BlackBerry 10

BlackBerry Flow & Peek: klíčové novinky představené na BlackBerry 10 Jam Americas

San Jose, California: Konference BlackBerry 10 Jam Americas je největší ostružinovou akcí letošního podzimu a RIM na ní představil mnoho novinek týkajících se připravované platformy BlackBerry 10. Seznamte se s novým uživatelským prostředím BlackBerry Flow, gesty BlackBerry Peek, novou funkcí BlackBerry Hub a dalšími novinkami.

RIM nás na konferenci BlackBerry 10 Jam Americas zahrnul spoustou novinek týkajících se nové platformy BlackBerry 10. RIM na této platformě již pracuje řadu měsíců, ale kromě pár uniklých informací a několika málo oficiálních prezentací, byli v Kanadě na podrobnosti velmi skoupí.

Během jednoho dne se však situace zcela obrátila a rázem víme celou řadu zajímavostí o připravované platformě BlackBerry 10 a to včetně konkrétních funkcí, řešení a také uživatelského prostředí. Pojďme si v rychlosti shrnout hlavní body ze zahajovací keynote a nejen z ní.

BlackBerry Flow & Peek

Operační systém BlackBerry 10 přichází s novým uživatelským prostředím zvaným BlackBerry Flow. RIM se při návrhu tohoto UI držel několika klíčových prvků. Nové UI musí být v první řadě perfektně ovladatelné jednou rukou. Žádné přehmatávání, pomáhání druhou rukou nebo neobratné pohyby na obrazovce. Palec jedné ruky dokáže obstarat veškeré ovládání tohoto UI a to včetně psaní na klávesnici, která se těší velké pozornosti především kvůli inovativnímu způsobu zadávání znaků a slov.

httpv://www.youtube.com/watch?v=mmND2-fkUD0

Dalším klíčovým prvkem při návrhu BlackBerry Flow byla plynulost. V rámci tohoto UI totiž uživatel může plynule přecházet mezi všemi funkcemi, které mu systém nabízí. Jediným pohybem minimalizujete aplikaci, zkontrolujete notifikace, zobrazíte kontextovou nabídku, otevřete menu nebo sdílíte obsahA. Ovládání musí být zkrátka maximálně efektivní a minimalizovat čas, který uživatel stráví přepínáním mezi aplikacemi a hledáním vhodných voleb.

BlackBerry-10-UI-screen (1) BlackBerry-10-UI-screen (2) BlackBerry-10-UI-screen (5) BlackBerry-10-UI-screen (3) BlackBerry-10-UI-screen (4)

Celé prostředí je prakticky rozděleno na tři části. První část tvoří zcela nová funkce BlackBerry Hub, která v sobě integruje veškeré notifikace, konverzace, zprávy a události v rámci celého operačního systému. Jednoduchým gestem se dostanete do této obrazovky naprosto odkudkoliv – ať už prohlížíte internet, píšete email nebo hrajete hru. Můžete si zobrazit náhled notifikace a v případě potřeby rovnou přejít do BlackBerry Hub nebo naopak pokračovat ve stávající činnosti.

httpv://www.youtube.com/watch?v=b55qB9JNDwE

Druhou část tvoří prvky zvané Active Frames. Tyto prvky jsou vlastně zminimalizované náhledy spuštěných aplikací, ovšem nejedná se jen o statické náhledy. Každá dlaždice zobrazuje informace na základě obsahu aplikace, a tak například kalendář zobrazuje nadcházející schůzky, hudební přehrávač přehrávanou skladbu a aplikace o počasí pak aktuální teplotu. Active Frames tak vlastně plní úlohu widgetů, které známe například z Androidu. Poslední část je klasický seznam aplikací řazených do matice, kde si můžete jednotlivé aplikace libovolně řadit , tvořit složky a podobně. Přecházení mezi obrazovkami je pak v horizontálním směru podobně jako u iOS nebo Androidu.

Aby toto vše bylo možné, BlackBerry implementovalo zcela nový způsob ovládání mobilního zařízení pomocí gest na dotykové obrazovce. BlackBerry Peek je systém ovládacích gest, díky kterým můžete BlackBerry 10 ovládat rychle, pohodlně a maximálně efektivně. Na přední straně zařízení nenajdete jediné tlačítko, není zde žádná klávesa Domů ani vyvolání menu a podobně. Vše ovládáte jednoduchými gesty. Pravděpodobně nejlepší obrázek si o BlackBerry Peek a prostředí BlackBerry Flow uděláte z demonstrace na videu výše.

