PlayBook Návody

Jak oživit zdánlivě “mrtvý” tablet BlackBerry PlayBook

Pokud se vám již stalo, že jste si vzali do ruky svůj tablet BlackBerry PlayBook a chtěli si něco přečíst na internetu, zkontrolovat poštu nebo si zahrát nějakou hru a tablet jednoduše nešel zapnout, pak jistě oceníte náš další návod.  Důvodů, proč BlackBerry PlayBook nejde zapnout, může být několik a my si podrobně popíšeme nejčastější příčiny a samozřejmě také řešení jak PlayBook znovu “oživit”.

Pakliže vám PlayBook nejde zapnout a zdá se vám, že nereaguje ani na nabíječku a podobně, rozhodně není důvod ztrácet hlavu a hned tablet reklamovat a podobně. Příčiny, proč se PlayBook nezapíná můžou být fakticky čtyři.

Totálně vybitá baterie

Toto je vůbec nejčastější příčina toho, že se PlayBook nedokáže zapnout a zdánlivě vůbec nereaguje. Stává se to nejčastěji tak, že PlayBook necháte vybít a následně ještě nějaký den ležet ve vybitém stavu. Baterie se tak dostane do stavu, kdy se tablet nedokáže zapnout a často nepomůže ani několikahodinové nabíjení tabletu. Baterii je potřeba “nakopnout” zpátky do provozu.

Řešení: Zapnutí tabletu dosáhnete tzv. “cyklickým nabíjením”. Podstata této metody je v tom, že tablet postupně připojujete a odpojujete k nabíječce. Například jej necháte hodinu na nabíječce, následně na pár sekund odpojíte a připojíte znovu. Tento cyklus několikrát zopakujte a tablet by se měl následně “oživit”. Poznáte to podle informační LED, která by se měla rozsvítit červeně a pak blikat zeleně.

Důležitá je právě informační LED. Ta vám vždy spolehlivě prozradí jestli je PlayBook “naživu” nebo není. Ve chvíli kdy začne LED značit nabíjení tabletu již stačí nechat PlayBook pouze nabít.

Prevence: nenechat PlayBook dlouho ležet ve vybitém stavu, vyvarujte se naprostému vybití baterie PlayBooku

Poškozený microUSB konektor

Překvapivě častým případem toho, že se PlayBook vybije a již nelze nabít je poškozený konektor microUSB. Drtivá většina případů poškození konektoru je způsobena tím, že uživatel zasune konektor nabíječky do PlayBooku vzhůru nohama. Sice musí vyvinout trochu větší tlak, ale konektor nakonec povolí, ohne se a nabíječku je možné zasunout. Problém je v tom, že kontakty konektoru jsou samozřejmě z druhé strany, takže se tablet logicky nenabíjí.

Řešení: Řešení bývá většinou naštěstí snadné. Stačí konektor opatrně ohnout zpět a měl by opět fungovat. Bude však vyžadovat trochu více opatrnosti, neboť po prvním ohnutí již bude mnohem křehčí. Někdy se však stane, že se kvůli ohnutí kontakty konektoru poškodí. V takovém případě je bohužel potřeba konektor buďto vyměnit (v ShopBlackBerry dokážeme výměnu zařídit) nebo si pořídit rychlonabíječku pro BlackBerry PlayBook, která nabíjí tablet přes speciální 3-pinový konektor. Pomocí té můžete také zjistit, že je problém skutečně v nabíjení přes microUSB konektor nebo někde jinde.

Prevence: Abyste se vyhnuli poškození microUSB konektoru, je potřeba věnovat pozornost jakým způsobem do něj konektor nabíječky zasouváte. Pamatujte, že jakmile je odpor větší než byste čekali, je něco špatně a je lepší neprosazovat pravidlo “když něco nejde silou, půjde to ještě větší”. Konektor by měl jít zasunout zlehka a taková malá pomůcka – na originální nabíječce by měl být znak BlackBerry vždy otočen směrem nahoru.

Pád operačního systému

Ačkoli je tento problém velmi ojedinělý tak i s tímto se můžeme v praxi setkat. Těžko říct co přesně se v OS mohlo pokazit, je to zkrátka operační systém jako každý jiný a i zde se může vyskytnout nějaká ta drobná potíž. Problém s operačním systémem poznáte především tak, že ani jeden z výše uvedených postupů nedokáže váš tablet oživit a navíc může neustále blikat červená informační LED.

