Články & Recenze

BlackBerry® v Čechách: jak vidí BlackBerry® naši operátoři?

Jménem serveru BlackBerryCzech jsme se zeptali našich operátorů zda chystají nějaké změny v nabídkách týkajících se zařízení a služeb BlackBerry®. Jaké informace se nám podařilo získat od operátorů T-Mobile, Telefonica O2 a Vodafone?

Telefonica O2

Operátora Telefonica O2 jsme se ptali, jaký postoj zaujme k narůstající oblibě zařízení BlackBerry® v ČR, zda na náš trh přinese nová zařízení BlackBerry® s OS 6 a zda chystá nějaké změny v tarifech pro BlackBerry®, jelikož od roku 2009 nezaznamenaly žádný vývoj.

Za operátora Telefonica O2 s námi komunikovala paní Michaela Staňková z tiskového oddělení. Sdělila nám, že O2 nově nabízí službu BlackBerry® Modem, o které jsme Vás informovali ( Neomezený internet za 360 Kč? Ano… pokud vlastníte BlackBerry! ). Tato služba přináší zákazníkům služby BIS používat své BlackBerry® jako modem k počítači. Internet je neomezený a v součtu za 660 Kč s DPH je to zdaleka nejvýhodnější nabídka neomezeného internetu do mobilu a do počítače. Vzhledem k rostoucímu pokrytí 3G může být tato nabídka pro mnoho lidí jistě velmi zajímavá. Bohužel jakékwoliv změny v cenách tarifů BIS/BES zatím nejsou v plánu.

Co se týče nový zařízení BlackBerry® jako je Torch, Curve 3G nebo Pearl 3G, tak některé z nich O2 představí, ovšem nyní je vše ještě v jednání.

T-Mobile

Operátor T-Mobile byl vůbec první, který přinesl na náš trh služby BlackBerry®. Řešení BlackBerry® nabízí T-mobile již od roku 2005, od roku 2008 se však na tarifech BlackBerry® nic nezměnilo. Zeptali jsme se právě na to a také na zařazení nových modelů do portfolia operátora. Za společnost T-mobile s námi komunikovala tisková mluvčí, paní Martina Kemrová.

Informovala nás, že v dohledné době nedojde k žádným změnám co se tarifů BlackBerry® týče.  Je to způsobeno hlavně skutečností, že momentálně probíhají jednání celé skupiny Deutsche Telekom se společností RIM o zařazení přístrojů BlackBerry® s operačním systémem BB6 do prodejní nabídky. Jednání jsou prý velmi obtížná a vzhledem k nejasnému vývoji se zatím neplánují jakékoliv změny u služeb BlackBerry®. Samotný T-Mobile US již nové modely BlackBerry® v nabídce má, je to však proto, že si vyjednává podmínky se společností RIM sám, nezávisle na zbytku skupiny Deutsche Telekom.

Vodafone

Vodafone…velice časté téma, pokud se lidé baví o situaci kolem BlackBerry® v České republice. Získat od Vodafonu nějaké kvalitnější informace bylo také asi nejsložitější. Hlavní otázka na Vodafone byla, proč nenabízejí řešení BlackBerry® také residentním zákazníkům. Po třech neúspěšných pokusech navázat kontakt s tiskovým mluvčím, Miroslavem Čepickým, jsme se první odpovědi dočkali až od jeho zástupce , Lukáše Kropíka. Jeho reakce se však nedala označit za uspokojivou, cituji: ,,Portfolio telefonů v naší nabídce se snažíme držet vyvážené, aby si zákazníci mohli vybrat operační systém i mobil podle svých představ. V současnosti Blacberry řešení nabízíme pouze pro firemní zákazníky, nicméně do budoucna počítáme s nabídkou i pro nefiremní klientelu.” S touto odpovědí jsme se však nemohli smířit a přes viceprezidenta pro strategii a marketing, Colina Shea, jsme se zkontaktovali s osobou, která nám poskytla již ucelenější informace.

David Duroň, ředitel marketingu, nám sdělil, že Vodafone nenabízí řešení BlackBerry® pro residentní zákazníky z podstaty designu služby, ktera je určena do firemního segmentu. Také hovořil o tom, že zákazníci v České republice si více oblíbili smartphony jiných značek a došlo  také na známou frázi, že Česká republika je specifický trh.

Z neoficiálního zdroje jsme se také dozvěděli něco o tom, že Vodafone momentálně není schopen nabízet BIS také z technických důvodů. Platformy, na kterých funguje systém Vodafonu, totiž nedovedou pracovat se službou BlackBerry®. Respektive dovedou, ale velmi složitě.

Přesto máme alespoň malou náplast pro ty, kteří nedočkavě čekají na spuštění služby BIS u operátora Vodafone. Vodafone si uvědomuje posun v pozicovani služby BlackBerry z čistě emailové orientace na sledování internetu, sociální média a samozřejmě stále email. Z tohoto důvodu plánuje zavedení služby BIS na červen roku 2011. Není to sice nic, nad čím bychom mohli jásat, ale jak se říká – lepší pozdě, nežli později.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

4 Comments

  1. Mluvil jsem s jedním pánem, co má v T-Mobile na starosti Blackberry a říkal, že Torch plánují na začátek roku 2011, takže tak leden, únor…:)

  2. Na Torch se strašně těším :-) Jinak ale lze říci, že je to docela bída, zejména T-mobile a Vodafone na BB asi kašlou. Nebýt novinky u O2 – BB Modem k BIS, neděje se v této oblasti vůbec nic.

  3. kdyz uz mate kontakty na operatory co zjistit jak jsou na tom s nasazenim noveho BIS 3.2 jestli to vubec planuji kdyz ma byt co nevidet uvolneno pro evropu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..