PlayBook Návody

DOSBox pro BlackBerry PlayBook: návrat do minulosti

Vzpomínáte na legendární hry GTA, Prince of Persia, Prehistoric 2, Dune 2 nebo Worms? A jak by se vám líbilo si tyto a mnohé další hry zahrát ve vašem PlayBooku? Díky aplikaci DOSBox se můžete vrátit zpět v čase a znovu si zahrát spoustu her, které se sice graficky s dnešními nedají srovnávat, ale na rozdíl od mnohých dnešních her mají své kouzlo. Pojďme si ukázat jak na to.

→Využívejte své BlackBerry na maximum pomocí speciálních BlackBerry tarifů.

Příprava

V první řadě potřebujeme samotnou aplikaci DOSBox. Tu můžete stáhnout přímo v obchodě BlackBerry App World ve vašem tabletu BlackBerry PlayBook. Jakmile aplikaci spustíte, objeví se pouze standardní příkazový řádek.

DOSBox_screen (2) DOSBox_screen (3)

Druhá věc, kterou potřebujeme je samotná hra nebo program. Nevím jestli máte nějaký oblíbený DOS program, který byste rádi spustili v PlayBooku, hry však můžete stáhnout jednoduše ze stránek http://www.bestoldgames.net/. Osobně jsem si okamžitě stáhl Lost Vikings (na screenshotech), Worms+, Mortal Combat a Need for Speed.

Postup

A nyní už k samotnému postupu. ve chvíli, kdy nainstalujete aplikaci DOSBox, vytvoří se vám ve podsložka misc/dosbox. Tuto složku budeme používat pro veškeré DOS aplikace. Otevřete si archiv s hrou, kterou jste stáhli například z webu uvedeného výše. V archivu najdete složku se soubory dané hry. Celou složku zkopírujte z počítače do PlayBooku do složky misc/dosbox – buď přes Wi-Fi nebo přes kabel.

Nyní spusťte aplikaci DOSBox. V příkazovém řádku je potřeba vždy namountovat daný adresář tak, aby jej DOS viděl a dokázal s ním pracovat. Toho docílíme tímto příkazem:

mount C /accounts/1000/shared/misc/dosbox

Dejte si pozor na mezeru mezi C a /accounts/… Pokud jste příkaz zadali správně měla by se objevit hláška Drive C is mounted as local directory… Nyní již můžete procházet samotným souborovým systémem pomocí standardních příkazů. Ty základní, které budete potřebovat:

  • C: – přepnutí na jednotku C
  • cd <adresář> – otevření adresáře
  • cd .. – otevření nadřazeného adresáře
  • dir – výpis obsahu adresáře

Jak by mělo vypadat namountování jednotky a následné otevření složky s hrou si můžete prohlédnout na screenshotu níže. Samotná aplikace se pak spouští vždy pomocí souboru s příponou .exe.

Ovládání

Je jasné, že ovládání DOS aplikací bude vyžadovat něco speciálního. Vždyť jste je vždy ovládali klasicky klávesnicí. PlayBook však klávesnici nemá, ale pomoc je snadná. První možnost je využít klasicky Bluetooth klávesnici. Osobně používám Apple Wireless Keyboard, ale měla by fungovat prakticky jakákoliv Bluetooth klávesnice.

Druhou možností je však použít telefon. Ano, čtete správně. Díky aplikaci BlackBerry Bridge se totiž handheld BlackBerry dokáže spojit s PlayBookem a tvářit se jako klávesnice a myš. Následně můžete pomocí telefonu ovládat prakticky všechny DOS aplikace.

Závěr

Doufám, že je návod na spuštění DOS aplikací v PlayBooku snadno pochopitelný. Kdyby jste měli jakékoliv dotazy pište je do diskuze níže. A na závěr malý tip. Pokud jste trochu technicky zdatní, můžete vyzkoušet nainstalovat do PlayBook operační systém Windows 95! Návod jak nainstalovat Win95 naleznete na OpenSourceBB.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

1 Comment

  1. to by ste mohli spravit navod, ako tam dat W95, alebo este lepsie W98 :D to by som asi skakal radostou, bo stale aj na W7 musim emulovat kvoli jednemu programu co mam wokno98 :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..