Novinky

Představuje se BlackBerry® PlayBook: tablet s 1 GHz dual-core procesorem

Dnes začala konference RIM, nazývaná  DevCon10, v kalifornském San Franciscu. Všichni si od této konference mnoho slibovali a jedna z očekávaných novinek se na světlo světa opravdu dostala. Je jí tablet se jménem BlackBerry® PlayBook. Jeho specifikace jsou naprosto úžasné.

Je neuvěřitelné, jak se RIMu podařilo utajit jakékoliv podrobnosti ohledně připravovaného tabletu. Sice se pár specifikací na svět dostalo, ale jednalo se pořád o dohady a hlavně – byly natolik optimistické, že jim většina lidí nevěřila. RIM nám však dokázal, že umí udělat opravdu skvěle vybavenou mašinku. A slovo úžasné musím ještě jednou zopakovat – opravdu úžasné! Nový BlackBerry PlayBook se podle hardwarových specifikací stává nejvýkonnějším zařízením tohoto typu na světě. Však uznejte sami. Do těla s rozměry 130 x 193 x 10 mm a s hmotností 400 g RIM dokázal nacpat výbavu, za kterou by se nemusel stydět kdejaký netbook. Přední straně dominuje 7″ dotykový displej s rozlišením 1024×600 (WSVGA). Dotyková vrstva je kapacitní a displej podporuje multitouch.

Určitě Vás napadne, jaký OS RIM do tabletu použil. Nejedná se však o nejnovější BlackBerry 6, nýbrž o speciální OS vyvinutý společností QNX s názvem BlackBerry Tablet OS a jeho hlavní vlastností je symetrický multiprocesing. Co tento jazykolam znamená? Znamená to, že se systémovými datovými strukturami může pracovat více procesorů. Více procesorů? Ano a to konkrétně 2! Nový BlackBerry PlayBook totiž pohání dvoujádrový procesor ARM Cortex A9 s taktem 1 GHz na každém jádru, takže o výkon se bát nemusíme. A strach nám ještě více zažene paměť RAM. Ta je totiž rovných 1 GB a tyto hardwarové parametry tak na papíře katapultují PlayBook na trůn mezi tablety co se výkonu týče.

Dále na těle najdeme hned 2 čočky fotoaparátů. Zadní fotoaparát nabízí rozlišení 5 Mpx a přední 3 Mpx. Oba pak dovedou nahrávat video v rozlišení HD 1080p. A jestliže ho PlayBook umí nahrávat, umí ho také přehrávat. Konkrétně dovede přehrávat videa ve formátech H.264, MPEG, DivX, a WMV ve kvalitě HD 1080p a audio ve formátech MP3, AAC, WMA. nový operační systém se také pyšní otevřenou flexibilní aplikační platformou s podporou WebKit/HTML-5, Adobe Flash Player 10.1, Adobe Mobile AIR, Adobe Reader, POSIX, OpenGL a technologií Java. Skvělou výbavu doplňuje dále sada konektorů. Ta obsahuje microHDMI, microUSB a konektor pro nabíjení.

Kompletní specifikace:

 • – 7″ displej s rozlišením 1024×600 (WSVGA) s kapacitní dotykovou vrstvou a podporou multitouch
 • – Rozměry 130 x 193 x 10 mm, hmotnost 400 g
 • – BlackBerry Tablet OS s podporou symetrického multiprocesingu
 • – 1 GHz dvoujádrový procesor
 • – 1 GB paměti RAM
 • – Dvě kamery podorující nahrávání videa HD 1080p, zadní s rozlišením 5 MPx a přední 3 MPx
 • – Podpora videa: 1080p HD Video, H.264, MPEG, DivX, WMV
 • – Podpora audia: MP3, AAC, WMA
 • – Konektory: microHDMI, microUSB, konektor pro nabíjení
 • – Otevřená flexibilní aplikační platforma s podporou WebKit/HTML-5, Adobe Flash Player 10.1, Adobe Mobile AIR, Adobe Reader, POSIX, OpenGL, Java
 • – v budoucnosti naplánován model pro 3G i 4G sítě

Nový tablet BlackBerry PlayBook bude k dostání v na začátku roku 2011 v USA, ve zbytku světa pak ve druhém čtvrtletí téhož roku. Cena je zatím neznámá.

Oficiální stránky BlackBerry PlayBook jsou: www.blackberry.com/playbook

Previous ArticleNext Article
Profilový obrázek
Zakladatel webu BBCzech, redaktor serveru mobilenet.cz. Fanoušek značky BlackBerry a všech mobilních technologií. Sportovní závislák, technologický nadšenec, mobilní maniak. BlackBerry is a lifestyle...

2 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..