BlackBerry Aplikace, Novinky

BBM čekají velké změny, RIM připravuje řadu novinek

S desítkami milionů uživatelů po celém světě se jedná o nejpoužívanější mobilní komunikační nástroj na světě, který se stal etalonem všech mobilních IM. Stal se neodmyslitelnou součástí platformy BlackBerry a RIM si je plně vědom potenciálu a důležitosti, kterou BlackBerry Messenger má. I proto RIM nadále pracuje na zlepšení BlackBerry Messengeru, a tak nás v blízké době čekají zajímavé změny. Jaké to budou?

BlackBerry Messenger se stal skutečným pojmem, denně ho po celém světě používá desítky milionů uživatelů. Chatují mezi sebou navzájem, chatují ve skupinách, posílají si soubory, obrázky a hudbu, sdílejí přes BBM události, zkrátka komunikují s okolním světem. Každý den, každou hodinu, každou minutu je odesláno tisíce zpráv skrze BBM, který se stal neodmyslitelnou součástí platformy BlackBerry.

Ovšem vývoj běží kupředu neskutečnou rychlostí, a tak i RIM musí pracovat na dalším rozvoji své komunikační platformy. V nedávné době jsme byli svědky novinek jako byly BBM Social Platform (integrace BBM do jednotlivých aplikací; více informací) nebo nové služby BBM Music. RIM však jde ještě dál a společně s novým operačním systémem BlackBerry 10 se dočkáme také mnohých novinek v rámci BlackBerry Messengeru. Pojďme si některé představit…

Identifikace pomocí BlackBerry ID

Tak jako má každý své telefonní číslo, tak i BlackBerry Messenger má svůj unikátní identifikátor. Jedná se o číslo PIN (Personal-Identification-Number), což je 8-místný hexadecimální kód, unikátní pro každé jednotlivé zařízení BlackBerry. Pomocí tohoto čísla se každé zařízení identifikuje v síti BlackBerry a díky tomu dorazí PIN zprávy, BBM apod. tam kam mají.

V operačním systému BlackBerry 10 se však PIN stane pouze sekundárním identifikátorem. Primární úlohu totiž bude nově zastávat účet BlackBerry ID. BlackBerry ID již dnes využíváte v mnoha službách od BlackBerry App World, přes BlackBerry Protect a neobejdete se bez něj ani u tabletu BlackBerry PlayBook. V operačním systému BlackBerry 10 bude mít BlackBerry ID podobnou úlohu jako v PlayBooku – telefon bez ID ani nezapnete. K BlackBerry ID bude napárováno vaše konto v App Worldu (nebo spíše BlackBerry Store?), herní hub Games a nově právě také BlackBerry Messenger.

Společně s tím, že identifikaci BBM bude obstarávat BB ID, se dostáváme také k další zajímavosti – BlackBerry Internet Service již nebude nutné pro plnou funkčnost BBM ani celého BlackBerry. Pro mnoho uživatelů se určitě jedná o skvělou zprávu, otazník visí pouze nad bezpečností, která se pravděpodobně s BIS vytratí. V případě BES se samozřejmě jedná o něco jiného, ale uživatelé bez firemní infrastruktury pravděpodobně o zabezpečené datové spojení přijdou. I když, kdo ví…

Videohovory přes BBM

Tablet BlackBerry PlayBook je vybaven aplikací Videochat. Ta umožňuje provádět videohovory (když si vypnete video, tak klasické hovory) mezi jednotlivými tablety a RIM s touto funkcí počítá také u OS BlackBerry 10. A jak budou hovory probíhat? Ano, přes BlackBerry Messenger.

BBM_screen_BB10 (1) BBM_screen_BB10 (2) BBM_screen_BB10 (3) BBM_screen_BB10 (4) BBM_screen_BB10 (5)

U Videochatu se totiž opět jako identifikátor používá BlackBerry ID nebo PIN zařízení. A proč k tomu nevyužít BlackBerry Messenger, kde jsou přece kontakty také ukládány s PIN a BB ID? V budoucnosti se tak v rámci BlackBerry Messengeru setkáme také s videohovory. Mimochodem – u BlackBerry PlayBook 4G lze videohovory uskutečňovat i přes síť operátora. U BlackBerry 10 to bude pravděpodobně stejné.

Platby přes BBM

O tomto tématu se Thorsten Heinzs rozpovídal v rozhovoru pro deník The Jakarta Post. Indonésie je pro RIM klíčovým trhem a BBM je v tomto regionu dominantní komunikační nástroj. RIM v Indonésii ovládá drtivých 56 % trhu!

“Pomyslete na peněžní transakce. To je jeden z prvků, které by mohla obří BBM populace v Indonésii využívat – převod peněz mezi partnery.” řekl Thorsten Heins pro deník The Jakarta Post.

Je velice pravděpodobné, že BlackeBerry ID společně s BBM získá další funkci. Již nyní máte na BB ID napárovanou kreditní kartu nebo účet PayPal. V budoucnosti by se pak mohlo BB ID stát samostatnou platební možností což by mohlo najít mnoho využití například ve spojení s technologií NFC. Jednoduše spárujete kreditní kartu a platíte pouhým dotykem bez potřeby samostatné aplikace banky a podobně.

Jak se vám náhled do budoucnosti BBM líbí? A jakou roli hraje BBM ve vašem životě? Podělte se s námi o váš názor v diskuzi pod příspěvkem.

Zdroj: The Jakarta Post

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

1 Comment

  1. Dobry napad, ze uz nebude BBM tak previazany s Biskom. Ja osobne sa uz neviem dockat novych modelov BB s os 10. Odratavam dni :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..