Články & Recenze, Přístroje & Příslušenství

RIM BlackBerry: přehled novinek pro rok 2011

RIM plánuje na rok 201 slušnou dávku nových zařízení BlackBerry. My si v dnešním článku uděláme malý přehled všech modelů, které by se na trh měly dostat během letošního roku. Jsou to nové modely Bold, Torch, Curve ale i novinky, u nichž zatím přesné označení není známé.

→  Připojte své BlackBerry výhodně k internetu.

BlackBerry Bold 9900/9930

A začneme hned modelem, který patří mezi nejočekávanější. BlackBerry Bold 9900/9930 je zatím jediný model, který byl oficiálně představen. RIM ho oficiálně odhalil na začátku května při konferenci BlackBerry World.

BlackBerry_Bold_Touch_official03BlackBerry_Bold_Touch_official02BlackBerry_Bold_Touch_official

BlackBerry Bold 9900 a 9930 jsou totožné modely – liší se pouze podporovanými sítěmi. Zatímco model 9900 je určen pro GSM sítě, z modelu 9930 si u nás nezavoláte. Potřebuje totiž sítě CDMA (američtí operátoři Sprint nebo Verizon). Ostatní výbava je stejná a nabídne například 1,2 GHz procesor, 768 MB paměti RAM nebo 8 GB vnitřní paměti. Uvnitř se nachází nejnovější operační systém BlackBerry 7, který umožňuje využít čipu NFC, akcelerometru, digitálního kompasu nebo grafického procesoru. Přichází také s propracovanějšími grafickými efekty a díky dotykovému displeji ho můžete ovládat i skrze displej. Samozřejmostí jsou funkce jako Wi-Fi, Bluetooth, podpora 3G a další. Dostupnost modelu Bold 9900 zatím není známá, spekuluje se o srpnu 2011.

BlackBerry Torch 2 9810

Dalším očekávaným, i když zatím nepředstaveným, modelem je Torch 2. Tento nástupce oblíbeného modelu Torch 9800 si zachovává totožnou konstrukci, tedy qwerty klávesnici ve spojení s dotykovým displejem, a nesmí chybět ani propracovaný výsuvný mechanismus.

blackberry-torch-2-eng-49blackberry-torch-2-eng-48blackberry-torch-2-eng-41

Konstrukce se oproti předchůdci tedy nezměnila, velké změny však přichází ve výbavě. Nově nalezneme v BlackBerry Torch 2 procesor o taktu 1,2 GHz, 768 MB paměti RAM a 8 GB vnitřní paměti. Nechybí operační systém BlackBerry 7, NFC, Wi-Fi, Bluetooth. Grafickým prvkům v novém OS bude pomáhat samostatný grafický procesor a díky akcelerometru, digitálnímu kompasu a gyroskopu je Torch 2 připraven i pro náročné a propracované aplikace. Jak vidíte, výbava ja takřka shodná s modelem 9900/9930 a tak bude mít hlavní slovo zejména konstrukce. BlackBerry Torch 2 zatím nebyl oficiálně představen, uvedení na trh je však očekáváno společně s modelem Bold 9900/9930, tedy koncem léta. Podrobné preview si můžete přečíst zde.

BlackBerry Bold 9790

Informací kolem modelu BlackBerry 9790 je opravdu poskrovnu. O tomto modelu se spekulovalo již začátkem roku, ovšem první konkrétní informace na světlo světa pronikly až před pár týdny. Bold 9790 by měl být nástupcem modelu 9780, který se dnes těší velké oblibě uživatelů BlackBerry.

