Články & Recenze

Jak pracuje BlackBerry®? A jak je to v ČR?

V dnešním článku se podíváme, co jsou vlastně zač ony magické zkratky BIS a BES a proč je tak potřebujeme. A dále se podíváme na provoz BlackBerry® v ČR , který je ve světě bohužel malým fenoménem.

Když se řekne slovo BlackBerry®, mnoho lidí si představí manažery, qwerty klávesnici nebo bezpečí. Ti zasvěcenější si ovšem slovo BlackBerry® spojují hned s dvěma dalšími slovy – BIS a BES. Tyto dvě zkratky BIS (BlackBerry Internet Service) a BES (BlackBerry Enterprise Server) jsou magickou hranicí, která odděluje svět klasických mobilních telefonů s internetem do mobilu od světa, který je v mnoha směrech jedinečný a má nezaměnitelnou příchuť ostružin.

Bez služeb BIS/BES totiž uživatel není schopen využívat své zařízení BlackBerry® naplno. Vysvětleme si tyto dva pojmy a začneme hned tím rozsáhlejším:

.

BlackBerry Enterprise Server – BES

BES je služba, která ke svému běhu vyžaduje samostatný server. BES dále rozdělujeme na dva duhy – klasický BES a BES Express. Klasický BES nabízí využití všech vlastností řešení BlackBerry® jako je především vzdálená správa zařízení. Pro komunikaci mezi zařízením BlackBerry® a BES je potřeba speciální BES tarif, který každý operátor nabízí zvlášť.

Ovšem už nějakou dobu nabízí RIM řešení i pro menší firmy, které je dostupné i pro jednotlivce. Jeho hlavní výhodou jsou nulové pořizovací náklady s téměř kompletní funkčností klasického BES. Jedná se o BES Express. K funkčnosti také potřebuje svůj server, ke stažení je však zdarma a oproti klasickému BES je ochuzen pouze o některé vlastnosti jako jsou vnitropodnikový IM, BlackBerry monitoring, High Availability a BlackBerry Enterprise Transporter (nástroj promigraci uživatelů) nebo omezený počet IT politik – má jich k dispozici 35 a jedná se především  o politiky hesla, vzdáleného vymazání, ovládání fotoaparátu a kamery, velikosti stahovaných příloh atd.

IT politiky jsou omezení, která může administrátor BESu aplikovat na jednotlivá zařízení BlackBerry® a tím tak mít naprostou kontrolu nad samotným zařízením. Právě toto je ta největší výhoda, kvůli které se pro BlackBerry® rozhoduje tolik firem po celém světě. Pro komunikaci BlackBerry® s BES Express můžete využít také tarify BES, ale je možné využít i klasického BIS tarifu.

Na diagramu vidíte klasickou topologii BES:

Přes BES administrátor může kompletně zasahovat do běhu samotných zařízení BlackBerry®, může na dálku instalovat aplikace, blokovat funkce, mazat obsah, synchronizovat úkoly, kalendáře, emaily a tak podobně. Každý BES server má vlastní jednoznačný identifikátor, kterým je přihlášen do hlavního uzlu sítě BlackBerry®. Pomocí tohoto identifikátoru se k němu později přiřazují jednotlivá zařízení. Administrátor vygeneruje heslo, které předá uživateli a zašle zařízení BlackBerry® se s BES spáruje na základě speciálního emailu. V zařízení BlackBerry® se poté v položce Aktivace aplikace enterprise vyplní pole podle přijatých dat a spárování je hotové.

.

BlackBerry Internet Service – BIS

BIS je služba navržená tak, aby umožnila používání zařízení BlackBerry® i jednotlivcům bez potřeby mít jakýkoliv server a podobně. Díky službě BIS můžete využívat všechny možnosti BlackBerry® jako je emailový klient, internetový prohlížeč nebo instant messaging skrze BlackBerry® Messenger či další IM aplikace a aplikace sociálních sítí (Facebook, Twitter, GTalk, AIM, MySpace apod.).

Narozdíl od BES zde není možnost vzdálené správy přístroje (tuto možnost přinese v nejbližší době služba BlackBerry® Protect), zatím je možné díky BIS pouze přistupovat k věcem, které jsem zmínil výše.

Na diagramu si můžete prohlédnout klasickou strukturu sítě BIS.

.

Tarify BlackBerry®

Každé zařízení BlackBerry® je jednoznačně identifikováno nejen známým číslem IMEI, ale také číslem PIN. Číslo PIN funguje jako jednoznačný identifikátor v síti BlackBerry®. Při aktivaci služby BlackBerry® (BIS/BES) se Vaše zařízení zaregistruje do sítě BlackBerry®. Pomocí tohoto čísla je zajištěna Vaše identifikace v celé síti BlackBerry® a například BlackBerry® Messenger jej používá jako “uživatelské jméno” každého kontaktu. Na PINu jsou založeny i zprávy PIN-To-PIN, což je obdoba sms pouze s tím rozdílem, že si je mohou posílat pouze uživatelé BlackBerry® a jelikož se posílají přes internet, tak jsou zdarma v rámci datového tarifu.

