Články & Recenze

BlackBerry® Torch 9800: recenze kanadské pochodně

Recenze kanadského krasavce, který přichází se skvělou plnohodnotnou qwerty klávesnicí, tak typickou pro samotná BlackBerry, v kombinaci s velkým dotykovým displejem. Výsuvný mechanismus dává prostor pro velký displej na kterém můžeme sledovat běh nejnovějšího OS BlackBerry 6.

BlackBerry Torch 9800 je naprosto jedinečné zařízení. Oficiálně byl představen 3. srpna 2010 v New Yorku. Společně s firmou RIM jej představoval operátor AT&T, který měl také BlackBerry Torch exkluzivně jako jediný v prodeji. Kromě jedinečné výsuvné konstrukce nabízí poprvé v historii BlackBerry také dotykový displej v kombinaci s hardwarovou klávesnicí.  Jaké další změny a novinky přináší?

BBTorch9800_1BBTorch9800_7BBTorch9800_6

Design a konstrukce: kvalita a elegance

Jistě si mnoho z vás vzpomíná na legendární Palm Pre, který se proslavil hlavně svou výsuvnou konstrukcí. A právě touto konstrukcí se inspiroval i RIM při tvorbě BlackBerry Torch a přizpůsobil tomu také design. BlackBerry Torch 9800 je v první řadě velký. Ne sice až tolik, ale v řadách BlackBerry opravdu vyčnívá. Rozměry jsou totiž úctyhodných 111 x 62 x 14,6 mm. Ve vysunutém stavu je pak výška přístroje celých 148 milimetrů. Hmotnost činí rovných 161 gramů. V ruce ani v kapse se vám tedy rozhodně neztratí. Přestože se jedná o první podobné zařízení společnosti RIM, můžeme si jasně všimnout typických prvků BlackBerry jako jsou krásně zaoblené tvary nebo lišta imitující kov kolem těla přístroje. Konstrukce je také skvělá, i když vysouvací mechanismus má mírnou vůli. Uvidíme, jak se bude mechanismus chovat například po roce používání, zatím se však reklamace rozhodně nehrnou.

BBTorch9800_8BBTorch9800_5BBTorch9800_3

Na přední straně nalezneme slušně velký displej s úhlopříčkou 3,2 palců, pod kterým se nachází známá pětice tlačítek BlackBerry – 2 tlačítka pro ovládání hovorů, tlačítko zpět, menu a optický trackpad. Nad displejem pak nalezneme mřížku reproduktoru, stavovou diodu a senzor přiblížení a okolního světla. Po vysunutí na nás dále vykoukne plnohodnotná qwerty klávesnice, provedená s precizností RIM vlastní.

Záda přístroje skrývají čočku 5Mpx fotoaparátu s LED bleskem a kryt baterie. Ten je pokrytý gumovými vroubky, tudíž se skvěle drží v ruce a nehrozí žádné vyklouznutí.

9800foto-079800foto-089800foto-12

Nyní se podíváme na boky přístroje. Levý bok obsahuje pouze microUSB konektor, bohužel zmizelo známě programovatelné tlačítko. Pravý bok je o něco bohatší – obsahuje konektor 3,5 mm jack konektor, tlačítko fotoaparátu a kolébkové tlačítko ovládání hlasitosti. Bohužel umístění jack konektoru je velmi nešťastné, tedy alespoň pro praváky. Při zapojených sluchátkách totiž jack na pravé straně dost překáží.

Spodní strana ukrývá pouze zdířku mikrofonu, na horní straně nalezneme klasická dvě tlačítka – jedno pro uzamykání telefonu, druhé pro ztlumení vyzvánění.