BlackBerry Balance

BlackBerry Balance je jedna z nejzajímavější funkcí, které nové BlackBerry 10 nabízí a zaujme nejen firemní klientelu, ale prakticky všechny, kteří se svým BlackBerry pracují. Díky funkci BlackBerry Balance můžete držet odděleně veškerý soukromý a pracovní obsah. Pracovní emaily, dokumenty, interní aplikace a další můžete jednoduše skrýt před zraky okolního světa a  chránit tak citlivá firemní data.

httpv://www.youtube.com/watch?v=ucXLx8vYDb4

Přecházení mezi soukromým a pracovním rozhraním je velice jednoduché a stačí k tomu pouhé gesto na displeji. Ihned se tak dostanete ke všem pracovním záležitostem a nic vám nebrání být maximálně produktivní. I zde pravděpodobně video řekne více než text.

Nový BlackBerry Messenger a BlackBerry App World

Velkých novinek jsme se dočkali také v rámci nativních aplikací BlackBerry Messenger a BlackBerry App World. Jako první se budeme věnovat BlackBerry Messengeru neboli BBM. BBM odjakživa pracovalo na základě unikátních identifikátorů PIN, který mělo každé zařízení BlackBerry. V rámci této identifikace probíhala veškerá komunikace skrze BBM, ale nová platforma přichází s novým řešením.

httpv://www.youtube.com/watch?v=f6Z1mT8MqQE

BBM už nebude více “PIN-based”, ale jako klíčový identifikátor se na scéně objevuje účet BlackBerry ID. Ano, to stejné BlackBerry ID, které již dnes používáte pro přístup do BlackBerry App World, ke službě BlackBerry Protect nebo nově také do BlackBerry Beta Zone. Nové je také uživatelské prostředí, které se nese plně v duchu BlackBerry Flow UI. Na dlaždici Active Frame se u BBM zobrazují například nejnovější chat a opravdu zajímavě jsou implementovány skupiny v rámci BBM. Podívejte se na video kolegů z CrackBerry.

BlackBerry-10-App-World-screen (1) BlackBerry-10-App-World-screen (2) BlackBerry-10-App-World-screen (3) BlackBerry-10-App-World-screen (4)

Obchod s aplikacemi BlackBerry App World se dočkal také velkých změn. První výraznou změnou je především uživatelské prostředí, které je k nerozeznání od toho, které známe v handheldech BlackBerry nebo v tabletu BlackBerry PlayBook. Uživatelské prostředí si můžete prohlédnout na screenshotech, ale přichystaná je ještě jedna velká novinka.

BlackBerry-10-App-World-screen (5) BlackBerry-10-App-World-screen (6) BlackBerry-10-App-World-screen (7) BlackBerry-10-App-World-screen (8) BlackBerry-10-App-World-screen (9)

Do App Worldu se totiž dostal zcela nový obsah. Nově totiž budete moci v rámci BlackBerry App World nakupovat také hudbu a filmy nebo televizní pořady, přičemž videomateriál si můžete také pouze vypůjčit. Vše tak můžete spravovat skrze jediný účet BlackBerry a platit kreditní kartou nebo třeba pomocí služby PayPal.  Velkou neznámou ovšem zůstává dostupnost těchto služeb, neboť v tomto ohledu je USA mnohem dále než Evropa natož Česká republika.

Důležitá partnerství

Velmi často můžeme slýchat, že úspěch nové platformy stojí a padá na aplikační základně. RIM si již dlouhou dobu buduje velmi blízké vztahy s vývojáři a zdá se, že tato partnerství začínají plodit první ovoce.

Podle informací RIM by měla platforma BlackBerry 10 při jejím uvedením na trh nabízet naprosto všechny klíčové aplikace jako jsou aplikace sociálních sítí (Facebook, Twitter, LinkedIn…), aplikace pro produktivitu, internetové kecálky (Google Talk, Yahoo Messenger, Windows Live Messenger…) nebo nejrůznější herní tituly od vývojářských studií jako jsou Gameloft nebo Electronic Arts. Propracované organizační funkce jsou samozřejmě již součástí BlackBerry 10. Myslíte si, že se na BlackBerry 10 dostane také Skype?

…a další novinky

Nových informací se objevuje stále více, a tak sledujte BlackBerryCzech pro aktuální informace ze světa ostružin. A na závěr ještě něco. BlackBerry 10 Dev Alpha získala update na OS 10.0.9.xxx, ve kterém si vývojáři mohou prostředí BlackBerry 10 přímo vyzkoušet a osahat. Máme to štěstí, že jeden kus vlastníme, a tak se těšte také na komentované videopohledy.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

3 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..