Novinky

BIS 4.0 míří do ČR: kdy a co nám to přinese?

Již před několika týdny jsme vás informovali o uniklých informacích týkajících se služby BlackBerry Internet Service. Ta povýší na verzi 4.0 a přinese spoustu novinek. Které to budou a kdy se dočkáme nové verze BIS 4.0 u nás v ČR, to si povíme v dnešním článku.

→Využívejte své BlackBerry na maximum pomocí speciálních BlackBerry tarifů.

Novinky v novém BIS4.0 se od poslední zprávy nezměnily. Co tedy můžeme očekávat:

BlackBerry Internet Service je základní balíček služeb, který můžete pro BlackBerry získat. Díky němu získáte přístup k emailovému klientovi, BBM, oficiálním IM klientům a zároveň slouží jako tarif pro volný přístup na internet. Nová verze BIS4.0 by měla přinést tyto novinky:

  • integrace s BlackBerry ID
  • vylepšená komunikace s koncovými uživateli BIS
  • vylepšení automatického přihlašování
  • podpora nových služeb
  • vylepšení synchronizace s Google Kalendářem
  • změny v uživatelském prostředí

Integrace BlackBerry ID

BlackBerry ID je unikátní  účet, který si můžete vytvořit u BlackBerry. Díky němu se můžete přihlásit například do obchodu s aplikacemi App World a do jiných služeb RIM nebo RIMem schválených společností.

BlackBerry ID dává RIMu a schváleným třetím stranám některé osobní informace o uživateli a využívají toho k přizpůsobení a personalizaci aplikací danému uživateli. Nové BIS4.0 však bude využívat BBID mnohem více. Všichni uživatelé operačního systému BlackBerry 6.1+ budou mít veškerá nastavení v telefonu včetně emailových účtů vázané právě na BBID. Při změně zařízení pak uživatel jednoduše zadá své BBID do nového zařízení a veškerá nastavení a emailové účty se obnoví samy. Jedinou nevýhodou bude, že zmizí internetové rozhraní pro správu emailů. Uživatel bude vše spravovat přímo z BlackBerry. Ale týká se to, jak už jsem řekl, pouze uživatelů s OS BlackBerry 6.1+.

BIS4.0

Komunikace s koncovými uživateli BIS

Když nyní nějak služba BIS kontaktuje koncového uživatele, kontaktuje ho prostřednictvím PIN zprávy. Tento typ komunikace má ovšem několik nevýhod – v PIN zprávě nemohou být žádné dynamické příkazy (jako například v emailu, kterým si BlackBerry ověřuje nastavení účtu) a v neposlední řadě tyto zprávy nevypadají někdy moc důvěryhodně a mnoho uživatelů je tak může ignorovat.

V BIS4.0 toto bude vyřešeno. Zprávy budou podporovat dynamický obsah a ke každé zprávě bude automaticky přidáno logo BlackBerry takže zpráva bude vypadat ihned oficiálně. Zároveň zpráva bude vždy jako první v seznamu zpráv dokud si ji uživatel nepřečte a to i v případě, že mezitím přijdou jiné zprávy. Uživatel si ze zprávy bude moci spustit i některé služby jako například nastavení emailu. RIM si tímto slibuje hlavně snížení provozu na support linkách, kdy bude pro většinu problémů zákazníků stačit zaslat zprávu s postupem jak problém vyřešit. Tato funkce však opět bude vyžadovat OS BlackBerry 6.1+.

Automatické přihlašování

Funkce automatické přihlašování se týká především nastavení emailu přímo ze zařízení BlackBerry. Uživatel vždy musí zadat uživatelské jméno a heslo k přístupu do nastavení emailu, bohužel často tyto údaje zapomínali a museli kontaktovat support linku. BIS3.2 přineslo vlastnost zapamatování si těchto údajů, čímž se značně zredukoval předchozí problém. Nové BIS4.0 však jde ještě dále. Uživatelské jméno a heslo pro nastavení emailu bude stačit zadat pouze jednou a BlackBerry zůstane přihlášeno trvale.

Poznámka: Pravděpodobně si říkáte, jestli tím nevystavíte své emailové účty ohrožení. Zanedlouho by měla být konečně uvolněna služba BlackBerry Protect, která by měla u vašeho BlackBerry zabezpečit nejen emaily, ale i celé zařízení.

bisoverview

Synchronizace s Google Calendar

Tuto vlastnost již do BlackBerry přineslo BIS3.2, které je mimochodem již od října aktivní i v ČR. Jeho spuštění bylo až podezřele rychlé a bylo u nás dokonce dříve než v USA. Nové BIS4.0 tuto synchronizaci doplní pouze o několik drobností jako je nutnost oboustranného potvrzení smazání primárního kalendáře – tzn. v BlackBerry i na stránce Google Calendar. Mezi kalendářem a BlackBerry se bude synchronizovat i volný čas.

Jako uživatel více Google kalendářů bych přivítal také možnost synchronizace sdíleného kalendáře. Doufám, že na tuto vlastnost v novém BIS4.0 také dojde. Bylo by to velmi užitečné.

Změny v uživatelském prostředí

Drobných změn se dočká i UI samotného BIS4.0. Nově nebude možné importovat emailu z Outlooku přes webové HTML rozhraní, což mi přijde jako dost velká škoda. Jeden z účtů, který používám jsem totiž nastavoval právě tak.

Další změna se týká tajné otázky, která je uživateli položena při žádosti o nové heslo. Nyní stačí pouze odpovědět na tajnou otázku, u BIS4.0 však bude nutné otázku jak napsat, tak na ní odpovědět.

Jak už jsem řekl – změny nejsou revoluční, ovšem jsou rozhodně významné. Jejich využití bude hlavně u nového OS BlackBerry 6.1 a tak vyvstává otázka, zda se přecejen neobjeví nějaké další BIS3.x, které přinese nějaké novinky i pro starší OS.

Dostupnost BIS4.0 v České republice

telefonica-o2TMobileLogo_5-300x200

No a teď k věci, která mnohé z vás jistě zajímá především. Internetem prolétla zpráva, že spuštění nového BIS4.0 v regionu EMEA (Europe, Middle East, Asia) by mělo být 16. dubna 2011. My jsme se zeptali našich operátorů, zda se nám mohou k tomuto termínu nějak vyjádřit.

Nikdo z T-Mobile bohužel zatím neodpověděl, u operátora Telefonica O2 jsme byli úspěšnější. Momentálně počítají s datem 16. dubna jako s datem spuštění BIS 4.0, oficiálně to však potvrdí až příští týden. Každopádně je příjemné vědět, že služby BlackBerry jsou i u nás aktualizovány zavčas.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

2 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..