Baterie a výdrž: BlackBerry jak má být

Model BlackBerry Torch 9800 je vybaven baterií s kapacitou 1270 mAh. Papírové parametry udávají 17 dní v pohotovostním stavu v GSM, 30 hodin přehrávání hudby nebo 6 hodiny sledování videa. Skutečnost je samozřejmě jiná a Torch je potřeba nabíjet častěji. Přesto se však jedná o slušný nadprůměr, jelikož nabíječku budete při klasické zátěži potřebovat jednou za 2-3 dny. A to nezapomeňte, že BlackBerry je stavěné na to, aby bylo nonstop online – emaily, BlackBerry Messenger a podobně. Výdrži baterie přidává i rozlišení displeje a hardwarová výbava, k tomu však později.

9800foto-059800foto-109800foto-12

Klávesnice: budete psát pořád

Když se řekne slovo BlackBerry, mnoha lidem se vybaví tři věci – bussines, email a klávesnice. A není tomu náhodou, protože telefony BlackBerry jsou svými klávesnicemi pověstné. Ono totiž není vůbec jednoduché na tak malý prostor pod displejem naskládat 35 tlačítek tak, aby se na nich dobře psalo. Toto se však RIMu už pár let daří a tak i u modelu Torch nalezneme precizní hardwarovou klávesnici. Ta je ukrytá pod displejem a uvidíme ji až ve chvíli, kdy displej vysuneme. Tlačítka mají stejný tvar jako klávesnice u řady Bold. Je také trochu zapuštěná, takže z profilu není vidět . Psaní je však na stejné úrovni, jako u všech ostatních BlackBerry, tedy skvělé. Zvládne i českou diakritiku a pokud se vám nebude chtít psát každé písmeno zvlášť, češtinu za vás zvládne doplnit prediktivní slovník SureType®.

9800foto-029800foto-099800foto-08

Kromě hardwarové klávesnice nabízí Torch také klávesnici softwarovou. V nastavení si můžete nastavit její rozložení a to buď qwerty, qwertz nebo SureType®, tedy že každá klávesa představuje 2 písmena. Na šířku je pak klasicky nabízena qwerty nebo qwertz klávesnice, podle nastavení. Na softwarové klávesnici se píše dobře, využívat ji budete však především v poloze na šířku, protože hardwarová klávesnice Vás uchvátí.

BB_Torch_9800_screen (62)BB_Torch_9800_screen (69)BB_Torch_9800_screen (9)

Rozložení hardwarové klávesnice se liší podle trhu, pro který je dané zařízení určeno. Setkat se tedy můžeme jak s QWERTZ tak s QWERTY klávesnicí. Zajímavostí ovšem je, že když si změníte v nastavení rozložení klávesnice, toto nastavení se přenese i na hardwarovou klávesnici. Tudíž i když máte klávesnici QWERTY, můžete na ní psát jako na QWERTZ.

Zvuk: žádné ucho neurazí

Hlavní zvukový výstup obstarává u modelu Torch reproduktor nad displejem. Hlasitost je dostatečná a s žádným chrčením se také nesetkáte. Díky 3,5mm jack konektoru můžete k BlackBerry Torch připojit prakticky jakákoliv sluchátka. Zvukový výstup je na dobré úrovni a rozhodně nikoho neurazí, i když cvičené ucho pravděpodobně pozná některé nedostatky. Ty se dají částečně kompenzovat použitím ekvalizéru, celkově však hudební výstup není špatný.

Displej: poslouchám na pohlazení

Displej BlackBerry Torch je dotykový, využívá kapacitní technologii a úhlopříčka činí 3,2“. Při rozlišení HVGA+ (360×480 px) zde tedy máme jemnost displeje 188 dpi. Je pravda, že vyšší rozlišení by nebylo vůbec na škodu, ale při běžném používání si žádného omezení jistě nevšimnete. Pozorovací úhly jsou až překvapivě dobré, vezmeme-li v úvahu, že displej je obyčejný TFT LCD.

