Novinky

Research In Motion potvrdil, že QNX OS možná bude i na jiných zařízeních

Společnost Research in Motion dnes ráno potvrdila, že operační systém QNX, který můžeme momentálně vidět v tabletu BlackBerry® PlayBook, bude možná použit pro budoucí zařízení BlackBerry®. Jaký je tento nový OS?

Základem nového OS nazvaného BlackBerry® Tablet OS je linuxové jádro operačního systému QNX Neutrino. RIM na začátku letošního roku koupil společnost QNX a s ní i zmíněný OS – QNX Neutrino. Ten se pyšní mnoha skvělými vlastnostmi. Nabízí například plnohodnotný multitasking, který je podpořen podporu více jader procesoru. K této skutečnosti přispívá také patent QNX na tzv. Adaptive Partitioning, což je algoritmus pro přizpůsobivé rozdělování činnosti procesů na jednotlivá jádra procesorů.

QNX Neutrino je postaven na rozhraní POSIX (Portable Operating System Interface), což je přenositelné rozhraní pro operační systémy vycházející ze systému Unix. Díky tomu je převádění aplikací z jednoho typu Unixu na druhý, klidně i mezi různými platformami, je mnohdy dokonce snazší než mezi různými verzemi Microsoft Windows (např. z 9x na NT).

Operační systém od QNX také disponuje vysokou spolehlivostí a také silným zabezpečením. To jsou jistě jedny z hlavních důvodů, proč je tento OS pro RIM tak zajímavý, neboť bezpečnost je pro kanadskou společnost vyrábějící BlackBerry®  velmi zásadní.

S QNX Neutrino tak RIM počítá do budoucna jako s plnohodnotným OS pro svá zařízení. Nový OS BlackBerry® 7 by se tak měl stát jakýmsi mezikrokem mezi BlackBerry® OS a OS od QNX.

Zdroj: BBLeaks

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

3 Comments

  1. Čirou náhodou jsem sem zabloudil, tak musím -i když několik let po vydání článku – reagovat na nesmysl “linuxové jádro operačního systému QNX Neutrino”. QNX s Linuxem vůbec nesouvisí, má své vlastní mikrojádro.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..