Celá komunikace mezi servery a zařízeními BlackBerry® probíhá skrze APN blackberry.net. Přes toto APN jdou všechny datové přenosy z IM, emailů, internetového prohlížeče a podobně. Datově náročné operace jako je YouTube nebo internetová rádia jsou však vedena skrz APN samotného operátora. Je to zcela pochopitelné – servery RIMu by těžko zvládly takový datový provoz. Sítě operátorů jsou však na to stavěny, a proto tam není problém. Ovšem zde je problém v České republice.

Když se podíváme na nabídky BIS a BES tarifů u nás, všude nalezneme něco takového: “jedná se o volná data přenesená v rámci služby BlackBerry přes v APN blackberry.net”. A to je kámen úrazu. Tarify BlackBerry® se sice tváří jako neomezené, ale neomezené jsou pouze v rámci APN blackberry.net. Jinak řečeno, všechno co jde mimo toto APN je placené zvlášť. A právě toto je ta věc, která již mnohým z Vás vyčarovala na tváři nemalý údiv při pohledu na prosurfované tisíce na vyúčtování.

Ve světě jsou totiž tarify BlackBerry® dělané jinak než u nás. každý tarif BlackBerry® je tam totiž skutečně datový. K neomezeným přenosům skrz APN blackberry.net  totiž získáte také několik GB dat, která můžete prosurfovat mimo toto APN. Pro příklad nemusíme chodit daleko – slovenský Orange nabízí dva tarify BlackBerry® Start a BlackBerry® Standard. Za cenu 7,90€ a 10,90€ získáte 1000 nebo 1500 MB dat. U nás však získáte pouze data v APN blackberry.net a služby využívající APN operátora si musíme zaplatit zvlášť.

.

Informace o BlackBerry®

Konkrétní nabídky našich operátorů ohledně BlackBerry® naleznete zde:

T-Mobile – https://www.t-mobile.cz/blackberry.internet.service

Telefonica O2 – http://www.o2.cz/blackberry.html

Vodafone (pouze firemní sféra) – http://www.vodafone.cz/blackberry.htm

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

8 Comments

 1. Pekné zhrnutie,
  menšia vsuvka na zamyslenie prečo aj cez tento fakt na SR AppWorld nefunguje?!

  Tak napríklad ja, keď som si išiel kúpiť BB, hľadal som na fórach čo najviac informácií. A jedna z nich bola, nech si u operátora (orange) zablokujem APN internet a nech mám sprístupnený iba BIS. Tak pri podpise zmluvy a aktivácii BIS, som načrtol túto požiadavku na predajcu. Na moje počudovanie som dostal zaujímavú odpoveď a to: Spoločnosť Orange Slovensko už má nastavený BIS tak, že ak aj nejaká App ide cez APN teda u nás je to Orange World a nie cez BIS, tak sa to ťahá aj tak cez BIS tarif. Čo znamená, že žiadne dáta navyše!!! Moc som tomu neveril, ale pri faktúrach sa to potvrdilo. A to pritom som sťahoval čo sa dalo, kukal online TV a podobne.
  mam 1GB za 7,9€ čo je cca 200 CZK a bohate mi to stačí!

  Pevne dúfam, že sa niekedy AppWorld v našich končinách dočkáme!

  1. Ano, to je přesně ten příklad, který myslím. Zkrátka k tarifu BIS dostanete ještě x GB dat v APN operátora. Bohužel v ČR toto není a jsme tak nuceni nechat si blokovat APN operátora. :(

 2. …Pomocí tohoto identifikátoru se k němu později přiřazují jednotlivá zařízení tak, že administrátor přidá do systému PIN číslo zařízení BlackBerry® a odešle mu aktivační heslo. …
  Admin BESu PIN nevyplňuje, pouze nastaví nebo vygeneruje heslo pro enterprise aktivaci, které pak uživateli sdělí. BB PIN se s BESem páruje na základě emailu se speciální přílohou etp.dat, který si BES vytáhne z uživatelovi emailové schránky při enterprise aktivaci.

  Problém s AppWorldem není až tak v tarifech jako spíše v odlišném účtování ze strany RIMu, který podporuje i účtování aplikací z AppWorldu přímo na telefonní účet uživatele (tzn. aplikace přijdou na faktuře za mobilní služby). No a pokud se sejdou ne moc aktivní lidé z evropského RIMu a ne moc aktivní lidé v O2 a TM, tak nemůžeme čekat AppWorld v ČR (((: Ale myslím, že se jedná i o rozjetí AppWorldu prozatím s free aplikacemi.

  Hezký den.

  d

 3. Pingback: BlackBerryCzech
 4. dobrý den … mám BB Curve 9320 … všechno bolo v poriadku až do dnes , nechce mi prehrát videa cez vstavaný webový prohlížeč, konkrténe na webu youtube … po spustený libovolného videa napíše ,,Obsah není dostupný. Server je blokován nebo neraguje.,,
  nevíte kde by mohol byt problém ?

  ĎAKUJEM

 5. Dobrý den, uvažuji o telefonu Blackberry, nejsem příliš náročná a nepočítám s tím, že bych BIS či BES platila. Proto se chci zeptat, jestli mi bude fungovat internet, pokud se připojím přes wifi, jestli mi půjde google, facebook atd. Promiňte, ale nejsem v tomhle moc sběhlá. Předem děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..