9800foto-019800foto-039800foto-04

Kapacitní dotyková vrstva snímá každý dotyk tak, jak má. U modelu Torch nenalezneme technologii SurePress® což je vlastně další tlačítko přímo pod displejem , které je k nalezení u modelů Storm a Storm 2. Tato technologie velmi usnadňuje psaní na klávesnici a celkově ovládání telefonu přidává, u modelu Torch by však vzhledem k přítomnosti hardwarové QWERTY klávesnice trochu ztratila primární smysl.

Ovládání, prostředí a výkon: nový OS krokem vpřed

BlackBerry Torch přišel jako vůbec první BlackBerry s novým operačním systémem BlackBerry 6. Ten přináší mnoho novinek a oproti starší verzi systému hlavně mnohá vylepšení.

Ovládání probíhá většinou skrze dotykový displej, mnohokrát však využijete i optický trackpad, který je velmi pohodlný a přesný. Pomocí těchto dvou prvků a několika tlačítek pak ovládáte celé prostředí telefonu, které se velmi změnilo.

BB_Torch_9800_screen (1)BB_Torch_9800_screen (2)BB_Torch_9800_screen (3)

V základním motivu nenalezneme klasické menu, to se proměnilo ve výsuvný seznam všech aplikací, který se ještě může dělit celkem na pět různých obrazovek. Na těch jsou přehledně uspořádány všechny ikony aplikací, které si můžete dále řadit do jednotlivých složek nebo libovolně přesouvat. Tento seznam slouží také jako pohotovostní obrazovka s tím, že si nastavujete, kolik řádků má být zobrazeno standardně. Můžete mít zobrazeno 0-3 řádky aplikací. Pokud se vám však toto řešení nelíbí, nemějte strach. Můžete si stáhnout spousty motivů, které dokáží změnit celý vzhled prostředí a vaše domovská obrazovka může vypadat úplně jinak.

BB_Torch_9800_screen (5)BB_Torch_9800_screen (6)BB_Torch_9800_screen (7)

Na hlavní ploše se pak nalézá hned několik nejzásadnějších změn. V horní části nalezneme lištu, která zobrazuje čas, datum a některé další informace, ale po kliknutí nám nabídne správu připojení. Pod touto lištou se nachází notifikační oblast, kam se integrují veškeré události jako je nová zpráva, email, položka kalendáře, ale také Facebook, Twitter, RSS a podobně. Zkrátka je tam zahrnuto opravdu vše a vy tak máte dokonalý přehled, kde se v telefonu co stalo.Toto řešení trochu připomíná lištu v Androidu.

BB_Torch_9800_screen (8)BB_Torch_9800_screen (9)BB_Torch_9800_screen (10)

Nalevo od notifikační lišty je tlačítko změny profilů. To nepřináší nic zázračnějšího než změnu vyzváněcích profilů. Další novinka je však napravo od notifikační lišty. Jedná se o tlačítko univerzálního vyhledávání, které je velmi praktickým doplňkem systému. Umí totiž vyhledávat naprosto všude. Zadáte slovo, které se už během psaní vyhledává v nastavení, v nápovědě, ve zprávách, v emailech, na internetu nebo třeba na YouTube, Facebooku, RSS… Zkrátka všude.

Celé prostředí je celistvé, velmi úzce provázané, svižné a pohodlné.  Pokud byste si s něčím přecejen nevěděli rady, naleznete přímo v telefonu výuková videa, která Vám ukáží přesně některé základní úkony jako například práci s obrázkem nebo s prohlížečem.

BB_Torch_9800_screen (56)BB_Torch_9800_screen (57)BB_Torch_9800_screen (58)

Co se týče výkonu, mnozí BlackBerry Torch zavrhovali kvůli slabšímu hardwaru. Procesor totiž běží na taktu pouhých 624 MHz. Paměť RAM je slušných 512 MB, takže kritika se obrací hlavně na procesor. Rozhodně však musím říct, že je neoprávněná. BlackBerry Torch nemá sebemenší problémy s výkonem. Není to herní zařízení jako iPhone nebo nové Androidy a proto se nemusí ohánět gigahertzy a podobně. Operační systém BlackBerry 6 běží skvěle a opravdu nepoznáte, že by v zařízení pracoval procesor s taktem 624 MHz. Když jej porovnáte například s Nokií N8, kterou pohání procesor 680 MHz, vypadá Torch jako největší rychlík na světě. Bez problémů se pak může měřit s jinými přístroji, které se chlubí gigahertzovým procesorem.

