BlackBerry Návody

Návod: Jak instalovat aplikace do BlackBerry?

Zařízení BlackBerry nejsou jen tak ledajaké telefony. Díky otevřenému operačnímu systému BlackBerry si mohou nárokovat titul “smartphone” a co by to bylo za smartphone, kdyby jste si do něj nemohli nahrát nějaké ty šikovné aplikace. A způsobů jak je do BlackBerry nahrát je hned několik. Představme si je…

→Využívejte své BlackBerry na maximum pomocí speciálních BlackBerry tarifů.

Možností jak nahrát aplikace do BlackBerry je dostupných celkem 5. My si postupně ukážeme všechny způsoby jak do vašeho BlackBerry nahrát nejrůznější aplikace ať už pro práci či pro zábavu.

Instalace přes BlackBerry App World

Ta nejzákladnější možnost jak si do telefonu nainstalovat různé aplikace. BlackBerry App World je internetový obchod s aplikacemi, obdoba AppStore od Apple nebo Android Marketu od Google. RIM založil App World v roce 2009 a toho času je v App Worldu dostupných již více než 40 000 aplikací.

AppWorld3_screen (3) AppWorld3_screen (2) AppWorld3_screen (1)

Podrobný návod jak stahovat a nakupovat aplikace na App Worldu najdete ve článku Podrobný návod jak nakupovat na BlackBerry® AppWorld. Screenshoty jsou sice z App Worldu verze 2.x, ale u nové verze 3.x je to velmi podobné.

Instalace OTA (Over-The-Air)

Instalace OTA, neboli instalace vzduchem, je pravděpodobně vůbec nejpoužívanější způsob instalace u dnešních smartphonů. Prakticky i když instalujete aplikace z App Worldu tak je to OTA. Občas ale můžete narazit také na aplikace, které se stahují z jiných umístění než jen z oficiálních obchodů. To je mimochodem jedna z vlastností otevřených operačních systémů, kterým BlackBerry je.

Aplikace instalovaná OTA se skládá minimálně ze dvou částí – souboru s příponou .JAD a jednoho či více souborů s příponou .COD (v případě BlackBerry, může to být ale také například .JAR, což jsou klasické java aplikace). Tyto soubory jsou zpravidla ve stejné složce a v souboru .JAD je uložena informace o všech .COD souborech (název, velikost…), ze kterých se daná aplikace skládá. Po otevření .JAD souboru si telefon přečte tyto informace a dané balíčky nainstaluje.

Tato instalace se zpravidla vyskytuje při instalaci z internetu, ale můžete se setkat také se situací, kdy jsou všechny soubory v jednom balíčku. Poté stačí jen dané soubory uložit do stejné složky ve Vašem BlackBerry a poté pomocí správce souborů v telefonu najít daný soubor .JAD. Aplikace se nainstaluje z balíčků uložených v paměti telefonu.

Instalaci si můžete vyzkoušet rovnou teď. Do prohlížeče ve Vašem BlackBerry napište adresu http://blackberryczech.cz/OTA/Apps/BB_OS5_Sounds/bb-os5-sounds.jad. Vzápětí se vám začne stahovat aplikace s melodiemi z operačního systému verze 5.0 (více zde).

Instalace pomocí BlackBerry Desktop Manager

Aplikace můžete instalovat také pomocí softwaru BlackBerry Desktop Manager, který jistě používáte například pro zálohování dat vašeho BlackBerry. Abyste mohli aplikaci nainstalovat musíte mít k dispozici aplikaci skládající se z balíčků .COD a jednoho souboru s koncovkou .ALX. Takto strukturované jsou aplikace obsažené standardně v operačním systému (například hry, Facebook, poznámkový blok apod.) a můžete je najít ve složce C:\Program Files\Common Files\Research In Motion\Shared\Loader Files u daného OS.

BBDM_Aplikace

Instalace těchto aplikací je jednoduchá:

 • otevřete BlackBerry Desktop Manager
 • připojte BlackBerry k počítači pomocí USB kabelu
 • klikněte na záložku Aplikace
 • ikonkami + a – můžete přidávat nebo odebírat nabízené aplikace do zařízení
 • pokud chcete přidat vlastní aplikaci, která není v seznamu, klikněte na tlačítko Importovat soubory… a vyberte daný soubor aplikace s koncovkou .ALX
 • ve spodní části okna se ukážou všechny akce, které potvrdíte kliknutím na Použít
 • po dokončení instalace se zařízení může restartovat

Není to nic složitého a pokud narazíte na aplikaci strukturovanou v soubory .ALX a .COD, pak jí nainstalujete právě takto.

