správu souborů ve vašem PlayBooku současně s více cloudovými službami. Pro služby SugarSync a Google Drive je to toho času dokonce jediná možnost. Ke stažení v BlackBerry App World.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..