Fotoaparát: 5 Mpx ostrejch argumentů

BlackBerry Torch 9800 dostal do vínku momentálně nejlepší fotoaparát v řadách BlackBerry. Nabídne rozlišení 5 Mpx a kromě přisvětlovací diody mu pomáhá ještě několikero scénických režimů, autofocus, stabilizace obrazu nebo rozpoznání obličeje. Dále nabídne dvounásobný digitální zoom a umí také nahrávat video. Video se nahrává ve formátu 3GP v rozlišení 640 x 480 pixelů.

Bohužel prostředí fotoaparátu je trochu složitější a chvilku trvá, než se jej naučíte používat a donutíte Torch pořídit slušné snímky.

BB_Torch_9800_screen (40)BB_Torch_9800_screen (41)BB_Torch_9800_screen (42)

Multimédia: nejen pro práci

Ačkoliv telefony BlackBerry si nesou punc manažerských zařízení, již dávno se nejedná jen o pracovní telefony. Tato funkce jim jde sice stále nejlépe, obstojně však nabídnou také trochu zábavy a multimediálních funkcí.

Pokud jste hudební nadšenec, určitě vás potěší přítomnost kvalitního hudebního přehrávače podporujícího formáty MP3, AAC, AAC+, eAAC+, WMA, FLAC a OGG. Ten umí třídit skladby podle umělce, alb nebo žánrů a také umožňuje tvorbu playlistů. Hudební výstup můžete upravit pomocí ekvalizéru s mnoha předvolbami, možnost vlastního nastavení však chybí. V samotném přehrávači můžeme vidět několik ovládacích tlačítek a obrázek aktuálního alba.

BB_Torch_9800_screen (35)BB_Torch_9800_screen (36)BB_Torch_9800_screen (39)

Kromě hudebního přehrávače je zde i přehrávač videa. Přehrávač videa si poradí s formáty MPEG4, H.263, MPEG4 Part 2 Simple Profile H.264 a WMV a jeho prostředí je velmi podobné hudebnímu přehrávači. Bohužel si neporadí s externími titulky ani s HD videem. Veškeré multimediální soubory můžete synchronizovat díky BlackBerry Desktop Manageru, a to dokonce i přes WiFi. Pokud jste neradi vázaní na nějaký software, jistě Vás potěší, že BlackBerry podporuje připojení k počítači v režimu mass storage. Do integrované paměti 4 GB se toho vejde dost, rozšířit ji dále můžete díky slotu pro microSDHC karty až do kapacity 32 GB. V balení již obdržíte 4GB kartu, takže začínat budete s pamětí 8 GB.

BB_Torch_9800_screen (34)BB_Torch_9800_screen (37)BB_Torch_9800_screen (38)

Nalezneme zde také přehledně zpracovanou galerii obrázků. Načítání obrázků je rychlé i při vyšším počtu, jejich zobrazení naplno využívá dotykového displeje stejně jako multitouch gesta pinch-zoom pro přiblížení.

Sociální sítě a internetový prohlížeč: nonstop online

Dalším typem zábavy jsou, hlavně poslední dobou, sociální sítě. I v tomto případě Vás Torch jistě nezklame. Hned od začátku zde naleznete předinstalované aplikace pro Facebook, Twitter a MySpace, další aplikace si můžete sami doinstalovat. Velkou výhodou je velmi úzká integrace těchto sociálních služeb do telefonu jako je například fotografie kontaktu podle profilu na Facebooku. Jak už jsem řekl, napříč sociálními sítěmi pracuje i univerzální vyhledávání.

