BlackBerry OS

Blackberry Bold 9900 a Wi-Fi Hotspot na první pokus

Již koncem minulého týdne se objevilo info o uniklé verzi OS 7.1.0.74 pro Blackberry Bold 9900. Jako hlavní inovací byla podpora WIFI Hotspot. Tak jsme neváhali a uniklou verzi obratem vyzkoušeli.

→Vyberte si z nabídky modelů BlackBerry ten svůj.

Nová doposud oficiálně nevydaná verze posunuje označení na 7.1 a to hlavně díky funkci, na kterou se dlouhou dobu čeká. Tou je WIFI Hotspot, tedy možnost pomocí telefonu sdílet data do dalších zařízení. První vlaštovkou je tedy top model Blackberry Bold 9900 a tak jsme nezaháleli a nový OS s  označením 7.1.0.74 vyzkoušeli.

Jen upozorňuji, že nejde o oficiální verzi a tak například chybí česká lokalizace. Komu to nevadí, tak stačí kliknout a následně stáhnout OS například z tohoto odkazu.

Po instalaci, která je tradiční uvidíte největší změnu v položkách mobilního přípojení. Zde se kromě mobilních sítí, Bluetooth, WIFI a NFC objevuje nově i WIFI Hotspot. Pro jeho spuštění samozřejmě musí být aktivní WIFI a pak již nic nebrání samotné aktivaci. Bohužel hned prvním problémem je nastavení APN. To je důležitá položka tedy alfa omega celého rozjetí WIFI Hotspot. Zadáte-li například APN: blackberry.net, tak vás systém pustí dále, umožní nastavení případných WEP klíčů či změny názvy vysílané sítě(SSID), ale data netečou. To se týká, ale hlavně operátorů s BIS u O2 a T-Mobile a to v případě, že máte zakázené APN: internet. Právě tento přístupový bod je nejspíše nutný k přemostění připojení. Zákazníci Vodafonu s BIS by snad problém mít neměli a stejné by to mělo být i v případě slovenských operátorů.

Takže pokud to shrnu, tak WIFI Hotspot funguje, dané zařízení kam data máte přenést se k nově vytvořené WIFI síti k Blackberry připojí, ale data netečou. Za vše může vcelku nesmyslné omezení kdy vybraní operátoři(ověřeno u O2) prostě od sebe oddělují jednotlivá APN a zákazník, aby neplatil za data navíc si preventivně daný internetový přístupový bod zablokuje. Tím máme smůlu například s prohlížením videí přes Youtube, ale nyní také s WIFI Hotspot.

Nicméně pokud máte u Vodafonu případně u slovenských operátorů pozitivní zkušenost s připojením a WIFI Hotspot vám uspěšně funguje, tak uvítáme report pod článkem. Děkujeme.

V nabídce mobilních připojení se objevuje nová položka – WIFI Hotspot.

Ihned po odkliknutí WIFI Hotspot se objeví nové okno, které vybízí k zadání APN. Uživatelské jméno a heslo se vyplňovat nemusí.

Položka Připojeno hlásí, že vše je aktivní a lze k telefonu připojit pomocí WIFi další zařízení.


V nastavení lze nastavit název SSID a případné zabezpečení.

A nakonec ještě verze OS, která nabízí právě zmíněný WIFI-Hotspot.

Previous ArticleNext Article

7 Comments

 1. Je to trochu komplikovane napsane. Proste pro Wifi hotspot je potreba mit zapnuta i bezna data na apn Internet, protoze to nepujde pres BB apn. Podle me to bylo logicke od zacatku, ze wifi hotspot nebude BB tahat pres sve servery, protoze to by asi nebylo realne. Takze u o2 specificky priplatek za sluzbu, kterou nazyvaji BB modem.

 2. Přesně tak. Napsané je to celkem správně, ale trochu kostrbatě.
  Musí být prostě aktivovaný i klasický internet, pak je vše O.K.
  Ještě bych se zeptal. Jak jsou funkční ostatní věci na tom leeku 7.1 ? Není to nějaká “lemra líná” ?
  P.S. Už se těším na leek pro bb 9860

  1. Přes kabel nebo Bluetooth. Platí ale to samé jako u Hotspotu. Musíš mít mimo BIS aktivní navíc klasický internet pokud jsi u TMo nebo O2. V BBDM je potom přímo nabídka připojení k internetu pomocí BB, takže nemusíš ani nic složitě nastavovat.

   1. Jj, to jsem našel, ale nešlo mi otevřít ani nastavení, už vím, čím to je – mám zablokované ostatní APN, zapnutý jen BIS.. Díky ;)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..