BlackBerry 10

Jak bude BlackBerry 10 konkurovat platformám Android, iOS a Windows Phone?

Všichni jistě víme, že BlackBerry 10 nebude mít na trhu snadnou pozici. Operační systém Android jasné dominuje světu mobilních operačních systémů, Apple se svým iOS je dalším významným hráčem a Microsoft se nadechuje k útoku se svým novým Windows Phone 8. Jaké zbraně nabídne operační systém BlackBerry 10 v bitvě o svůj díl koláče mobilních operačních systémů?

Včera jste si na BlackBerryCzech mohli přečíst článek o rozhovoru, který Thorsten Heins poskytl jihoafrickému magazínu MarkLives.com. Kromě faktu, že při startu platformy BlackBerry 10 bude dostupných celkem 6 modelů – tři s QWERTY klávesnicí a tři s plně-dotykovým ovládáním. To však není vše co Thorsten v rozhovoru zmínil. Jedna z otázek Arthura Goldstucka se týkala toho, jak bude BlackBerry 10 soutěžit s platformami Android, iOS a Windows Phone. Dokáže BlackBerry 10 zaujmout stávající uživatele stejně jako uživatele, kteří již BlackBerry opustili?

BlackBerry 10 je něco naprosto nového, ale zároveň je to stále BlackBerry a je navrženo tak, aby zaujalo jak nové uživatele tak i ty, kteří BlackBerry již dobře znají. Je zde totiž také jeden klíčový element, který byl v květnu při představení BlackBerry 10 zřejmě špatně pochopen. BlackBerry 10 bude mít hardwarovou klávesnici. Bude navržena podle uživatelského paradigma BlackBerry 10, ale zároveň také v souladu s kořeny a hodnotami BlackBerry.

 

BlackBerry je multitasking zařízení – v současnosti pracujeme na tom, aby se tato vlastnost dostala výrazně do popředí.

 

Apple před pěti lety představil velmi intuitivní uživatelské prostředí. Můžete vyvolat aplikaci a ta dělá přesně to co dělat má, následně stisknete černé tlačítko a vyvoláte další aplikaci. Sekvence je tedy dovnitř-ven-dovnitř-ven.

 

BlackBerry svého času přineslo něco, co bylo jako kouzlo. Vůbec poprvé jste mohli v textu emailu například kliknout na telefonní číslo a zařízení okamžitě začalo vytáčet hovor – nemuseli jste dělat vůbec nic jiného. Mysleli jsme na to a jak jsem již zmínil, svého času byla tato plynulost jako kouzlo. A v tomto duchu jsme v BlackBerry 10 představili koncept Flow (plynulost v přeneseném významu). Uživatel při práci s BlackBerry Flow nenarazí na žádnou pauzu ani přerušení. Vzali jsme tedy všechno dobré a osvědčené z prostředí BlackBerry, ale z hlediska evoluce zároveň přinesli něco zcela nového.

 

Nový operační systém je skutečně multi-procesový. Umožňuje běh několika aplikací současně, v reálném čase, a ne na bázi dovnitř-ven-dovnitř-ven. Všechny aplikace jsou nejen ve mřížce, ale zároveň dokáží aktivně ve mřížce běžet, takže jakmile na aplikaci kliknete, nebudete čekat na spuštění – aplikace totiž už běží.

Thorsten Heins pro MarkLives.com

BlackBerry 10 se tudíž bude snažit zaujmout především prostředím BlackBerry Flow, které přináší něco zcela nového. Thorsten přesně popsal jakým způsobem probíhá ovládání současných operačních systémů – aplikaci vždy otevřete a když se chcete podívat kamkoli jinam, aplikaci musíte zavřít (minimalizovat) a otevřít další. BlackBerry 10 naopak bude stavět na tom, že přechod mezi různými aplikacemi bude plynulý, například pomocí pouhého gesta. Ve stejném duchu se ponese také prolínání aplikací v rámci systému – například sociální sítě.

Navíc zde máme také skutečně plnohodnotný multitasking, který těží z toho, že operační systém BlackBerry 10 je postaven na mikrokernelu QNX s plnohodnotnou podporou standardů POSIX. Díky tomu by měl běh aplikací ideálně využít například více-jádrové procesory a aplikace na pozadí tak nebudou uspané nebo ve zvláštním režimu, ale skutečně dokáží běžet stejně jako to známe například z PC.

Jak na vás BlackBerry 10 působí? Stane se podle vás plnohodnotným konkurentem pro zavedené mobilní platformy nebo je dokonce překoná? A čím podle vás BlackBerry 10 současné platformy překonává?

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

2 Comments

  1. Tohle zní velice dobře a dost se na to těšim, jen se obávám o výdrž baterie. Doufám, že tohle budou mít perfektně zmáknutý, jinak to bude k ničemu, když mi telefon vydrží půl dne:-/

  2. No BB10 by mel byt Blackberry Tablet OS jen predelany pro “mobil” v patek mi prisel playbook a musim rict ze je to parada. Mezu porovnat s ipadem 2 a tabletem s androidem 4.0.4 . A BB se mi libi nejvic :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..