Všechny sociální sítě se integrují do aplikace Social Feeds, kde nalezneme také skvělou RSS čtečku. Veškeré sociální služby a RSS kanály můžete libovolně filtrovat a získáte tak skvělý přehled o tom, co se zrovna kde děje.

BB_Torch_9800_screen (43)BB_Torch_9800_screen (48)Torch9800-socialfeeds

Když už jsme u sociálních služeb, nesmíme zapomenout na BlackBerry Messenger. BBM je skvělý online kecálek, který je určený pouze pro zařízení BlackBerry. Jako identifikátor využívá číslo PIN, které má každé BlackBerry unikátní. Poté si můžete přidávat další kontakty, chatovat s nimi nebo zakládat a přidávat se do nejrůznějších diskusních skupin. Veškerá komunikace přes BBM je šifrovaná, takže je naprosto bezpečná. Jistě jste si všimli, že toto se v poslední době nelíbí mnoha vládám. Je to hlavně kvůli tomu, že je opravdu takřka nemožné se do této komunikace nabourat, což se ostatně týká všech datových přenosů v síti BlackBerry.

BB_Torch_9800_screen (31)BB_Torch_9800_screen (32)BB_Torch_9800_screen (33)

Samostatnou kapitolou je internetový prohlížeč. Ten byl trnem v oku mnoha uživatelům BlackBerry s OS5. Vykresloval sice dobře, práce s ním byla také pohodlná, ale rychlost bylo slovo, které se ve spojení s prohlížečem objevilo jen zřídkakdy. To se však změnilo s příchodem nového OS BlackBerry 6. Ten přináší nový prohlížeč postavený na jádře WebKit, jehož vlastnosti se vyrovnají ostatním špičkovým prohlížečům. Srovnávat jej se starým prohlížečem ani nemá smysl. Nenalezneme v něm sice flash, zato nás přivítá rychlým vykreslováním, plynulým posunem stránek a v neposlední řadě možností prohlížet více stránek najednou. Přímo z prohlížeče také můžete ukládat záložky stránek do seznamu aplikací, takže máte rychlý přístup ke všem oblíbeným webům. Samozřejmostí je dnes již standardní pinch-zoom, tedy přiblížení pomocí gesta dvěma prsty.

2010_11_15_12_26_342010_11_15_14_35_022010_11_15_14_35_16

Jelikož operační systém BlackBerry je plně otevřený, můžete si doinstalovat nejrůznější aplikace dle libosti. K dispozici je internetový obchod s aplikacemi AppWorld přímo od společnosti RIM, nebo můžete využít služeb jiným poskytovatelů softwaru jako je například MobiHand. Na internetu je spousta aplikací dostupná také přímo přes internetový prohlížeč, tudíž obchody nemusíte ani navštěvovat.

Telefonování a telefonní seznam: mnoho detailů a skvělá správa

Telefonní aplikace je přehledná a jednoduchá. Nalezneme v ní číselník, protokol hovorů a také se přímo z ní dostaneme do telefonního seznamu. Během hovoru můžeme využít hlasitý reproduktor, přidržet hovor, ztlumit nebo přidat účastníka hovoru. Během hovoru na spodní liště nalezneme rychlé odkazy, které nás navedou na domovskou obrazovku, do kalendáře, do telefonního seznamu nebo můžete napsat k hovoru poznámku. Poznámka se poté uloží právě k danému hovoru.

BB_Torch_9800_screen (28)BB_Torch_9800_screen (29)Torch9800-hovor

Telefonní seznam je podrobný, jak jen může být. Kromě jména, titulu, společnosti, emailů, fotografie a dalších standardních údajů zde nalezneme také možnost přidat adresu, data nebo si nastavit speciální vyzvánění jak pro hovory, tak pro zprávy od konkrétního kontaktu. Kontakty můžete řadit do kategorií, přidávat poznámky nebo až 4 uživatelská pole, což jsou vlastně také poznámky. Navíc se telefonní seznam může synchronizovat s emailovými účty nebo sociálními službami, MS Exchange, Novell, Lotus Domino, Outlookem, Kerio Connect a mnoho dalších.

