Přístroje & Příslušenství

BlackBerry® Torch™ 9800 – Novinky

BlackBerry® Torch™ 9800 je v prodeji již třetím dnem a tak si myslím, že je tak akorát čas na nějaké novinky, které se kolem tohoto nového přístroje objevily během uplynulého víkendu. Jsou to dobré či špatné zprávy, jak se prodává a kolik stojí výroba jednoho BlackBerry® Torch™ 9800?  To se dozvíte v dnešním článku.

BlackBerry® Torch™ 9800 se začal prodávat 15.8.2010 exkluzivně u amerického operátora AT&T. Jeho cena je přesně $199 s dvouletým závazkem. To z něj dělá přímého konkurenta velice úspěšného iPhone 4. I když se to mnohým nemusí zamlouvat a budou namítat, že BlackBerry® Torch™ 9800 je zaměřený na úplně jinou skupinu lidí, je to právě cena, která ho staví do pozice soupeře iPhonu 4. Ovšem trochu jinak je to s jeho úspěchem.

.

Výbava

Ač je BlackBerry® Torch™ 9800 ve většině ohledů velice zajímavý a kvalitní přístroj, jedno mu zkrátka vytknout musíme – hardware. Tedy… abych byl přesný – procesor. Ač je operační systém BlackBerry® skvěle optimalizovaný a tak nepotřebuje pro svůj chod zázračné výkony, v oblasti multimédií je to zcela naopak. U multimediálních smartphonů záleží na každém taktu procesoru, na každém MB paměti. A jelikož se RIM snaží prezentovat BlackBerry® Torch™ 9800 nejen jako perfektní pracovní nástroj (kterým bezpochyby je, stejně jako většina dalších zařízení BlackBerry®), ale také jako kapesní zařízení pro zábavu a multimédia, působí procesor Marvell s taktem 624MHz opravdu archaickým dojmem. Společnosti iSuppli a UBM TechInsights společně prohlásily, že součástky použité v novém BlackBerry® jsou naprosto stejné, jako tomu bylo u starých modelů!

Je to tak hlavní argument odpůrců BlackBerry® Torch™ 9800 a bohužel je nutno říci, že oprávněný. To, že je výkon pro multimédia nepostradatelný je bez debat a bohužel si myslím, že hlavně procesor velice ubírá ne síle celé bouři. Přecejen fráze ,,1GHz CPU” by se na propagačních letácích vyjímala opravdu skvěle.

Úspěch a cena

A jaká je úspěšnost prodeje nového BlackBerry® Torch™ 9800? Bohužel to není nic, čím by se mohla společnost RIM chlubit. Prodejnost nového modelu BlackBerry® ani zdaleka nedosahuje předpokládaných cílů. V mnoha médiích po celém světě, ale i u nás, je Torch™ prezentován jako tzv. “iPhone Killer” neboli “Zabiják iPhonu” (s tímto tvrzením opravdu nesouhlasím, pozn. autora). Ovšem jak je všeobecně známo, společnost Apple prodala za první 3 dny prodeje téměř 1.7 milionu kusů svého jablečného smartphonu – iPhone 4, kdežto pro BlackBerry® Torch™ 9800 si za první 3 dny prodeje (15.,16. a 17.8.) přišlo pouze cca 150.000 zákazníků! Bohužel je to číslo, které se určitě nedá pokládat za nějaký masový úspěch a svědčí to o tom, že Torch™ pravděpodobně není takové lákadlo, aby si uživatel nevybral místo něj například některý z dnešních modelů Motorola. BlackBerry® Torch™ 9800 se opravdu nemůže zařadit mezi mobilní špičku, kterou dnes tvoří HTC Desire, iPhone 4, Samsung Galaxy S nebo Motorola Droid(Milestone).

V reakci právě na čísla prodejnosti musela udělat společnost RIM velmi razantní zásah do cenové politiky prodeje BlackBerry® Torch™ 9800. Od začátku se prodává u operátora AT&T za cenu $199 s dvouletým závazkem. To se však dnes změnilo – Torch™ je k dnešnímu dni k dostání za úžasných $99! Jak moc to ovlivní prodeje, to se nechme překvapit. Každopádně držme RIMu palce, protože se snížením dotované ceny přichází i snížení celkového snížení zisku na jednotlivých prodaných kusech.

Výše zmíněná společnost iSuppli se zabývá rozborem součástek nejlepších smartphonů a podle toho počítají, jaké jsou celkové náklady na výrobu jednoho smartphonu. Výroba jednoho BlackBerry® Torch™ 9800 tak vyjde na $171 za součástky + $12 za montáž. Procesor Marvell 624MHz stojí pouze $15, nejdražší součástkou je však dotykový displej. Jelikož se jedná o obyčejný TFT displej a to ještě s celkem nízkým rozlišením, je cena $34.85 opravdu zarážející! Tady musela nastat chyba, protože ta cena je vážně neadekvátní. Další položkou je například chipset Samsung (včetně pamětí), který se pyšní cenovkou $34.25.

Celková cena jednoho BlackBerry® Torch™ 9800 je tedy $183. Pro srovnání, výrobní náklady na iPhone 4 činí $188 a HTC Droid Incredible (něco jako HTC Desire nebo Nexus One) stojí dokonce ,,jen” $165. Stále si nemyslíte, že se někde stala chyba???

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

1 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..