Řešení: Přehrání OS v tabletu BlackBerry PlayBook není nic složitého. Postup je snadný – stačí PlayBook vypnout tím, že podržíte tlačítko pro vypnutí cca 15 sekund. Že se PlayBook vypnul poznáte většinou podle toho, že přestane blikat informační LED. V počítači spusťte BlackBerry Desktop Software a vyputý tablet k němu připojte pomocí USB kabelu. V této chvíli by měl BBDS vyhodit chybovou hlášku, že se nedaří připojit k zařízení a tři možnosti jak pokračovat: “Opakovat – Aktualizovat – Storno”. Zde zvolíme možnost Aktualizovat a následně již postupujeme podle instrukcí na obrazovce.

Prevence: Bohužel v tomto případě žádná prevence není. Pokud vám spadne operační systém BlackBerry PlayBook, máte zkrátka jenom velkou smůlu. Horší v tomto případě je, že přeinstalováním ztratíte všechna data, takže doporučujeme je alespoň jednou za čas zálohovat.

Neopravitelné závada

Zatímco všechny předchozí odstavce popisovaly problémy, které se dají relativně snadno odstranit, může se také stát, že váš tablet jednoduše odejde do křemíkového nebe. Je to technika jako každá jiná a toto se zkrátka přihodit může.

Řešení: Pokud jste si jistí, že nefunguje ani jeden z výše uvedených postupů, nezbývá vám než tablet reklamovat u prodejce, u kterého jste tablet koupili. Pokud máte tablet dovezený ze zahraničí nebo z druhé ruky, bohužel nejspíš reklamaci tak snadno neuplatníte. V tom případě doporučujeme tablet zaslat do ShopBlackBerry, kde se můžeme pokusit tablet opravit.

Prevence: Bohužel chránit se před podobným problémem je prakticky nemožné.

Shrnutí

Jak jste si mohli z předchozích řádků všimnout, většina problémů, které vás mohou u tabletu BlackBerry PlayBook překvapit, se dá celkem snadno vyřešit. Nosným pilířem všeho je informační LED, která signalizuje co se s tabletem děje – pokud například svítí přerušovaně zeleně, tak značí vybitou baterii. Červeně pak svítí při zapínání nebo zahájení nabíjení. Zkrátka pokud dioda svítí, není ještě vše ztraceno.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

21 Comments

 1. Ahoj

  mam problem s downgrade OS u PB 16GB, mam betu 2.1.0.840 a chci se vratit na 2.0.1.3xx. Vypnu PB pripojim k DM ten zahlasi chybu a ja potvrdim ze chci opravit. Stahnou se dva soubory s aktualnim OS. Uprostred uploadu se PB odpoji a vyhodi to hlasku o nezname chybe (neznama chyba A:0x000000A2). Zkousel jsem to jiz na dvou ruznych PC a zadne reseni.

 2. Zdravim,
  tablet se mi kompletne vybyl a zcihenlnatel…baterku se povedlo ozivit, ale restartoval se pri bootu dokola…pres dektop manager jsem z aktualizoval firmware a nyni jsem ve fazy, kdy potvrzuji SMLOUVA, licenční ujednání atd…nicmene uz me to nenecha vybrat v jake zemi…polozky jsou jen “neni zvolena” a druha polozka je bile pole…restart, vypnuti, znova aktualizace pres desktop nic nepomohlo…mate nejaky tip? Diky:)

   1. myslis jako zvolit jazyk tabletu napr misto cestiny na prvni strane jiny? zkousel sem vybrat cestinu a pak anglictinu…ale ani u jednoho me to pak nepustilo prave v licencnim ujednani nenabizi zadnou zemi…to je ten problem…nemuzu vybrat vubec nic…-)

 3. Ahoj,
  bohuzel mam nejaky takovy mrtvy PlayBook. Po pripojeni k nabijecce cca 10 vterin sviti cervene, pak parktat blikne zelene a nic. Po pripojeni k PC nedetekuje, ze by bylo nejake zarizeni pripojene. Je jeste nejaky trik krome vyse popsanych, co se da zkusit?
  Dekuji.