Zprávy: vždy, všechno, všude

Zprávy v BlackBerry jsou rozděleny do několika kategorií. Nalezneme zde složku s názvem Zprávy, do které můžeme integrovat nejen sms a mms zprávy, ale také emaily z konkrétních emailových schránek, zprávy z Facebooku a tak podobně. SMS zprávy mají jinak vlastní složku s tím, že jednotlivé zprávy jsou vedeny jako konverzace.

BB_Torch_9800_screen (23)BB_Torch_9800_screen (25)BB_Torch_9800_screen (26)

Emailové zprávy jsou oblastí, kde BlackBerry dominuje již několik let. Bohužel je zde jedna podmínka – pro možnost využívat skvělý emailový klient v BlackBerry je nutné mít u operátora aktivovanou službu BlackBerry, to znamená BIS nebo BES. Jakmile si však tuto službu aktivujete, získáte jeden z nejlepších emailových nástrojů na trhu. Emaily jsou doručeny okamžitě po jejich příchodu do emailové schránky díky technologii push. Jsou stahovány v plné HTML podobě a podporovány jsou protokoly POP i IMAP. Pokud přijdou v emailu přílohy v nejrůznějších formátech, BlackBerry si dokáže poradit s jejím zobrazením bez problémů ve většině případů. Univerzální vyhledávání zahrnuje emailové zprávy také, takže vždy nejdete to, co hledáte.

Organizační funkce: čas bude váš přítel

Pokud si rádi organizujete čas nebo vás k tomu nutí Vaše profese, BlackBerry je ta správná volba. Správce hesel vám bezpečně pomůže zapamatovat si různé přístupové údaje, kalkulačka zase pomůže spočítat zapeklité příklady. Je v ní ukrytý také převodník jednotek, takže si nemusíte pamatovat nejrůznější vztahy mezi jednotkami.

BB_Torch_9800_screen (65)BB_Torch_9800_screen (67)BB_Torch_9800_screen (68)

Přehledná aplikace na poznámky či úkolovník jsou vítanými doplňky, stejně jako pohodlný správce souborů. Nejvíce však asi budete využívat kalendář, který je proveden velmi přehledně a práce s ním je skvělá. Nabízí zobrazení dne, týdne, měsíce a agendy. Všechna upozornění se opět integrují v notifikační liště . Synchronizovat kalendář můžete s GMailem, s Outlookem nebo pomocí BES pak všechna data skrze MS Exchange, Novell, Lotus Domino a tak dále.

Nalezneme zde i kancelářský software Docs To Go, který si bez problémů poradí s office dokumenty Word, Excel a PowerPoint. Standardem je budík, stopky nebo časovač.

Datové funkce: stále na příjmu

Jelikož je provoz BlackBerry úzce svázán s internetem je potřeba být online nonstop. To vám umožní například podpora GMS a 3G včetně HSDPA, nebo WiFi 802.11 podporující protokoly b/g/n.

BB_Torch_9800_screen (11)BB_Torch_9800_screen (12)BB_Torch_9800_screen (13)

Propojení s počítačem obstarává microUSB kabel dodávaný v balení, bezdrátové technologie zastupuje Bluetooth 2.1 s podporou A2DP nebo integrovaný čip A-GPS. Ten využijete například při navigaci pomocí softwaru BlackBerry Maps.

BB_Torch_9800_screen (50)BB_Torch_9800_screen (54)BB_Torch_9800_screen (55)

BlackBerry Maps jsou v ČR plně podporovány a pokrytí je velmi slušné. Jedná se o online navigaci, znamená to tedy, že si mapové podklady stahuje z internetu. Bohužel se nejedná o klasickou hlasovou navigaci, pracuje podobně jako Google Maps.

