BlackBerry OS, Novinky

(R)evoluce jménem BlackBerry® 6.1

Dostávají se k nám nové informace týkající se nového OS BlackBerry® 6.1. Zdá se, že to nebude jen pouhý update, ale že bude jednou z nejzásadnějších událostí nejen letošního roku, ale pravděpodobně jednou z nejzásadnějších událostí v historii RIM. RIM totiž objevil zábavní průmysl a rozhodl se z něj vyždímat co to jde.

Na uniklých slidech přímo z RIMu se dozvíme spoustu zajímavých věcí. Kdo ovládá angličtinu ten si jistě informace přečte právě ze slidů, ale pro ostatní, a nejen pro ně, si novinky představíme také v češtině.

blackberry-roadmap-2011-9blackberry-roadmap-2011-14

Nový operační systém BlackBerry® 6.1 přináší podporu několika nových technologií. Jedná se například o podporu magnetometru (digitální kompas), který bude využíván také pro možnosti Augmented Reality (rozšířená realita). Dále přibyla podpora technologie NFC (Near Field Communications), která nalezne využití například u bezkontaktních plateb nebo také pro komunikaci s příslušenstvím. Jak by se Vám líbilo bezpečně startovat automobil pomocí BlackBerry®?

Další nová vlastnost je podpora HD videa a to jak nahrávání tak přehrávání. Kromě toho však ještě jedna zásadní novinky – HTML 5 přímo v prohlížeči BlackBerry®! Díky tomu nebude problém sledovat na BlackBerry® webové stránky s HTML 5 prvky jako jsou například videa, sdílení polohy apod.

Novinek se dočká také uživatelské prostředí. Bude vycházet přímo z UI v operačním systému BlackBerry® 6 ovšem navíc přinese plynulejší ovládání, ještě užší spolupráci se sociálními sítěmi, vylepšené univerzální vyhledávání (to ještě jde?) a bude pokračovat  v zaměření na jednoduchá nastavení a nápomocné tutoriály. Zlepšen bude také multitasking, virtuální klávesnice a dočkáme se větší možnosti personalizace.

blackberry-roadmap-2011-15blackberry-roadmap-2011-16

V novém OS BlackBerry® 6.1 se dočkáme také nárůstu výkon díky větší optimalizaci. Lepší hardware u nových zařízení by0 měl zajistit odezvu v řádu milisekund s odchylkou méně než 1 %. O vylepšení v prohlížeči jsem se zmínil již výše, ještě doplní vylepšené zpracování Javascript pomocí kompilace JIT (Just-In-Time Compilation).

blackberry-roadmap-2011-17blackberry-roadmap-2011-18

Novinky ve vyhledávání se budou týkat vzhledu a také lepšího rozdělení hledaných výrazů v zařízení od výrazů nalezených mimo zařízení či v aplikacích. Nově bude dostupné vyhledávání pomocí hlasu! Snad se dočkáme i češtiny, ale nezakřikněme to.

Domovská obrazovka bude vzhledově takřka totožná, největší změna se bude týkat možnosti skrýt jednotlivé obrazovky (Vše, Media, Oblíbené atd.) a Vy si tak budete moci zobrazit pouze to co potřebujete. K tomu patří také možnost skrývání ikonek napříč celému UI.

blackberry-roadmap-2011-19

Už tak velmi pohodlná virtuální klávesnice dozná také několika vylepšení. Týká se to hlavně funkcí přepínání znaků jako Caps Lock, Symboly a alternativní znaky.

blackberry-roadmap-2011-10blackberry-roadmap-2011-11

Nyní se ještě vraťme k několika novým technologiím v novém OS BlackBerry® 6.1. Magnetometr bude možné využívat jak v kombinaci s mapami, včetně BlackBerry® Maps, tak hlavně pro potřeby Augmented Reality. API dovolí využívat ho také aplikacím třetích stran  tak se zanedlouho možná dočkáme velice zajímavých počinů od různých vývojářů.

Nahrávání videa bude možné v několika rozlišeních. Rozlišení HD 720p využijete například pro prohlížení videa na Vašem BlackBerry® či na televizi. Rozlišení VGA (640 x 480) se nejlépe hodí pro sdílení na internetu, MMS video v rozlišení 176 x 144 pixelů pak využijete hlavně při posílání videa skrze MMS zprávy. Videa jsou nahrávána rychlostí ~30 snímků za sekundu ve formátu H264. Zvuk je zaznamenán pomocí formátu AAC-LC.

blackberry-roadmap-2011-12blackberry-roadmap-2011-13

Poslední slidy nám představují významný milník v historii RIM. Díky podpoře OpenGL ES 2.0 se totiž do BlackBerry® dostanou vůbec poprvé opravdu moderní hry, které budou naplno využívat možností hardwarové akcelerace grafiky. RIM si uvědomil, že v zábavním mobilním průmyslu se točí čím dál víc peněz a byla by škoda toho nevyužít.

Úplně nakonec se nám představuje možnost, kterou jistě vítá nejeden z nás. Je jí vlastnost WiFi Mobile Hotspot, která udělá z Vašeho BlackBerry® plnohodnotný WiFi hotspot pro připojení počítače či jiným zařízení k mobilnímu internetu. S největší pravděpodobností však pro využívání WiFi Mobile Hotspot bude potřeba internet operátora a to znamená, že dokud operátoři u nás nezmění tarify BlackBerry®, budeme muset za tethering a podobné věci platit zvlášť.

Ovšem zpět k samotnému BlackBerry®. Nový operační systém by měl být opravdu výrazným skokem kupředu vstříc multimédiím a zábavě. Zároveň však díky technologii BlackBerry® Balance, o které jsme Vás informovali zde, by měl být striktně oddělena pracovní část telefonu s tou osobní.

Zdá se, že jsme svědky (r)evoluce samotné BlackBerry® filosofie. Myslíte si, že je správná?

Zdroj: CrackBerry

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

2 Comments

  1. No hlavně doufám, že se v RIMu nezačnou věnovat hernímu průmyslu na úkor ostatních funkcí BlackBerry. Myslím si, že hry nejsou zrovna to proč si kupujeme zařízení téhle značky a ani to není nic, co by nám chybělo (nebo mě teda určitě ne).

  2. doufám že to RIM nepřežene z tou komercionalizací, a že se nezaměří na podobné šílenosti jako iphon a jemu podobné zařízení, doufám že BB zůstane u klasiky, jinak už nevím co kupovat v budoucnu za telefony?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..