BlackBerry Návody

Návod: Jak provést “jailbreak” tabletu BlackBerry PlayBook pomocí DingleBerry 3 (PC, Mac, Linux)?

Nedávno jsme zveřejnili návod jak udělat tzv. “jailbreak” tabletu BlackBerry PlayBook společně s instalací Android Marketu. Vývojáři utilitky DingleBerry však vypustili novou verzi 3.0, která celý proces značně zjednodušuje a nyní zvládne odemknout PlayBook i malé dítě. Navíc operaci můžete provést z PC, Macu i z Linuxu. Pojďme si ukázat jak na to.

→Vyberte si z nabídky modelů BlackBerry ten svůj.

Nový DingleBerry 3 přináší hned několik novinek, přičemž tou nejvýznamnější je přeskočení nepříjemné fáze s obnovováním záložního souboru, která byla velmi zdlouhavá. Nově také nebudete muset řešit složitý downgrade pokud využíváte nejnovější OS BlackBerry PlayBook OS 2.0.0.6149 – DingleBerry to vše udělá za vás.

Příprava

Tradičně začneme přípravou potřebných nástrojů před operací:

 • stáhněte software DingleBerry ze stránek http://dingleberry.it/ (samozřejmě verzi podle toho, zda máte PC, Mac nebo Linux) a z archivu ho rozbalte do samostatné složky například na Plochu.
 • stáhněte a nainstalujte nejnovější BlackBerry Desktop Software ze stránek http://us.blackberry.com/apps-software/desktop/ (kvůli ovladačům apod.)
 • v BlackBerry PlayBook v Nastavení – Zabezpečení -Použít režim vývoje aktivujte vývojářský mód

Postup

Jestliže jste provedli řádně přípravu, pak můžeme začít s prací. Nejprve je potřeba si uvědomit, že pokud máte nainstalovanou vývojářskou verzi BlackBerry PlayBook OS 2.0.0.6149, bude potřeba provést downgrade na nižší verzi, která “jailbreak” ještě umožňovala. Nemusíte se však ničeho bát, není potřeba žádný speciální postup – v novém DingleBerry totiž stačí na celý postup 2x kliknout.

Pokud v PlayBooku používáte operační systém verze 1.x, tak můžete následující sekci přeskočit

Downgrade na BlackBerry PlayBook OS 2.0.0.4869

 • spusťte DingleBerry a připojte PlayBook k počítači
 • v DingleBerry stiskněte tlačítko Downgrade OS
 • klikněte na tlačítko Click to download, začne se stahovat soubor s operačním systémem BlackBerry PlayBook OS 2.0.0.4869, který se uloží do složky ~/4869
 • po dokončení stahování klikněte na tlačítko Downgrade, do PlayBooku se začne instalovat operační systém. Měli byste vidět obrazovku níže.
DingleBerry_screen_Downgrade DingleBerry_screen_Downgrade_2

Při downgradu na starší operační systém však vyvstává jeden problém – nefungují některé funkce jako například internetový prohlížeč a bůhví co ještě. V této fázi tedy provedeme pouze jednu věc – odemkneme PlayBooku a případně nainstalujeme Android Market. Následně můžete aktualizovat zpět na nejnovější BlackBerry PlayBook OS 2.0.0.6149.

Je důležité tento proces dodržet, neboť v aktualizaci .6149 RIM zakázal správu účtů v Android Playeru a Android Market už nenainstalujete!

Odemčení BlackBerry PlayBook pomocí DingleBerry 3

Nyní už tedy máme PlayBook připravený na samotný proces, tzn. máme buď operační systém 1.x nebo 2.0.0.4869. Zkontrolovat si to můžete v Nastavení – O aplikaci. Nyní tedy samotné odemčení:

 • spusťte DingleBerry a připojte PlayBook k počítači
 • klikněte na tlačítko Continue a následně ještě jednou
 • zadejte heslo k PlayBooku do políčka Password
 • stiskněte tlačítko Dingle
Nyní se provedou všechny kroky potřebné pro odemčení PlayBooku a pokud je proces úspěšně dokončen, na obrazovce PlayBooku uvidíte následující hlášku:
A to je vše přátelé. Nyní můžete využít přístupu ke všem souborům PlayBooku s právy “root”. A co nyní s PlayBookem? Pokud máte momentálně aktivní systém verze 2.0.0.4869, můžeme nainstalovat Android Market. Návod na jeho instalaci se pokusím sepsat co nejdříve, do té doby využijte návod na CrackBerry.

Řešení problémů

Občas se samozřejmě stane, že se během procesu něco nepovede. Nejčastějším problémem je chybová hláška “/tmp/setuidgid: cannot execute – No such file or directory Jailbreak Failed $”. Pokud se vám toto stane, je potřeba spustit BlackBerry Desktop Software, v nabídce Zařízení zvolit PlayBook a následně Zařízení – Odstranit zařízení. Desktop Software tak “zapomene” PlayBook a další pokud o odemčení by měl být úspěšný.

Každopádně prvním signálem, že jste root už je samotná obrazovka PlayBooku po povedeném odemčení. Pokud se vám PlayBoo0k odemknout stále nedaří zkontrolujte celý postup od začátku a nepřeskočte ani jeden krok! Případné dotazy pište do komentářů…hodně štěstí :)

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

6 Comments

  1. Mě ten Android Market taky chvíli trval, ale nakonec se mi to podařilo. Zkus ten postup třeba několikrát opakovat, eventuelně zkusit jinej Launcher než ten Honeycomb na CrackBerry.

 1. Ahoj vojto
  prosím porad mi když si nainstaluji android market a stahnu a nainstaluju z nej nejakou aplikaci tak mi to pri spusteni aplikace hodi chybu ze pry byla neocekavane ukoncena…takto mi blbne (nejde spustit) vice jak 90% aplikaci…prosim pomoz mi

  1. Ahoj, bohuzel v tomhle nedokazu poradit. Tenhle koment pisu z aplikace WordPress for Android, s problemy pri instalaci jsem se nesetkal ani jednou. Konkretne jsem nainstaloval WordPress, PayPal, Google+, TV program, iDnes, CT24, Pulse a Google Mapy…

   1. Ahoj, a co třeba když si chci nainstalovat aplikaci mp3 media converter jde ti? me se nainstaluje ale kdyz ji chci zpustit: “aplikace mediaconverter (proces com.mediacoverter) byla neocekavane ukoncena. zkuste to znovu”
    jde ti tato aplikace?
    dekuju

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..