Přístroje & Příslušenství

Pár slov o BlackBerry 9800 Slider

Jak jste jistě už postřehli, nedávno jsem zde zveřejnil video, na kterém je vidět v akci BlackBerry 9800 s novým OS v6. Zastavme se tedy ještě chvíli u tohoto velice zajímavého přístroje, který nabízí dotykový displej společně s vysouvací plnohodnotnou qwerty klávesnicí.

Pokud nejste v oblasti mobilních telefonů a komunikačních technologií všeobecně úplný laik, pak jste jistě slyšeli o iPhonu. Byla to taková první vlaštovka či milník na poli dotykových telefonů, které se měly stát použitelné a “dostupné” pro obyčejné uživatele. Zanedlouho potom se objevily zprávy, že Palm chystá přímého konkurenta a skutečně se tak stalo – na svět přišel Palm Pre. Jednalo se o telefon s dotykovým displejem a jelikož Palm je také známý svými komunikátory s plnohodnotnou klávesnicí, pak u modelu Pre to vyřešil vysouvacím mechanismem. Je naprosto vidět, že Palm Pre je pravděpodobně hlavní inspirací nového BlackBerry 9800 “Slider”. Jak to dopadlo s Palmem si můžeme přečíst například zde: Palm je na prodej!, doufejme, že RIMu toto nehrozí.

Každopádně vraťme se k BlackBerry 9800. Je vidět, že se stále drží klasických tvarů pro BlackBerry typických a RIM se nesnaží o žádné experimenty. Prakticky kdyby se displej o něco snížil, pak by rozdíl mezi 9800 a například Bold 9700 byl opravdu minimální. Všechno je tedy podmíněno dotykovému displeji. Po designové stránce je nové BlackBerry určitě zajímavé. Subjektivní posouzení nechám na každém z Vás, ovšem za sebe musím říct, že se mi BlackBerry 9800 líbí.

BlackBerry 9800

Zastavme se u dotykového displeje. Displej by měl být typu TFT a měl by disponovat rozlišením 360×480. Vzhledem k velikosti displeje to opravdu není mnoho a určitě by si to zasloužilo pár pixelů navíc. Použitá dotyková technologie je kapacitní. Ovšem co je zajímavé, že dotykový displej BlackBerry 9800 by neměl nabízet jednu z předních vlastností dotykové řady Storm – technologii “SureType”. Za hlavní důvod nejspíše můžeme považovat přítomnost hardwarové QWERTY klávesnice. SureType totiž přednostně usnadňuje psaní na softwarové klávesnici u modelů BlackBerry Storm, ovšem v přítomnosti vysouvací klávesnice, by softwarová byla spíše pro zábavu (zlost). Jako další poziční prvek je zde klasický TrackPad.

Jak už jsme viděli na videu, tak BlackBerry 9800 by měl běžet na nové verzi BlackBerry OS a to konkrétně na verzi 6.  Objevovaly se názory, že OS v6 bude ke svému běhu potřebovat 512MB RAM, což se ovšem nepotvrdilo, jelikož BlackBerry 9800 disponuje poloviční paměti RAM, tedy 256MB.

Konektivitu s okolím bude obstarávat microUSB konektor, BlueTooth 2.1 + EDR a WiFi ve standardu 802.11b, g. Nebude chybět konektor 3.5mm pro připojení vlastních sluchátek, slot pro paměťové karty typu microSDHC, akcelerometr, 3.2MPx fotoaparát s přisvětlovací diodou ani modul A-GPS. To vše má pohánět akumulátor s kapacitou 1050mAh což jistě není mnoho, ale nechme se překvapit, jak RIM zapracoval na optimalizaci nového OS a na power managementu.

To bylo pár základních informací ohledně nového BlackBerry 9800 Slider – oficiálně by měl být představen v červenci tohoto roku.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

4 Comments

  1. souhlas s autorem, čekal jsem lepší baterku, 512MB RAM a s větším displejem i větší rozlišení. Každopádně se mi líbí a jak se objeví na trhu je to adept na výměnu mého 8900 který vyměnil dosluhující 8310. Ale bude nutné si ho nejdříve naživo “osahat”. Současná 8900 mi vyhovuje, ale přeci jen bych uvítal o něco větší displej a v kombinaci s vysouvací plnohodnotou bb klávasnící bez které ani ránu vypadá velmi použitelně. Je někde už info jaká bude jeho předpokládaná cena?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..