Novinky

BlackBerry® na MWC: ve znamení Super Apps

Určitě si říkáte, co vlastně BlackBerry® dělá na MWC v Barceloně. Všichni mobilní výrobci se předhání v představování novinek (i když jich je méně než se čekalo), RIM však zvolil jiný přístup. Místo představení nových zařízení se zaměřil hlavně na vývojáře a zdá se, že nadcházející měsíce u RIM budou ve znamení “Super Apps”. Co jsou to ty super aplikace a jaké jsou první vlaštovky? To se dozvíte v dnešním článku.

Co tak říct na úvod…myslím, že jedno video řekne víc než tisíc slov.

Pokud ovládáte alespoň základní angličtinu, rozhodně jste si už udělali obrázek o tom, co je myšleno pojmem Super App. Pokud ne, něco si o nich řekneme.

Super Apps je pojem, který RIM zavedl již na konferenci WES 2010. Ovšem až nyní jsme se dočkali jejich plného nasazení a ledy se konečně hnuly. Super aplikace je taková aplikace, která perfektně spolupracuje se samotným zařízením, integruje všechna svá data a pracuje také trochu samostatně. V samotném videu nám takovou aplikací přibližují takto:

  • Super App Vám řekne, že si máte vzít deštník, když se chystáte někam cestovat a bude tam pršet
  • Super App Vám sama vloží do kalendáře sportovní utkání vašeho oblíbeného týmu
  • Super App Vám zabookuje Váš oblíbený hotel, když v kalendáři zjistí, že se chystáte na určité místo

RIM chce úzce spolupracovat se zákazníky a jejich nápady uplatnit díky schopnostem jejich vývojářů. Mimo jiné začal RIM sdružovat nejrůznější talentované vývojáře či celé firmy. Jednou z nich je například firma Gist, která vyvíjí aplikaci pro správu kontaktů, i když více než klasický adresář připomíná profesionální sociální síť.

A jedna aplikace byla již dokonce spuštěna. Jmenuje se BlackBerry® Travel a je to první Super App. Ke stažení je v BlackBerry® App World, zatím však pouze pro USA, Kanadu a UK a tudíž u nás ani nejde stáhnout. Na videu níže se však můžete podívat, jak samotná aplikace vypadá. RIM jí vyvíjel ve spolupráci se společností WorldMate, která stojí za velmi úspěšnou aplikací podobného typu, kterou hodně uživatelů označuje za must-have-app, s názvem také WorldMate.

Aplikace najde uplatnění hlavně při plánování nejrůznějších cest. Umožňuje sledovat aktuální informace o Vašem letu, dokáže vyhledat a zarezervovat hotel, upozorňuje Vás na věci, které jste mohli zapomenout, nabízí převodník měn a předpověď počasí a mnohem více.

Pokud si přejete aplikaci prohlédnout na vlastní kůži, mám pro Vás dobrou zprávu – v sekci BlackBerry® Downloads můžete stáhnout extrahovanou aplikaci, kterou se mi podařilo stáhnout přímo z App Worldu. Pouze předem upozorňuji, že se jedná o ranou beta verzi a tudíž nemusí fungovat. Mě se například nedaří ani zaregistrovat a podle ohlasů na internetu nejsem sám. Takže to záleží čistě na Vás…

Tohle tedy byla zatím hlavní novinka BlackBerry® na MWC v Barceloně. Jak se Vám tento přístup k aplikacím líbí?

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

1 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..