Novinky

Blízký východ blokuje BlackBerry. Do sporu se vložila i vláda Kanady a USA!

Jistě jste v poslední době zaznamenali zprávy o tom, že státy blízkého východu mají problém se službami BlackBerry. Týká se to hlavně Saudské Arábie a Spojených Arabských Emirátů. Podobná situace je i v Indonésii. Jak se k tomu vyjádřil CEO společnosti RIM a jak se k tomu staví vláda Kanady a USA?

Státy Blízkého východu jsou nespokojeny s tím, že data, která putují přes přístroje BlackBerry, jsou šifrována a státy tak nemají kontrolu nad tokem informací na svém území. Hájí se tím, že skrze BlackBerry se mohou dorozumívat teroristé a muže tak být ohrožena bezpečnost občanů. O tomto prohlášení si myslím udělá každý svůj obrázek, jak to asi ve skutečnosti je.
Státy požadují od společnosti RIM uvolnění jejích šifrovacích klíčů. Ta to ovšem razantně odmítla, a tak státy začaly vyhrožovat blokací služeb BlackBerry. Spojené Arabské Emiráty nahlásily blokaci na datum 12. srpna zatímco Saudská Arábie již na pátek 5. srpna. Ta také svému slovu dostála a včera zablokovala veškeré služby BlackBerry. Uživatelé tak mohli pouze přijímat a odesílat hovory a sms. Tato blokace však po cca 4 hodinách skončila. Jednalo se tedy spíše o varování, že je toho SA vláda opravdu schopna.
Podobná situace je nyní i v Indonésii. Stejný spor se tam řešil už minulý rok, ale vše tak nějak vyprchalo. Indonésie ovšem nebyla tak radikální – pouze zažádalo o to, aby se na jejich území umístily servery RIM. Nyní, když se do podobného problému zapojily ostatní země, Indonéská vláda opět tento spor otevřela. Do sporu se pomalu zapojují také Indie, Libanon a Alžírsko.

Co-CEO společnosti RIM, Mike Lazaridis, prohlásil:

,,Je to celé o internetu. Celý internet je šifrovaný, není to jen problém BlackBerry. Pokud se nedokážou dohodnout s internetem, měli by ho také vypnout.”

Dále také prohlásil, že tyto kroky činí vlády pouze proto, aby získaly ,,politické body” ohledně bezpečnosti občanů a boje proti terorismu.

Kanadský ministr obchodu Peter Van Loan řekl: ,,Kanada spolupracuje s vedením RIM stejně jako s vládami zúčastněných států, aby pomohla najít nejlepší řešení tohoto sporu.”

Své vyjádření si připravila i vláda USA, hovořila sekretářka státu Hillary Clintonová:

,,Snažíme se získat čas pro analyzovaní rozsahu zájmů a problému, protože si uvědomujeme, že mohou vznikat bezpečnostní rizika. Jsme v kontaktu se zúčastněnými zeměmi. Jsou na místě legitimní bezpečnostní obavy, ale také legitimní právo na svobodné používání a přístup k internetu”

Doufejme, že se spor vyřeší co nejdříve, protože kvůli těmto postojům jednotlivých vlád spadly akcie společnosti RIM o 4.46 %. Celková ztráta tak za 2 dny vyšplhala k hranici 2.7 miliard dolarů!

Jak je známo, RIM si velice zakládá na bezpečnosti dat v BlackBerry, což z něj dělá často tu nejlepší volbu pro velké společnosti apod. Jestli RIM uvolní šifrovací klíče, mohl by se tak připravit o velkou část svých mezinárodních obchodů.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

1 Comment

  1. z toho je jasně vidět které státy jsou totalitní a na které si musí dát svět bacha, BB je prostě jednička, jen tak dále

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..