Novinky

Research In Motion: finanční výsledky za Q3 2010

RIM vydal tiskovou zprávu o finančních výsledcích za třetí čtvrtletí 2010. Zpráva se týká posledních tří měsíců konče datem 27. listopadu 2010. Jak se RIMu dařilo před vánoci?

Hlavní body:

 • prodalo se rekordních 14,2 milionů zařízení BlackBerry®
 • zisk stoupl o celých 40 % oproti Q3 2009 na 5,5 miliardy USD
 • zisk za akcii stoupl o 58 % oproti Q3 2009 na 1,74 USD
 • čistý zisk na konci čtvrtletí stoupl o 446 milionů USD na 2,5 miliardy USD

Příjmy za 3. čtvrtletí fiskálního roku 2011 byly 5,49 mld. USD což je o 19 % více než za v předchozím čtvrtletím (4,62 mld. USD) a o 40 % více než ve 3. čtvrtletí loňského roku (3,92 mld. USD). Tyto příjmy byly z 82 % ze zařízení BlackBerry®, 15 % za služby a 3% za software a ostatní příjmy.

Za Q3 2010 přibylo více než 5,1 milionu nových uživatelů BlackBerry®, celkově je nyní na světě registrováno více než 55 milionů uživatelů BlackBerry®.

“Jsme rádi, že můžeme oznámit další rekordní čtvrtletí s rostoucím počtem dodávek zařízení BlackBerry®, vedoucí k rekordním příjmům, nárůstu uživatelů a ziskům.” řekl CO-CEO společnosti RIM, Jim Balsillie. “Se silnými výsledky a spádem našich nových produktů stejně jako se vzrušením našich partnerů a zákazníků kolem připravovaných smartphonů, tabletu, softwaru a služeb, se připravujeme na pokračující úspěchy.”

Zisky za 4. čtvrtletí fiskálního roku 2011, které končí 26. února, jsou očekávány v rozmezí 5,5-5,7 miliard USD. Procentuální nárůst je očekáván na úrovni růstu za nynější čtvrtletí.

Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst zde: Research In Motion Reports Third Quarter Results


Zda jsou zadané údaje dobré či špatné, to je celkem jasné. Vidíme, že RIM stále roste a to celkem velkým tempem. Otázkou však zůstává, zda je to dost velké tempo. Stačí to na Android a iOS? Android stoupl od minulého roku o stovky procent, iOS kolem 90 %. Zatím to vypadá, že se tyto tři OS živí na Symbianu a hloupých platformách. Co však nastane až začne trh stagnovat?

Každopádně to vypadá, že Symbian je už nenávratně odsouzen k záhubě. Tedy alespoň v té podobě, v jaké ho známe dnes – Symbian^2 a Symbian^3. Pokud Nokia, která je nyní již jediným vlastníkem Symbianu, nepřijde s něčím novým, Symbian bude záležitostí jen těch nejvěrnějších. Předpovídat budoucnost MeeGo je ještě brzo, to samé platí o Windows Phone 7. Systém Bada OS od Samsungu se pravděpodobně nikdy nestane masovou záležitostí, i když Samsung S8500 Wave zaznamenal obrovské prodejní úspěchy. Budoucnost tedy nejspíš patří iOS od Apple, Androidu od Google a BlackBerry od RIM. Co si myslíte Vy?

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

6 Comments

 1. Konkurentem není ani tak iOS, ale Android.
  RIM udělal se systémem 6 velký skok dopředu, ten systém je stále stabilní a jednoduše použitelný, ale už nevypadá zastarale. Problémem je, že plná a jednoduchá použitelnost tohoto systému je pouze na zařízení aka Torch, který má i dotykový displej. Na BB 9700 či 9780 to již není ono, např. přepínání mezi různými obrazovkami mi nepřipadalo příliš pohodlné.
  RIM ztrácí na HW, používá zastaralé procesory, nemá akceleraci grafiky, displej má příliš nízké rozlišení. Jak na tom bude fungovat slibovaný flash nebo Google Mapy v 5 s 3D, toť otázka.
  Hlavní problém RIM však vidím v aplikacích. To, co je dnes dostupné pro Android, je o světelné roky dále, než co je pro RIM. Ať už je to navigace, hlasové vyhledávání v češtině atd.
  RIM by se neměl “připravovat na další úspěšné období”, ale měl by začít něco rychle dělat. Upgradovat hw a podstatně rozšířit portfolio sw, zejména o navigaci. Vývoj tabletu se zdá být tím krokem správným směrem.
  Jinak pokud se RIM nerozhýbá a Android současně zlepší uživatelské rozhraní a zejména PIM aplikace a možnost jejich synchronizace s Outlookem, bude mít RIM starosti, neboť spousta věrných, včetně mě, si nemusí jako příští zařízení již zvolit BlackBerry.

 2. Ještě pár poznámek:
  1) Zarazil mne fakt, že z 15 mil. prodaných zařízení za 3Q 2010 je pouze 5 mil. nových uživatelů!!! To nesvědčí moc o tom, že by se BB příliš rozšiřovalo, pouze velké firmy (v Severní Americe) upgradují svou infrastrukturu???
  2) U Američanů skutečně většinou uvidíte BB jako pracovní mobil, ale když si s nimi večer sednete do hospody, tak vytáhnou z kapsy iPhone nebo Motorolu, pomocí niž fotí, používají mapy, komunikují s rodinou nebo si prostě hrají – TEDY BB ANI U AMERIČANŮ NESPLŇUJE VŠECHNY POŽADAVKY NA SMARTPHONE, BB mají od zaměstnavatele a cítí potřebu si koupit druhý mobil, a ten už není BB! Tohle měl vyřešit Torch, ale díky slabému hw na to prostě nemá.
  3) Znáte nějakou novou technologii v oblasti smartphone, se kterou by BB přišlo jako první? Ať už je to 3D navigace, hlasové vyhledávání, augmented reality atd.? Vše je v současnosti uváděno pro jiné platformy a na BB se to dostane až se zpožděním, pokud vůbec.
  4) Kde je sakra např. u nás marketing BlackBerry, kde jsou reklamy v časopisech, na webových stránkách, bilboardy??? I Android se prodává hlavně přes operátory, ale Google inzeruje a propaguje…, kde je sakra RIM?
  Štve mě to sebeuspokojení, které je cítit z té zprávy, takhle spokojená byla i Nokia, a kde je dnes?
  Mám rád BB a přeji RIM jen to nejlepší, doufám, že se sakra probudí.

  1. 1) Nesmíš zapomenout, že přibylo 5 mil REGISTROVANÝCH uživatelů. Vem si kolik lidí používá BB bez služeb BB. ;)

   2)S tím moc nesouhlasím. Naopak v USA je BB rozšířené dost jako osobní telefon zkombinovaný s pracovním. BBM například využívají celé rodiny.

   3) Jj, bohužel to je trochu pravda…

   4) Marketing BB je u nás na štíru, ale jinde ve světe tomu tak není. Když jsem byl ve Francii před dvěma měsíci tak jsem až žasl jak je tam BB propagováno. Francouzi se dělí na uživatele BB a iPhone.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..