Zhodnocení: stoprocentně nezklame

BlackBerry Torch 9800 byl zpočátku odsuzován hlavně kvůli slabšímu hardwaru. S potěšením vám mohu oznámit, že tomu tak není a BlackBerry Torch 9800 je skvěle vybaveným smartphonem, který zcela jistě naplní vaše očekávání do poslední kapky. Pokud milujete hardwarovou klávesnici a zároveň chcete velký displej, je BlackBerry Torch tou správnou volbou. Pár šrámů se najde – například nutnost použití služeb BlackBerry pro plné využití potenciálu zařízení nebonízká podpora BlackBerry od operátorů, pokud si však pořídíte BlackBerry, již nebudete chtít jiné zařízení. Uživatelská základna v ČR je již také velmi slušná, takže začínající uživatelé mají k dispozici mnoho informací.

Recenze vznikla ve spolupráci se serverem  mobilenet.cz. Za zapůjčení telefonu BlackBerry Torch 9800 děkujeme společnosti System4U.

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

13 Comments

 1. Velmi pěkná recenze, díky :-)

  Pochopil jsem, že jsi recenzi psal obecně pro uživatele mobilů včetně těch, kteří nemají s BB vůbec žádné zkušenosti. Zajímal by mě však tvůj názor na to, když porovnáš Torch s předchozími BB přístroji, např. BB 9700 (výdrž, citlivost na signál, komparace klávesnic), a vůbec, zda se ti více zamlouvá klasická koncepce 9700/9780, nebo právě 9800. Osobně v tom vidím jedinou možnou budoucnost RIM :-)
  Jinak ohledně navigace nezapomínej na Wisepilot, ten používá klasické mapové podklady Navteq a je to plnohodnotná navigace do auta, která funguje poměrně slušně (mají i českou verzi, zatím jim blbnou hlasové pokyny). Mapy stahuje z netu, ale poslední verze 4 již má placený doplněk, který by je měl umožnit ukládat na kartu, zatím nevím, zda celé mapy, nebo jen navrženou trasu.

  Závěrem dík za tvůj web,je čím dál lepší!

  1. Jsem rád, že se recenze líbí a ano, je psána spíše pro uživatele, kteří se ve vodách BlackBerry® tolik neorientují.
   Co se týče porovnání s ostatními BlackBerry® tak osobně musím říct, že preferuji spíš koncept Boldu, ale to jen proto, že nemám moc rád dotekové displeje. Jinak mi Torch přijde s Boldem srovnatelný až na klávesnici. Jelikož ji má Torch víc zapuštěnou, tak Ti co přecházejí z Boldu si musí chvíli zvykat.
   Každopádně koncept Torche mi přijde jako naprosto dokonalé spojení qwerty klávesnice a dotykového displeje. Evidentně si to myslí i v RIM, neboť již víme, že Storm 3 bude vypadat jako Torch a spekuluje se dokonce o tom, že také dostane hw klávesnici.
   O navigaci Wisepilot samozřejmě vím, už jsem i testoval free verzi, možnosti ukládání map jsem si však nevšiml. Zkusím popátrat… ;)

 2. WisePilot je fajn, ale museli by opravit ty hlasove pokyny.
  Jestli Torch nebo 9780 si musis rozhodnout sam. Ja se priklonil na stranu Torche. Pokud ale chces vyuzivat HWklavesku opravdu casto, muze se stat to neustale vysouvani otravne.

