BlackBerry 10, Přístroje & Příslušenství

Nový update pro BlackBerry 10 Dev Alpha přináší hlasového asistenta

Vývojářské zařízení BlackBerry 10 Dev Alpha se dočkalo svého prvního update, na který se mnoho lidí velmi těšilo. Proslýchalo se, že update by měl přinést nejen optimalizaci a opravu bugů, ale především také některé nové funkce a trochu přiblížit, jak vlastně bude BlackBerry 10 vypadat. Bohužel žádných velkých novinek jsme se nakonec nedočkali, něco málo zde však přeci jen najít můžeme.

Update pro BlackBerry 10 Dev Alpha bohužel nenaplnil očekávání, která panovala ve vývojářské komunitě a nejen v ní. Spekulovalo se totiž, že RIM do této aktualizace uvolní náhled nového uživatelského prostředí a svět se tak bude moci blíže seznámit se samotným konceptem BlackBerry 10. Místo toho jsme se v updatu verze 10.0.6.386 dočkali především drobných vylepšení a opravy některých bugů.

Hned na začátku je třeba zmínit samotnou výdrž zařízení. S původní verzí OS nevydrželo BlackBerry 10 Dev Alpha na baterii ani den a to dokonce ani v případě, že jen leželo na stole. Nyní se výdrž rapidně zvedla takže je vidět, že to bude pravděpodobně pouze softwarová záležitost a hardware samotný umí být úsporný. To je velmi důležitý fakt především proto, že všechny budoucí modely s OS BlackBerry 10 budou vybavené výkonným hardwarem a nikdo si určitě nepřeje, aby RIM vydal zařízení, které vydrží sotva jeden den.

Kromě toho jsme se dočkali například nových aplikací Prohlížeč a Kamera. Původní aplikace psané v Adobe AIR byly předělány do nativního C++ kódu, přičemž původní v zařízení zůstaly, ale byly doplněny o prefix AIR. Dále se v novém updatu nachází také App World, který umožňuje instalovat aplikace přímo do BlackBerry 10 Dev Alpha z obchodu. Hned první den updatu byl sice obchod prázdný, nikdo neměl u aplikací kompatibilitu s BB10 Dev Alpha. Hned druhý den se však začaly objevovat první aplikace a další přibývají. Již nyní můžeme tedy říct, že se App World plní aplikacemi přímo pro BlackBerry 10. Nově je také přítomná nová verze Android playeru, kde se každá Android aplikace otevírá v novém okně – tedy stejně jako v nejnovější OS pro PlayBook.

httpv://www.youtube.com/watch?v=YbvGxkIjcN4

Velmi zajímavá je však novinka, která se skrývá pod prostředním tlačítkem trojice kláves na boku zařízení. Při podržení této klávesy se totiž ozve hlasový asistent, který si bere jasnou inspiraci v Siri z iOS. Pokouší se komunikovat “lidsky” a také se pokouší “lidské” povely zpracovávat. Konec robotickým povelům, zde jsou příklady povelů, které můžete asistentovi zatím říkat:

Make an appointment with Jon for tomorrow at 2pm
BB says: OK, here is your appointment with Jon on Saturday, July 21st at 2pm. Would you like to schedule it?
Yes
BB says: Scheduling your appointment. I’ve saved it in your calendar.

Move my 2pm meeting tomorrow to 4pm
BB says: “Here is your reminder. Shall I save it?”
Yes
Seems to incorrectly create a new reminder from 2pm to 4pm

What is the weather?
BB says: it is currently 20 degrees and partly sunny

What is the time?
BB says: it’s 2:10pm

Toto jsou jen některé příklady (další naleznete zde), které jsou zatím funkční, i když stoprocentně spolehlivé ještě nejsou. Samozřejmostí bohužel také je, že ovládání je jen v angličtině a zda se dočkáme češtiny je jednou velkou neznámou. Nicméně se jedná o velice zajímavou funkci a je dobře vidět, že se RIM snaží přinášet stále nové a nové funkce.

Bohužel update přinesl také některé chyby. Je to například špatné formátování textu na domovské obrazovce, nevkusný patkový font, který nemá v elektronických zařízeních co pohledávat a v neposlední řadě nemožnost umístit aplikace do hlavního řádku (vyskočí chybová hláška o neplatném indexu v poli a aplikace zmizí) a nemožnost vytvářet složky. Takže doufejme, že se v nejbližší době dočkáme nové aktualizace, která opraví tyto nové chyby.

Zdroj: CB, N4BB

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

1 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..