BlackBerry Playbook, Články & Recenze

BlackBerry Playbook: čeština potvrzena

Měl jsem chuť trochu prozkoumat BlackBerry Playbook. Díky aplikace File Browser, což je mimochodem možná nejlepší správce souborů pro Playbook, se můžete podívat do celého souborového systému tohoto tabletu a vidět tak veškeré systémové složky. A co se tam neobjevilo – objevil jsem složku s jazykovými soubory a v ní češtinu!

Celé to však začalo trochu jinde. Našel jsem na internetu zajímavé informace o tom, že se ze záložního souboru Playbooku dají vyextrahovat jednotlivé aplikace. Samozřejmě jsem to musel hned vyzkoušet a při té příležitosti jsem si stáhl z internetu jeden záložní soubor, ve kterém byla nahraná aplikace BlackBerry News, obdoba aplikace BlackBerry News Feeds pro naše telefony. Mimo USA a Kandu totiž zatím nejde stáhnout a já jsem jí opravdu chtěl vyzkoušet.

BlackBerry News (1)BlackBerry News (3)BlackBerry News (4)

Záložní soubor je ve formátu .bbb a je to vlastně obyčejný archiv, který můžete klasicky rozbalit. V něm se nachází složky jednotlivých aplikací a našel jsem si tam své BlackBerry News. Bohužel aplikace nebyla ve formátu, ve kterém by šla nějak nainstalovat do Playbooku, na to je potřeba formát .bar (aplikaci jsem nakonec do PB dostal přes obnovu zálohy tak, že jsem do svého PB nahrál zálohu staženou z internetu). Stejně jsem však prozkoumal co ve složce s aplikací všechno je a našel jsem složky s jazykovými soubory. Když jsem otevřel v textovém editoru jednotlivé soubory tak tam byla celá aplikace kompletně v češtině! Když jsem změnil jazyk tabletu na francouzštinu, tak se změnil jazyk i aplikace BlackBerry News. Pokud bych tedy dokázal Playbook přepnout do češtiny, přepnula by se i aplikace – ta je však na rozdíl od Playbooku již na češtinu připravena.

screen_Playbook_cestina1screen_BB_News_jazykyscreen_Playbook_cestina2

Nedalo mi to a zapátral v útrobách systémových složek abych našel nějaké zmínky o jazykových souborech. A skutečně, našel jsem. Ve složce /usr/shared/locale se skutečně nachází 6 složek, konkrétně de-DE, en-GB, es-ES, fr-FR, it-IT a nl-NL, což odpovídá šesti momentálně dostupným jazykům v Playbooku (pravděpodobně si podle názvu složek jazyky odvodíte). Krom těchto složek se zde nachází ještě soubor locale.file. Když jsem ho otevřel tak na mě vyskočilo 26 tisíc řádků textu. Ale nebyl to obyčejný text, byly to základní podklady pro jednotlivé jazyky a mezi nimi se nachází i čeština. Najdeme tam například českou korunu (Kč) nebo názvy dnů a měsíců (vtipně místo pondělí napsáno ponďelí). Složky sice jdou zkopírovat a stáhnout například do PC, nejde v nich však nic upravit ani nahrát – omezená práva.

Kromě češtiny je v souboru obsažena polština, rumunština, švédština, ruština, portugalština a další. Myslím, že již bezpečně můžeme počítat s tím, že se v Playbooku dočkáme češtiny a to možná již v letošním létě. To je rozhodně velmi dobrá zpráva.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..