Články & Recenze

Slábne BlackBerry®? Statistiky mluví jasně – NE

Jistě jste v posledních měsících zaznamenali zprávu, která má na většinu nezasvěcených velmi špatný dopad – že podíl BlackBerry® na trhu klesá. V tomto krátkém článku Vás chci vyvést z omylu, jelikož to není tak úplně pravda. Statistiky totiž hovoří jasně a v České Republice tomu není jinak.

Podíl zařízení BlackBerry® na trhu sice klesá, ale v jiném slova smyslu než normálně chápeme. Je to dáno momentálním trendem – žijeme v době obrovského rozmachu smartphonů. Doby, kdy byly chytré telefony pouze pro geeky a technologické nadšence jsou již dávno pryč. Celosvětově se zvyšuje podíl prodaných smartphonů zatímco podíl hloupých telefonů klesá. A to je právě klíčový faktor.

Počet zařízení BlackBerry® na trhu se neustále zvyšuje. Celosvětově je na trhu více než 150 milionů zařízení BlackBerry®, přičemž za Q2 2010 se prodalo 12,1 milionu zařízení. RIM taktéž zaznamenává více než 1,5 milionu nových uživatelů BBMessengeru měsíčně. Je toto snad úpadek?

Pokles celosvětového podílů zařízení BlackBerry® je způsoben rapidním nárůstem Androidu a iOS. Ty totiž rostou mnohem rychleji než BlackBerry® a tudíž se tak zdá, že BlackBerry® oslabuje. Není to však pravda, protože Android a iOS posilují na úkor hloupých telefonů. Tudíž závěr? BlackBerry® v žádném případě nehrozí zánik nebo oslabení pozice.

A jak je na tom Česká Republika?

Podlé údajů, které jsme získali od našich operátorů, je BlackBerry® v ČR na velkém vzestupu. U operátora T-Mobile CZ se podařilo na začátku roku 2010 překonat hranici 10 000 uživatelů BlackBerry® (BIS + BES).

Operátor O2 CZ byl na data štědřejší. Tisková mluvčí O2 CZ, Michaela Staňková, nám sdělila, že:

 • počet uživatelů BlackBerry® za poslední rok vzrostl o 40 %
 • každý měsíc přibývá cca 900 nových zákazníků, kteří využívají služby BlackBerry®
 • celkový podíl zařízení BlackBerry® u operátora O2 CZ je cca 12 %

Na přiloženém grafu můžeme vidět podíl jednotlivých značek telefonů prodaných za Q1 2010 u operátora O2 CZ.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

12 Comments

 1. Ty jo…to jsou pěkné čísla, ty z ČR…to jsem ani nečekal :) a pak je tu určitě spousta lidí, kteří BB používají, ale nemají BIS/BES :) jen tak dál BB!

 2. nemyslim si to.
  jelikoz BB nejsou schopni uvest na trh nove dotykove modely STROM 3 a 4
  spousta mych kamaradu prechazeji na iphone 4

  jelikoz Aplle se snazi a opravdu ty modely vyrabe a nabizi..

  BB a jejich torch, dotykove nenadchl..

  jeste pockam mesic a pak uz mi nezbyde nic jineho nez BB take opustit :-/

  1. Já měl G1čku a nijak mě dotykový telefon nenadchl. Proto jsem šel do BB. Osobně bych vyloženě dotykový mobil už nechtěl. Myslím si, že se najde spousta lidí, kterým “dotykáče” nevyhovují a jediné BB se stále drží a nabízí většinu telefonů nedotykových. Proto u nich určitě zůstabu…

 3. Viem, že tento web je hlavne pre českých majiteľov BB. Ale keď na Slovensku neexistuje (nenašiel som) podobný web, mohol by som poprosiť redaktora tohto článku aby zistil aj od našich T-Mobile a Orange informácie o tom ako sa im darí v BB? O2 zatiaľ neponúka BIS. ďakujem.

 4. BB ma jako jediny dotykac s proklikem
  proto cekam
  dam jim jeste mesic

  klasicke dotykace jsou k nicemu, jen na hrani

  storm 3 a 4 mne udrzi u BB jinak to uz balim, ikdyz nechci

 5. No ja nevím proč všichni prahnou po dotykáči,dle mého názoru je to spíš na obtíž než k užitku. Na obtíž,na machrování a na h**no… ja měl dva první byla SE P1 pak LG a vše jsem dal pryč… radši.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..