Instalace .COD souborů

Občas se můžete setkat s tím, že balíčky aplikace jsou ve formátu .COD, ale nikde není žádný .JAD soubor. I zde je jednoduché řešení jak aplikaci nainstalovat. Stačí vám k tomu pouze jednoduchý software do počítače, například oblíbený BBSAK (BlackBerry-Swiss-Army-Knife). Tento program stáhnete na adrese http://bbsak.org/.

BBSAK

Návod je poté jednoduchý:

 • otevřete aplikaci BBSAK
 • připojíte BlackBerry k počítači pomocí USB kabelu
 • pokud máte v zařízení nastavené heslo, pak jej vyplníte do políčka Device Password
 • stisknutím tlačítka Connect připojíte telefon k BBSAK
 • otevřete Modify CODs – Install COD(s)
 • najděte složku s balíčky .COD dané aplikace a všechny je označte (např. pomocí Ctrl + A) a potvrďte výběr

V tuto chvíli by se měla aplikace nainstalovat do zařízení, po dokončení instalace se může BlackBerry restartovat, není to však pravidlem. Aplikace v .COD balíčcích najdete na BlackBerryCzech v sekci Downloads. Je důležité zmínit, že tímto způsobem můžete nainstalovat také .COD aplikací, které mají u sebe soubor .JAD nebo .ALX. Občas se stane, že někdo poplete obsah .JAD souboru a při instalaci vyskočí chyba “Invalid COD 907” – pak můžete aplikaci nainstalovat tímto způsobem.

Instalace .JAR souborů

Posledním typem aplikací, se kterými se u BlackBerry můžete setkat jsou klasické java aplikace ve formátu .JAR. Jedná se o soubory, které nainstalujete také do většiny “hloupých telefonů”, protože se jedná o klasické  java aplikace. Instalace těchto aplikací je velice jednoduchá:

 • stáhnete si danou aplikaci ve formátu .JAR (musí být kompatibilní s vaším zařízení, stáhnete například na stránkách http://www.getjar.com/)
 • aplikaci uložte do paměti telefonu
 • ve správci souborů v BlackBerry najděte daný soubor aplikace
 • klikněte na soubor a potvrďte instalaci

Doufám, že je tento návod dostatečně podrobný a že vám odpoví na všechny vaše dotazy. Kdyby se přecijen objevily další otázky, ptejte se v diskuzi pod návodem.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

13 Comments

 1. nejde mi připojit telfon k BBSAK, kliknu na connect a napíše, že žádné zařízení nebylo nalezeno, přiton telefon mám připojen, nevíte kde je chyba?? díky za odpověď

 2. pri nahravani aplikaci se mi vzdy stahuji do telefonu (mam 8800)…potrebuji vsak stahnou na kartu, kterou mam v pristroji, jelikoz pamet telefonu je jiz skoro plna. Jak ale na to? nikde jsem nenasel zmenu cesty apod.

 3. Mám také problém s pripojením telefonu do BBSAK. Pri otevrení BBSAK to chce heslo, tam ale žádné nevyplním, presto se mi BBSAK otevre. Je toto problém? Dekuji za jakykoliv postreh.

 4. Dobrej. Je možné, že se mi po odinstalování aplikací z BB nezvětšuje místo na mobilu? Mám BB 8310 a používám většinou stahování přes BB Desktop Manageru, ale už mi nelze nahrát žádné aplikace kvůli nedostatku místa. Zkusil jsem to vyřešit odinstalováním některých aplikacích, avšak volné místo na mobilu se nezvětšilo ani o Bajt. Velikost odinstalovaných aplikacích dala dohromady něco přitom kolem 3MB.

 5. Dobrý den, mám problém s připojením k účtu black berry, Na strankach jsem se registrovala, ale v mobilu mi to hlásí Bez připojení k síti nelze aktualizovat informace o účtu BlackBerry ID. Připojení na internet je však v pořádku. poradíte, kde je chyba? děkuj žaneta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..