BlackBerry Aplikace

ZeuS Trojan: pozor na virus pro BlackBerry!

Nedávno se internetem rozšířila zpráva o viru (malware), který napadá zařízení BlackBerry. Ačkoliv je BlackBerry jedním z nejbezpečnějších systémů na trhu (pravděpodobně nejbezpečnější mobilní operační systém) stále je to otevřený operační systém, kam můžete nainstalovat jakoukoliv aplikaci z nejrůznějších zdrojů. A právě toho využívá aplikace Zeus Trojan. Co všechno dokáže a máme se této aplikace bát?

→  Připojte své BlackBerry výhodně k internetu.

Podle analytické společnosti TrendMicro využívá tato aplikace hlavně možností sms zpráv:

ZeuS mallware zaměřen na BlackBerry OS je momentálně detekován jako BBOS_ZITMO.B. Stejně jako jeho obdoba na stolních PC, ani tato verze ZeuS neobsahuje žádné grafické prostředí, které by mohlo uživatele upozornit na aplikaci. Zároveň apliakce odstraní sama sebe ze seznamu aplikací aby nebylo možné ji tak snadno nalézt.

Jakmile se aplikace nainstaluje do zařízení, pošle administrátorovi potvrzení přes sms zprávu, že je připravena přijímat další příkazy (obrázek výše). Administrátor může také změnit číslo, na které aplikace sms oznámení zasílá v případě, že uživatel číslo najde a zablokuje. Aplikace může provádět tyto činnosti:

 • zobrazení, smazání a posílání sms
 • blokování a odblokování hovorů
 • vypínání a zapínání zařízení
 • přidat či odebrat odesílatele sms
 • blokování a odblokování telefonních čísel
 • verze pro PC sbírá údaje o účtech (emaily, banky…) apod., je otázkou, zda to bude umět v budoucnu i verze pro BlackBerry OS

Podle společnosti TrendMicro není samotná aplikace moc nebezpečná, ale skrývá v sobě velký potenciál nebezpečnosti. Také její schopnost šíření je velmi malá a šance, že na tuto aplikaci skutečně narazíte ještě menší. Pravděpodobně se instaluje přes sms takže malá rada – neinstalujte aplikace co vám přijdou v nevyžádaných sms. Ovšem co dělat, když dojde na nejhorší?

Nejlepší léčba je wipe zařízení. Ten naleznete v Možnosti – Možnosti zabezpečení – Zabezpečené vymazání. Tímto se vrátí BlackBerry do stavu, ve kterém jste ho vybalili z krabice – vše se smaže. Další možností může být manuální odstranění modulu s názvem sertificate z vašeho BlackBerry.

Pokud náhodou narazíte na tuto aplikaci, určitě informujte komunitu BlackBerry buď zde v komentáři, na některé z diskuzních skupin BlackBerryCzech na BBM, na diskuzním fóru či na Facebooku/Twitteru BlackBerryCzech.

Zdroj: N4BB

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

3 Comments

 1. Dobrý den,

  mám verzi Q 10 a pravděpodobně mám tento vir v tel.
  Spouští se mi samovolně různé hlášky,klávesnice píše písmena bez úplného zmačknutí a navíc několik stejných písmen za sebou…
  Po továrním nastavení to ale nezmizelo…:-(
  Poradí mi někdo,co s tím?

  Díky.

  Marek

  1. Zdravím Marku, tento vir v BlackBerry Q10 rozhodně mít nemůžete :) Jak se můžete dočíst v článku, tak tento virus je určený pouze pro starší BlackBerry OS. Navíc symptomy jsou také zcela odlišné. Ve vašem případě se jedná pravděpodobně pouze o vadnou klávesnici.

   1. Díky moc za informaci.
    Vycházel jsem z toho,že při otevírání mailu mi naskočila hláška,že tel.byl nakažen virem právě ZEUS TROJAN a že mám kliknout na léčbu…To jsem udělal a od té doby se mi právě dějou výše popsané jevy (naskakuje hláška o rychlé volbě nastavení volání a neklikám na žádnou číslici,kliknu třeba na písmeno a navíc nejede to zavřít,musím dát OK. a pak třemi kroky ruším… zpět)
    Tak proto jsem psal…Nevím,jak je to možné,ale před tím bylo vše OK.
    Vážně myslíte,že to nemůže být vir…Problém je,že i po továrním nastavení nic z toho nezmizí…

    Díky Marek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..