BlackBerryBold9790BlackBerryBold9790_3BlackBerryBold9790_4

Design se velmi podobá modelu Curve 9350/9370, který jsme si již několikrát ukazovali. Zdá se, že zmizel zadní kryt s imitací kůže, což jistě mnoho uživatelů uvítá s nevolí. Celý přístroj je mnohem více zaoblený a připomíná téměř oblázek. Kdyby neměl klávesnici typickou pro řadu Bold, nebál bych se ho zařadit do rodiny Curve. Výbava by měla obsahovat 8GB paměť a NFC. Chybět nesmí nový operační systém BlackBerry 7 a jistě mnoho z vás potěší verze nejen s qwerty, ale i s qwertz klávesnicí. Údajně by měl být přítomen i dotykový displej, to by však vzhledem k představení modelu 9900/9930 moc nedávalo smysl. Další detaily bohužel nejsou známé, to samé platí i o dostupnosti. Měl by se však na trhu objevit ještě letos.

BlackBerry Curve 9350/9370

BlackBerry Curve 9350/9370 je další model, který bude nabízen ve dvou verzích – jednou pro GSM a jednou pro CDMA sítě. Typickým prvkem, který řadí nové BlackBery Curve 9350/9370 právě to této rodiny je klávesnice. Velké rozestupy mezi klávesami jsou pro mnoho lidí hlavní výhodou této řady.

curve-sedona-1BlackBerry_Curve_9350_icon

Ovšem Curve 9350/9370 dokáže nabídnout mnohem více. Jeho výbava by měla obsahovat plnou konektivitu jak v GSM tak ve 3G sítích. Nebude chybět samozřejmě Wi-Fi a BlackBerry Curve 9350/9370, jakožto BlackBerry nové generace, bude vybaveno i čipem NFC. Telefon by měl být poháněn procesorem taktovaným na 800 MHz, kterému bude pomáhat 512 MB paměti RAM a stejnou kapacitu získala i vnitřní paměť. Nedostatkem paměti však trpět určitě nebude, neboť nechybí ani slot pro microSD karty. Dostupnost neznáme, očekávané uvedení na trh je koncem léta.

BlackBerry Touch 9850/9860

BlackBerry 9850/9860 je zatím velice tajemný. Tajemné bude hlavně jeho zařazení, ale spekuluje se o rodině Torch, čemuž by odpovídalo i kódové označení 98xx. V rodině Torch by však trochu vyčníval, neboť nemá qwerty klávesnici – je plně dotykový. Štíhlé tělo (11,5 mm) pak nabízí skvělou výbavu.

BB_Touch_Monaco2BB_Touch_Monaco3BB_Touch_Monaco4

Díky uniklým dokumentům se specifikacemi tohoto modelu většinu funkcí již známe. Uvnitř nalezneme 1,2GHz procesor, pravděpodobně Qualcomm Snapdragon. Sekundovat mu bude 768 MB paměti RAM a 4 GB vnitřní flash paměti. Nechybí 5Mpx fotoaparát s automatickým ostřením, microUSB konektor a v neposlední řadě nový operační systém BlackBerry 7 s podporou NFC, magnetometru nebo 3G hotspotu. Tento model zatím také nebyl oficiálně představen, na trhu ho očekáváme koncem léta.

BlackBerry Curve Touch

Model Monza/Monaco je další, který je zahalen rouchem tajemství. Známý není ještě ani název ani kódové označení, ovšem spekulace hovoří o jméně Curve Touch. Zda se bude jednat opravdu o model řady Curve není jisté, vlajkovou lodí však jistě nebude. Výbava je totiž oproti ostatním modelům slabší.

BB_malibu_icon

Nejlépe by se dal model Curve Touch přirovnat ke Curve 9350/9670. Nabídne dotykový displeje s rozlišením HVGA+ (480 x 360 px), 800MHz procesor, 1GB vnitřní paměti a 512 MB paměti RAM. Kromě toho by měl obsahovat nový operační systém BlackBerry 7, NFC, Wi-Fi, Bluetooth a další běžné funkce. Dostupnost opět není známá, telefon zatím nebyl ještě ani oficiálně představen. Očekávat ho však můžeme na přelomu roku.

Jak se vám líbí novinky pro rok 2011? Máte již svého favorita a pokud ano, který to je? Doufejme, že RIM s novinkami přijde co nejdříve.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

3 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..