Novinky

BlackBerry Internet Service (BIS) 4.0: uniklý dokument odhaluje novinky

Není to tak dávno, co byla ve světě spuštěna nová verze BlackBerry Internet Service 3.2. Ta přinesla hlavně celkovou synchronizaci s GMailem. Kupodivu další verze BIS nejspíš nebude 3.x, ale rovnou 4.0. Uniklá dokumentace ukazuje, že novinky nejsou revoluční, jsou však vcelku významné.

BlackBerry Internet Service je základní balíček služeb, který můžete pro BlackBerry získat. Díky němu získáte přístup k emailovému klientovi, BBM, oficiálním IM klientům a zároveň slouží jako tarif pro volný přístup na internet. Nová verze BIS4.0 by měla přinést tyto novinky:

  • integrace s BlackBerry ID
  • vylepšená komunikace s koncovými uživateli BIS
  • vylepšení automatického přihlašování
  • podpora nových služeb
  • vylepšení synchronizace s Google Kalendářem
  • změny v uživatelském prostředí

Integrace BlackBerry ID

BlackBerry ID je unikátní  účet, který si můžete vytvořit u BlackBerry. Díky němu se můžete přihlásit například do obchodu s aplikacemi App World a do jiných služeb RIM nebo RIMem schválených společností.

BlackBerry ID dává RIMu a schváleným třetím stranám některé osobní informace o uživateli a využívají toho k přizpůsobení a personalizaci aplikací danému uživateli. Nové BIS4.0 však bude využívat BBID mnohem více. Všichni uživatelé operačního systému BlackBerry 6.1+ budou mít veškerá nastavení v telefonu včetně emailových účtů vázané právě na BBID. Při změně zařízení pak uživatel jednoduše zadá své BBID do nového zařízení a veškerá nastavení a emailové účty se obnoví samy. Jedinou nevýhodou bude, že zmizí internetové rozhraní pro správu emailů. Uživatel bude vše spravovat přímo z BlackBerry. Ale týká se to, jak už jsem řekl, pouze uživatelů s OS BlackBerry 6.1+.

Komunikace s koncovými uživateli BIS

Když nyní nějak služba BIS kontaktuje koncového uživatele, kontaktuje ho prostřednictvím PIN zprávy. Tento typ komunikace má ovšem několik nevýhod – v PIN zprávě nemohou být žádné dynamické příkazy (jako například v emailu, kterým si BlackBerry ověřuje nastavení účtu) a v neposlední řadě tyto zprávy nevypadají někdy moc důvěryhodně a mnoho uživatelů je tak může ignorovat.

V BIS4.0 toto bude vyřešeno. Zprávy budou podporovat dynamický obsah a ke každé zprávě bude automaticky přidáno logo BlackBerry takže zpráva bude vypadat ihned oficiálně. Zároveň zpráva bude vždy jako první v seznamu zpráv dokud si ji uživatel nepřečte a to i v případě, že mezitím přijdou jiné zprávy. Uživatel si ze zprávy bude moci spustit i některé služby jako například nastavení emailu. RIM si tímto slibuje hlavně snížení provozu na support linkách, kdy bude pro většinu problémů zákazníků stačit zaslat zprávu s postupem jak problém vyřešit. Tato funkce však opět bude vyžadovat OS BlackBerry 6.1+.

Automatické přihlašování

Funkce automatické přihlašování se týká především nastavení emailu přímo ze zařízení BlackBerry. Uživatel vždy musí zadat uživatelské jméno a heslo k přístupu do nastavení emailu, bohužel často tyto údaje zapomínali a museli kontaktovat support linku. BIS3.2 přineslo vlastnost zapamatování si těchto údajů, čímž se značně zredukoval předchozí problém. Nové BIS4.0 však jde ještě dále. Uživatelské jméno a heslo pro nastavení emailu bude stačit zadat pouze jednou a BlackBerry zůstane přihlášeno trvale.

Poznámka: Pravděpodobně si říkáte, jestli tím nevystavíte své emailové účty ohrožení. Zanedlouho by měla být konečně uvolněna služba BlackBerry Protect, která by měla u vašeho BlackBerry zabezpečit nejen emaily, ale i celé zařízení.

Synchronizace s Google Calendar

Tuto vlastnost již do BlackBerry přineslo BIS3.2, které je mimochodem již od října aktivní i v ČR. Jeho spuštění bylo až podezřele rychlé a bylo u nás dokonce dříve než v USA. Nové BIS4.0 tuto synchronizaci doplní pouze o několik drobností jako je nutnost oboustranného potvrzení smazání primárního kalendáře – tzn. v BlackBerry i na stránce Google Calendar. Mezi kalendářem a BlackBerry se bude synchronizovat i volný čas.

Změny v uživatelském prostředí

Drobných změn se dočká i UI samotného BIS4.0. Nově nebude možné importovat emailu z Outlooku přes webové HTML rozhraní, což mi přijde jako dost velká škoda. Jeden z účtů, který používám jsem totiž nastavoval právě tak.

Další změna se týká tajné otázky, která je uživateli položena při žádosti o nové heslo. Nyní stačí pouze odpovědět na tajnou otázku, u BIS4.0 však bude nutné otázku jak napsat, tak na ní odpovědět.

Jak už jsem řekl – změny nejsou revoluční, ovšem jsou rozhodně významné. Jejich využití bude hlavně u nového OS BlackBerry 6.1 a tak vyvstává otázka, zda se přecejen neobjeví nějaké další BIS3.x, které přinese nějaké novinky i pro starší OS.

Zdroj: N4BB

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..