BlackBerry Aplikace

Photo Translantor 1.0: velký test skvělé aplikace

Společnost ShapeServices před nedávnem ukončila beta testování jedné velice zajímavé aplikace a pustila ji do světa. Jmenuje se Photo Translator a její funkci myslím dostatečně popisuje její název. Vyfotíte text a aplikace ho sama rozpozná a případně přeloží do jednoho z více než 15 jazyků včetně češtiny. Společnost ShapeService nám nabídla licenční kód pro potřeby testování a Vy se nyní můžete přesvědčit, jak aplikace při testování obstála.

Aplikace je velice jednoduchá na používání. I když podporuje čtení i překlad do češtiny, uživatelské prostředí češtinu zatím nenabízí. Pro rozpoznání textu aplikace využívá Google OCR Engine a pro překlad pak Google Translator.

Aplikaci můžete nainstalovat do všech zařízení, která disponují s displejem o rozlišení 480×360 pixelů a mají fotoaparát s autofocusem. Zvláště autofocus je pro funkci velmi důležitý, neboť ostrost jednotlivých fotografií hraje velkou roli. Aplikaci jsem rozchodil i na modelu Bold 9000, ale nejen že se UI nevešlo na displej, ale pořídit bez autofocusu ostrý snímek drobného textu je takřka nemožné.

Hlavní menu

Nyní už k samotné aplikaci. V hlavním menu nalezneme 4 hlavní ikonky – Take a Photo, View Results, Settings a Info. View results je sekce, kde se ukládají již vytvořené a rozpoznané snímky, tzn. jak daná fotografie, tak přeložený text. V sekci Settings naleznete klasicky nastavení. Nastavit si můžete zejména připojení. Dobrou zprávou je, že postačující je klasické BIS. A nakonec v sekci Info jsou informace o společnosti ShapeServices a několik praktických odkazů.

PhotoTranslator_screen (1)PhotoTranslator_screen (3)PhotoTranslator_screen (4)PhotoTranslator_screen (5)

Postup čtení a převodu

Představili jsme si tři ze čtyř ikonek v hlavním menu aplikace. Teď na nás čeká už jen poslední ikonka – ta nejdůležitější. Po stisknutí ikonky Take a Photo se rozjede samotný proces fotografování, rozpoznání a překladu textu. Hned jako první budete vyzváni k výběru jazyka ze kterého se chystáte překládat a do kterého chcete text přeložit. Následně se ukáže okno, která Vám radí za jakých podmínek pořídíte nejlepší snímek. Týká se to například osvětlení, lepších výsledků také dosáhnete v režimu černobílého focení. Pak už se dostanete klasicky d prostředí fotoaparátu a můžete vyfotit daný text. Samozřejmě musí být daný snímek co nejostřejší.

PhotoTranslator_screen (6)PhotoTranslator_screen (7)

Jakmile vyfotíte snímek textu dostanete se na zajímavou obrazovku. Před fotografii je přetažený žlutý rámeček s dvěma body v rozích. Pomocí těchto bodů můžete rámeček posouvat či deformovat a označit tak přesně tu část fotografie, na které se nachází Vámi vyfocený text k rozpoznání. Jakmile toto uděláte začne skenování samotného textu. Toto je asi nejdéle trvající činnost celé aplikace, při špatném internetovém připojení můžete čekat třeba půl minuty. Většinou to však není tolik a rozpoznání textu je během pár chvil. Následuje obrazovka s náhledem rozpoznaného textu. Tam můžete zkontrolovat výsledek rozpoznání a po schválení ho poslat k překladu. Samotný překlad je proveden během okamžiku. Na screenshotech se podívejte na postup samotného rozpoznání a překladu.

PhotoTranslator_screen (8)PhotoTranslator_screen (9)PhotoTranslator_screen (11)PhotoTranslator_screen (12)PhotoTranslator_screen (31)

Výše můžeme vidět rozpoznání anglického textu a jeho překlad do češtiny.Vzhledem k přítomnosti loga se v překladu zobrazilo pár nesmyslů.

PhotoTranslator_screen (13)PhotoTranslator_screen (14)PhotoTranslator_screen (15)PhotoTranslator_screen (17)PhotoTranslator_screen (29)

Vyfocený a rozpoznaný snímek knihy. Vidíme, že samotné rozpoznání je velmi dobré.

PhotoTranslator_screen (28)PhotoTranslator_screen (24)PhotoTranslator_screen (25)PhotoTranslator_screen (26)PhotoTranslator_screen (27)

A zde si můžete prohlédnout čtení českého textu. Všimněte si, že písmena byla velmi drobounká a aplikace je poznala téměř bezchybně.

Testování aplikace dopadlo dobře. Aplikace pracuje kvalitně a je vidět, že si s ní dali v ShapeServices hodně práce. Dokáže si poradit i s českým textem a to dokonce i s velmi drobným písmem. S větším písmem samozřejmě roste i přesnost.

Aplikace nalezne využití nejen při překladu textů, ale také jako rozpoznání textu pro uložení do BlackBerry®, protože přesnost rozpoznání je opravdu kvalitní. Aplikaci můžete zakoupit přímo na webu společnosti ShapeServices (Odkaz – PhotoTranslator) za cenu $4.99. K dispozici je také trial verze, takže si aplikaci před nákupem můžete sami vyzkoušet.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

3 Comments

  1. Pěkná recenze.
    Je známé, jaká data se vlastně posílají, jak velký objem? Mám třeba na mysli, když si v Číně vyfotím jídelní lístek…

    1. Přesné hodnoty nevím, ale lze nastavit kvalitu posílané fotografie vzhledem k připojení. Tzn. že při EDGE se pošle méně kvalitní fotografie (šetří data) a při WiFi připojení naopak nejvyšší kvalita.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..