Novinky

Pwn2Own: hackeři porazili iOS i BlackBerry

V pátek 11. března skončilo hackerské klání v kanadském Vancouveru s názvem Pwn2Own. Na této akci se sešli Ti nejlepší hackeři z celého světa a měřili své síly při snahách o prolomení ochrany nejrůznějších operačních systémů a internetových prohlížečů. Hladovému oku hackerů neunikly ani mobilní operační systémy jako je iOS, BlackBerry, Android či Windows Phone 7.

→Využívejte své BlackBerry na maximum pomocí speciálních BlackBerry tarifů.

První den akce Pwn2Own byl vyhrazen pro nejrůznější internetové prohlížeče z PC. Hackeři si vzali na paškál nejnovější verze prohlížečů Safari, Internet Explorer 8, Chrome 9 a Firefox 3.6. Senzací se stalo prolomení ochrany prohlížeče Safari 5.0.3 a získání plné moci nad počítačem Apple s operačním systémem Snow Leopard a to během pouhých 5 sekund. O moc déle nevydržel odolávat ani Internet Explorer verze 8. Velký úspěch však zaznamenal Google se svým prohlížečem Chrome a Mozilla s prohlížečem Firefox 3.6. Ani jeden z těchto dvou prohlížečů se hackerům nepodařilo prolomit. Google dokonce svému prohlížeči tolik věřil, že vypsal speciální odměnu $20 000 nad rámec standardní výhry $15 000 pro toho, komu se podaří skrze prohlížeč Chrome 9 získat plnou kontrolu na počítačem.

safari512pxgoogle-chrome-1logo-firefox

Teď se však vraťme zpět k mobilním telefonům. Neúspěch Applu pokračoval i na tomto poli a tak se týmu ve složení Charlie Miller a Dion Blazakis se podařilo hacknout iPhone 4 s iOS4.2.1. Při prolomení jim pomohly hlavně chyby, které jsou přímo v samotném jádru WebKit prohlížeče Safari.

pwn2own

Bohužel pro nás, majitele BlackBerry, využil podobné chyby i tým ve složení Vincenzo Iozzo, Ralf Philipp Weinmann a Willem Pinckaers, kterým se podařilo prolomit ochranu prohlížeče u BlackBerry Torch 9800 s operačním systémem verze 6.0.0.246. Nechali se slyšet, že prolomení bylo velmi obtížné, neboť nikde není k sehnání jakákoliv dokumentace operačního systému a jeho vnitřní stavby. Samotný OS se tak stává prakticky černou skříňkou.

Hackeři však využili k prolomení ochrany samotný nový prohlížeč BlackBerry, který obsahuje jádro WebKit. WebKit je open-source a hackeři jej znají do nejmenších detailů, včetně jeho chyb a bugů, a právě toto byly dveře do OS BlackBerry 6. Tým demonstroval úspěch tím, že získal plný přístup k uloženým kontaktům a dokázal v BlackBerry vytvořit soubor.

Závěrem doplním informaci, že Android ani Windows Phone 7 se na Pwn2Own nepodařilo prolomit. Velice zajímavý vývoj, uvidíme jak to dopadne příští rok.

Zdroj: Arstechnica.com

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

1 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..