 3. Díky za recenzi.
  Mám taky Torch (poměrně dlouho) a mimo to ještě BB 9700 (s OS6).
  K recenzi samotné. Připadá mi moc pozitivní. Jsem sice s Torchem spokojený, ale…
  Web prohlížeč je stále dost špatný… Na konkurenci prostě nestačí. A to nemám na mysli podporu flash. Prostě vykreslování a občasné zatuhávání tu stále jsou. I když je tu vidět rozdíl mezi prohlížečem s OS5 a OS6, tak prostě použitelnost je dost mizerná. A to můžu srovnávat. Mám ještě Nexus One a Omnii 7. Řekl bych, že právě ten prohlížeč je největší mínus u Torche.
  Taky a to je velmi zvláštní, když porovnám BB 9700 s OS6 a Torche, tak mi připadá Bold II prostě svižnější. A to skoro ve všech položkách menu.
  Je to možná tím, že v Boldu II je novější (i když stále leek) firmware. A tím jsem se dostal k dalšímu bodu. A tou je podpora Torch ze strany RIM. Současný firmware je dost starý a obsahuje stále známé a neřešené chyby (třeba zdvojené knihy služeb). Už víc než dva měsíce čekám na opravdu vychytaný firmware a stále nic…
  Jinak pokud bych mohl poradit jestli Torch a nebo BB 9780, tak doporučím Torch. A to hlavně kvůli velikosti LCD. Když porovnám Bold II a Torch, tak Torch má prostě větší ikony a celkově je displej lepší.

  1. Já měl hned po Torchi na testování HTC HD7 a prohlížeč u Torche mi přišel teda lepší. Hlavně díky WebKitu, protože zobrazovací jádro IE7 u WP7 je otřesný. Je fakt, že Android prohlížeč je dost dobrej, ale myslím, že mu BB browser dokáže konkurovat. Každopádně je to dobrej námět na video. Připravím… :)

   1. No Vojto tady nejsi objektivni. Prohlizec je u BB stale nejhorsi. U Androidu je o velky krok dale a dokonce i na Symbianu3 je prohlizec rychlejsi. Zkus si to treba na strankach mobilmanie, nejdriv otevreni a pak priblizeni dvojklikem. Je to veliky rozdil.

    1. Prohlížeč na Symbianu^3 jsem nezkoušel, ale v porovnání s Androidem zas tolik nezaostává. Říkám…seženu přístroje a natočím video :)

  2. Dobrý den, mohu se nejdříve zeptat na verzi FW ve Vašem bb 9800? Máte 6.0.0.337? Neznám totiž stav zatuhnutí prohlížeče na 9800. Prohlížeč považuji za absolutně nejlepší v oblasti vykreslování. Rychlost, která je oproti iPhone a těm nejlepším telefonům s Androidem nižší, je daná dvěma faktory. Nejdříve stránku totiž zpracovávají servery RIMu (vždy to nějaké zpoždění přinese) a za druhé některé “složitější” weby zkrátka slabší procesor v Torch vykreslí pomaleji. Ale prohlížeč jako takový považuji momentálně za absolutně nejlepší. Rychlost není vše. A prohlížeč na Symbianu^3 jsem zkoušel a ten je tedy podle mě 10 let zpátky (rychlost, kvalita vykreslování…). To už je lepší i prohlížeč na bb OS5.

 4. No opravdu nevím. Mám asi jiný Torch a nebo to bude tím, že prostě mám možnost srovnání.
  Prohlížeč v Torchu není špatný, o tom žádná… Ale na konkurenci nestačí. A mně jako uživateli je úplně jedno jestli stránku nejdříve zpracovává server RIM a nebo jestli má Torch slabý CPU. Mně jako uživatele zajímá výsledek.
  Včera jsem vytáhl Omnii 7 a zkoušel pár stránek (www.mobil.cz, http://www.mobilmania.cz) a uff, to byla rychlost. Nejenom rychlost, ale práce se stránkou i když ještě není načtená. No to se vůbec nedá srovnat s BB.
  Kdybych měl kameru a víc času tak natočím srovnávací video. Torch – Omnia 7 – Nexus One – Bold II…
  Jinak BB se mi moc líbí. Nechci nikoho stranit a můj pohled je nestranný, ale prohlížeč je prostě u BB stále ta nejslabší stránka…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..