 4. Zdravím, provádím cyklické nabíjení a dioda se stále na cca 16 sek. rozsvítí, pak je 10 sek. zhaslá a opakuje se to celou hodinu – a to již několik hodin.

 5. stejný problém, po zapnutí pouze červená, pak několikrát zelená a nic, dva dny byl přerušovaně v nabíječce po osmi hodinách :/

 6. Dobrý den,
  Můj tablet byl vybitý a vypl se a nejde ‘oživit’
  1 den zkoušíme tablet odpojovat každou z nabíječky a zapojovat
  nic nefunguje:(
  Prosím poraďte mi:(

 7. mám tablet smoketech 7 který je taky mrtvý nejde oživit když připojím na nabíječku tak vůbec nic nedělá. pls poradte mi

 8. Mám problém s Tabletem Goclever 7o L už asi 4 týdni pokouším zapnout ale bez odezvi . Asi něco s baterkou je teplá když je tablet připojen ale když skusim zapnou tak nic . Nechci to říkat rodičům jinak by mě zabili , už sem rozbil jeden nechci další prosim pomůžete my .a ešte když tablet připojim na nabiječku tak se neukáže ta baterka jestli se nabíjí nebo né .

 9. Dobrý den,
  jsem v podobné situaci s Playbookem. Po 3 dnech cyklického nabíjení jsem se dostal těsně pod 50 % stavu baterie. Při každém cyklu přibylo několik procent.
  Dioda se rozsvítí červeně, pak zhasne a poté pomalu bliká zelená dioda.
  Nabíjím Playbook vypnutý. Než přejdu k pokusu s nabíjením v pohotovostním stavu – je tu nějaká zkušenost?

  Zkoušel jsem ho nabíjet zapnutý. Ikona baterie s bleskem naskočila, ale procenta nepřibývala.

  Ještě mne napadá zajet do BB servisu a zkusit tu rychlonabíječku. Máte s ní nějakou zkušenost?

  Děkuji za každou (pozitivní) reakci :-)

  1. Zdravím,
   přesně tohle teď řeším taky. Známá mi přinesla Playbook s úplně stejným problémem. Naštěstí tentokrát je tam aspoň 19 %, ale nemůžu se přes ně dostat ani s nabíjením přes noc. Ikonka nabíjení naskočí, ale výsledek žádný. Respektive to možná udržuje napětí na stejném stavu, těžko říct.
   Při vypnutí se rozsvítí červená dioda, pak začne pomalu blikat zeleně, ale procenta nepřibývají.
   Zkusil jsem ho teď rozdělat, odpojit baterii a znovu ji připojit, snad se to chytne.

   Nevím, jestli to může být znamení, že už to má baterka za sebou?
   Případně, pomohla by ta rychlonabíječka?
   Ozvěte se prosím, jak jste s ní dopadl.

   Díky moc a hodně štěstí :)
   Brůča

  2. hm, takže ode mě blbá zpráva. baterka je KO.
   rozdělal jsem i svůj tablet a prohodil desky, abych zjistil, jestli není chyba třeba v desce… její deska moji baterku nabíjí v pohodě, ale moje deska její baterku taky nabít nedokáže. teda za 2 hodiny nabíjení origo silnou nabíječkou přibyla jen 4 %…

   jsem zvědav, jak to holka vezme…

 10. Zdravím,
  Mám BlackBerry playbook 32GB který mám z Kanady. K němu byla nabíječka s output 5V 1.8A. Nedávno se mi tato nabíječka rozbila a nenabíjí a nemůžu najít na internetu se stejným amperem, nevíte kde by se mohla sehnat nebo nějak nahradit tak aby se baterie nezničila silným nebo slabým proudem.
  Děkuji za odpověď

 11. Zdravím
  Právě jsem řešil stejný problém.Totálne vybitý tablet.Po připojení na nabíječku,problikával display ale tablet se nenabíjel.
  Mě pomohlo reset tabletu.Připojil sem tablet na nabíječku a pak jsem stlačil tlačítko reset.Všiml jsem si že při držení tlačítka reset,display nesvítí,nebere proud z baterie.Tlačítko jsem držel asi tak 4 minuty,pak pustil.Tablet se začal normálně nabíjet.Od té doby v pohodě.Tak snad to někomu pomůže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..